L (2012)

Dogtooth ve Alpeis’in senaristi Efthymis Filippou’nun yazdığı “L”, Dogtooth ve Alpeis gibi bir başyapıt olamasa da onlardan çok daha ilginç bir film olarak akıllara kazınıyor.

Adam, arabasında yaşıyor. 40 yaşında ve fazla boş zamanı olmasa da, serbest kaldığında vaktini ailesiyle geçiriyor. Karısı ve çocuklarıyla belirli gün ve saatlerde otoparklarda buluşuyor. İşi, en iyi balı bulup 50 yaşındaki bir adama götürmek. Bir “Yeni Şoför” ortaya çıkınca Adam kovuluyor. Hayatı değişen Adam, kendini ve bildiğini sandığı her şeyi yeniden keşfetmeye başlıyor.

Dogtooth ve Alpeis’deki “gerçekçi ilginçlikler” “L”de yerini “absürt ilginçlikler”e bırakmış. Bu yüzden film esnasında salondan 30 civarı kişinin çıktığını ve ara ara çaktırmadan kestirenleri gözlemlemem L’in herkese göre bir film olmadığını kanıtlıyor.

Fakat Dogtooth’un ele aldığı ” cümleler, nesneler, hayata dair her şey bize farklı öğretilseydi ne olurdu?” sorusu, Alpeis’in ele aldığı ” ölen birisinin yerine başka birisinin o gibi davranması üzüntüleri azaltıp insanın alışmasını sağlar mı?” sorusundan sonra L’in ise ” bir şeye alışmış ve onun savunucusu haline gelmiş bir insan aniden başka şey veya şeylerin kuvvetli bir savunucusu haline gelebilir mi?” sorusunu sormasıyla bir “Yeni Yunan Dalgası”nın başladığından bahsetmemiz yanlış olmayacaktır.

7.4 / 10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s