Total Recall (2012)

Yeni Total Recall; “Inception”, “Matrix” ve “Bourne filmi” melezi olmayı denediği mükemmel ilk yarısıyla iyi bir atmosfer ve tempo yakalamış. Fakat ikinci yarıdan itibaren “vizyonu”, “misyonu” ve “felsefesi”ni unutup, A sınıfı bir aksiyona dönüşüp popüler kitleyi memnun etme çabası hem bir re-make olduğunu unutturmuş, hem de filmin bulunduğu konumun sorgulanmasına neden olmuş.

Bir fabrika işçisi olan Douglas Quaid (Colin Farrell), çok sevdiği güzel bir karısı (Kate Beckinsale) olmasına rağmen, sinir bozucu hayatında sahip olabileceği en güzel anıların, süper ajan olduğu bir hayattan gerçek anılara sahip olmak olduğunu düşünmektedir. Ancak, korkunç bir prosedür hatası yüzünden Quaid, aranan bir adam olur ve kendisini, lider Cohaagen (Bryan Cranston), tarafından kontrol edilen, polis güçlerinden kaçarken bulur.

Eski filmdeki efsane “üç memeli kadın”ın gösterilmesi bir saygı duruşundan çok “eklektik” durmuş. Çünkü bu seferki hikayede önceki hikayenin özünü kapsayan “mutantlar” diye bir şey bile yok! İlk filmdeki “gerçek mi, anı mı?” sorusunu her dakika sorduğumuz kurgu akışı bu filmin ikinci yarısında kendisini felsefeden yoksun bol görsel efekt ve aksiyona bırakıyor.

Yeni Total Recall’e eskisini bilmeyen yeni nesil popüler kitle gençlerinin ayılıp bayılacağı, hatta yeni bir Inception ilan edecekleri neredeyse kesin. Kate Beckinsale’ın güzelliği, müzik, kurgu ve tempo arasındaki uyum, görsel efektler, post-apokaliptik – fütüristik atmosfer derken bir şekilde kendini izlettiriyor izlettirmesine fakat re-make patlaması yaşadığımız günümüzde  “Ne gerek vardı?” sorusunu yeniden sormamızı sağlıyor…

6.2 / 10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s