Contagion (2011)

– Karımı görebilir miyim?

-Üzgünüz efendim, karınızı az önce kaybettik.

-Peki, karımı görebilir miyim? ( Contagion )

Steven Soderbergh’in filmi, virüs salgınının 2. günüyle başlıyor ve 135. güne kadar devam ediyor. 1. gün ise finale saklanıp, hem şok eden, hem gülümseten, hem düşündüren ilginç bir finale zemin hazırlıyor.

Contagion, bir virüs salgınını engellemek amacıyla zamana karşı yarışan, farklı ülkelerden bir grup doktorun mücadelesini anlatıyor. Önü alınmayan küresel bir felaket hızla ilerledikçe, dünyanın dört bir yanında tıp uzmanları hem bir tedavi bulmaya çalışmakta, hem de ölümcül virüsten de hızlı yayılan paniği durdurmak için çabalamaktadır. Bu sırada salgın yüzünden temellerinden sarsılan toplumsal düzende halk da hayatta kalma mücadelesi vermektedir.

Yığınla yıldız oyuncu barındıran filmin en güçlü yanı, yıldız oyuncuların aşırı sıradan resmedilmesi ve kameranın herkese eşit derecede mesafeli davranması. Hiçbir artistik çekim yok. Kimseye özel muamele yok.

Contagion’u ticari bir film olarak adlandırmak bile yanlış, çünkü hikaye ticari gibi dursa da senaryo değil, yıldız oyuncular ticari kaygı gibi dursa da bahşedilen oyunculuk alanı değil, çekimler ise ticari bir filmin kullanmaktan kaçacağı kadar çok fazla belgeselvari realist plan içeriyor. Soderbergh türler arasında dolaşan filmografisinin önemli işlerinden birini çıkarıyor.

7.5 / 10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s