Fasle Kargadan / Rhino Season (2012)

 Bahman Ghobadi’nin, İran/Türkiye arasında geçen filmi “Rhino Season / Gergedan Mevsimi” güçlü oyunculuklarıyla ve şiirsel sinema diliyle akılda kalacak bir yapım. Ghobadi’nin “aşk”ı ele aldığı tek filmi olması ve Türk oyuncuların da yer alması nedeniyle merak ve ilgi büyüktü.

Unutulmaz bir aşk hikayesini konu alan Gergedan Mevsimi, Ghobadi’nin aile dostu olan ve İran İslam Devrimi sırasında haksız yere 27 yıl hapsedilen İran’lı Kürt şair Sadegh Kamangar’in trajik öyküsünden esinlenmiştir. Filmde, Sahel (Behrouz Vossoughi) ve eşi Mina (Monica Bellucci) bir intikam uğruna hapse atılırlar. 10 yıl sonra serbest bırakılan Mina, eşinin öldüğüne inanır ve iki çocuğunu alarak İran’dan İstanbul’a yerleşir. Aradan 20 yıl geçtikten sonra özgürlüğüne kavuşan Sahel, eşi ve çocuklarını aramaya başlar.

Uzun süre akıllardan çıkmayacak derecede güçlü bir görselliğe ve şiirselliğin kol gezdiği bol metaforlara sahip Gergedan Mevsimi. Özellikle Yılmaz Erdoğan’ı güçlü bir “karakter oyunculuğu” içerisinde görmek sevindiriciydi. Bu filmden sonra yolunun daha çok açılacağı kanaatindeyim. Behrouz Vossoughi, Monica Bellucci, Caner Cindoruk, Beren Saat, Belçim Belgin hepsi iyi. Fakat içine girmesi zor bir film Gergedan Mevsimi. Oldukça tutkulu ve acıklı bir hikaye barındırsa da özdeşleşmeye pek izin vermiyor.

Politik arka planı olsa da, bu konuda fazla suya sabuna dokunmayıp “aşk” ve “intikam” ekseninde sinematografik bir şova dönüşen filmin olabildiğince kasvetli görselliğinde “Gökhan Tiryaki” dokunuşunu hissetmek zor değil. Bu yüzden jenerikte Gökhan Tiryaki, Bora Gökşingöl ve Nuri Bilge Ceylan isimlerini görmek tebessüm ettirdi.

7.3 / 10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s