Dark Shadows (2012)

“Dark Shadows” türler arasında gezinip “biraz oradan, biraz buradan” diyerek hiçbir türün gerekliliklerini tam olarak yerine getiremeyen, hikaye kurgusu kopuk hissiyatı yaratan, senaryosu sorunlu, karakterleri itici, muhtemelen ileride Tim Burton’un “kariyer hatası” olarak nitelendirilecek bir yapım olmuş.

1960’lı yılların popüler gotik-gerilim dizisinden uyarlanan film, zengin ve çapkın vampir Barnabas Collins’in cadılar, hayaletler ve canavarlarla dolu karanlık dünyasını beyazperdeye taşıyor.

“Alice in Wonderland” itibariyle sinemasında bir düşüşe geçen, hem hayranlarını hem de eleştirmen kitlesini pek memnun edemeyen Tim Burton’un da sonunun M. Night Shyamalan gibi olmasını kim ister ki? Son filmi “Frankeenwenie”yi saymazsak gidişat o yönde gösteriyordu ki, “Frankenweenie” ile bu “düşüş” sürecini şimdilik biraz durdurmuş gibi gözüküyor.

Dark Shadows’taki “tamamlanmamışlık hissi” ve “her şeyden bir tutam kullanıp ortaya karışık bir çorba çıkarma” görünümü Tim Burton’ın “Big Fish” ve “Sweeney Todd” daki başarılı hikaye anlatıcılığını kaybettiği gösteriyor. Zira filmde sonlara doğru ortaya çıkan aşırı gereksiz! “kurtadam” esprisini sinemasal bir “facia” olarak değerlendirmek mümkün. Bugüne kadarki en itici görünümlü “Johnny Depp” de cabası…

Filmi izleyenlerin aklında genellikle “Mcdonalds eprisi”, “uçuk sevişme sahnesi” ve “her zamankinden daha seksi bir Eva Green” dışında pek de bir şey kalmaması, Tim Burton’ın acilen sinemasını yenilemesi gerektiğinin bir işareti olsa gerek.

5.7 / 10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s