Yeraltı (2012)

Zeki Demirkubuz’un “Dostoyevski – Yeraltından Notlar” uyarlaması Yeraltı, Kıskanmak’la durulan Demirkubuz sinemasını tekrardan güçlendiren bir film olmuş. Fragmanlarını izlediğimden beri “Engin Günaydın mı? Acaba? Vavien’deki karakteri gibi olmasın sakın?” diye kafamda oluşan soru işaretleri Engin Günaydın’ın akıllardan çıkmayacak mükemmel bir karakter oyunculuğu çıkarmasıyla silindi gitti.

Nefret ettiği eski arkadaşlarının akşam yemeğine kendisini zorla davet ettiren Muharrem’in, bu yemek ile birlikte başlayan didişmeleri, ego gösterileri sonucu eski defterlerin açılması ile utanç dolu hesaplaşmalarla karşı karşıya kalmasını konu alan Yeraltı, bireyin varoluşsal sorunlarını irdeleyen bir film.

Genelde senaryoya önem verip görselliği es geçen Demirkubuz sinemasının görsel gücü en yüksek filmi olan Yeraltı, güçlü karakter psikolojisiyle örülü senaryosuyla uyum sağlayarak iki öğenin birbirini tamamladığı etkili bir film olmayı başarıyor. Ruhsal ve sinemasal olarak tam “bir Zeki Demirkubuz filmi” gerekliliklerini yerine getiren film, insanın karanlık ruhu olan -kötülük-tarafından ele geçirilip kendi kendini yok etmesini başarılı bir şekilde yansıtıyor.

Ayrıca “Bir Zamanlar Anadolu’da” da salonun yer yer kahkahalar atmasıyla ilk defa bir Nuri Bilge Ceylan filminde yaşadığım “kara-mizah” hissiyatını Yeraltı’nda da fazlasıyla yaşadığımı söyleyebilirim zira, salondaki kahkaha oranı yer yer bir komedi filminden bile fazlaydı. Bu yüzden 2 ustanın da sinemalarında “kara-mizahımsı bir dönüşüm” geçirdiklerini söyleyebiliriz.

8.2 / 10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s