In Film Nist / This is Not a Film (2011)

Ülkesinde 20 yıl boyunca film yapması yasaklanan ve yurtdışına çıkması yasaklanıp ev hapsine kapatılan İran’ın efsanevi yönetmeni Jafar Panahi’nin, bir kekin içerisine gizlenmiş usb aracılığıyla İran’dan kaçırılıp Cannes’a gönderilen filmi, herşeyden önce ayakta alkışlanmayı hak ediyor. ( Evet, filmin adı gibi gerçekten – bu bir film değil- fakat, film olmamasına rağmen bu kadar mı Jafar Panahi filmlerini, amacını anlatır ve taşır!)

75 dakikalık süre boyunca Panahi, çekmek istediği fakat bakanlıktan destek alamadığı yeni senaryosunu evin içerisinde çeşitli semboller kurarak bize anlatıyor. Anlatırken çeşitli ruhsal değişimlere giriyor haklı olarak. “Madem anlatabiliyoruz, o zaman niye film çekiyoruz ki?” Iguanası Igg ile beraber evin içerisinde dolanıyor da duruyor, herkes gibi kahvaltısını ediyor ve telefonda 20 yıl film çekme yasağı, 6 sene de hapis cezasının düşüp düşmeyeceği hakkında birtakım kişilerle konuşuyor. Hepsine ama hepsine tanık oluyoruz. Hepsi İran’ın bir gerçeği.

Panahi filminden bahsederken, dışarıdan gelen polis arabasının sesleri, patlamalar, gürültüler, bağırış çağırışlar, havai fişek gösterisine giden İran halkı için televizyonda “havai fişek atmak din dışı bir davranıştır diye nutuk atan başkanlar”. Hepsi gerçek! Bu Bir Film Değil, hem çok çok iyi bir film, hem de çok iyi bir belge… Ayrıca The Artist filmiyle beraber ülkemizde geçen yılki Filmekimi’nde uzun süre ayakta alkışlanan iki filmden biri.

Filmde Panahi’yi görüntüleyen Panahi’nin belgeselci arkadaşı Mojtaba Mirtahmasb’ın da bu filmden sonra pasaportuna el konuldu ve yurtdışına çıkması yasaklandı. Bunca yasaklara karşı göğüs gerip, içlerinde sinema sevgisiyle yaşayan bu insanlar gerçekten de en gürültülüsünden bir alkışı haketmiyor mu?

8.5 / 10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s