Tepenin Ardı (2012)

Berlin’de Forum bölümünün büyük ödülü olan Caligari ödülünü kazanan, yakın zamanda kaybettiğimiz Seyfi Teoman’ın yapımcıları arasında yer aldığı, Emin Alper’in ise yönetmenlik koltuğunda oturduğu ilk filmi olan Tepenin Ardı, Lal Gece gibi Türkiye’deki ilk gösterimini İstanbul Film Festivali’nde tıklım tıklım Atlas Salonu’nda yaptı.

Taşrada yaşayan Faik’in yanına oğlu Nusret ve iki torunu Zafer ile Caner, tatil amaçlı gelir. Faik, tepenin ardındaki hiç görmediği yörüklerle amansız bir kavgaya tutuşmuş ve sürülerinden bir keçiye el koymuştur. Aile içindeki gizli kalmış sorunların üzeri, yörüklere karşı duyulan düşmanlıkla kapatılacak ve hep beraber sürek avına çıkılacaktır.

Uçsuz bucaksız bir taşradaki bir ailenin, tepenin ardındaki yörüklerle amansız mücadelesini Western filmlerini andıran bir yapının doğa odaklı muhteşem sinematografisinde alegorik olarak politik, askeri ve sosyal birçok konuya değinerek anlatan film, final sahnesindeki yabancılaştırma efektiyle yaptığı ani manevrayla izleyiciyi ikiye ayırabilecek bir potansiyele bürünüyor.

Özellikle Tamer Levent başta olmak üzere tüm oyuncu kadrosu performanslarıyla büyülerken, Emin Alper ilk filmiyle “ustalık” derecesinde bir iş çıkardığını Berlin Film Festivali, Palic Film Festivali, Sarajevo Film Festivali, Taipei Film Festivali, İstanbul Film Festivali ve Osian Cinefan Film Festivali’nde aldığı ödüllerle fazlasıyla kanıtlamış oluyor.

7.8 / 10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s