Red Lights (2012)

“Buried” ile sağlam bir çıkış yapan İspanyol yönetmen Rodrigo Cortes’in Hollywood yapımı filmi “Red Lights” bir nevi  gerilim filmi, korku filmi, gizem filmi, polisiye film, medyum filmi, bilim-din çatışması filmi sentezi. Bunların hepsini aynı anda olmaya çalışıyor.

Film, emekli doktor Margaret Matheson (Sigourney Weaver) ve onun genç asistanı Tom Buckley (Cillian Murphy)’in psişik olayların kandırmaca üzerine kurulu olduklarını kanıtlama çalışmalarına odaklanıyor. Efsanevi medyum Simon Silver (Robert De Niro) kaybolduktan 30 sene sonra geri dönmüş ve bilim dünyasının en büyük araştırma konusu olmuştur. Açıklanamaz her yeni gizli olayın ardından popülaritesi daha da artan Silver artık Tom için bir takıntı haline gelmiştir.

Sigourney Weaver, Cillian Murphy, Robet De Niro, Elisabeth Olsen, hepsi gerçekten çok iyiler. Sinematografisi de oldukça ilgi çekici. Fakat yeni bir “The Prestige” olabilme potansiyeline sahipken bu türlerin hepsine ait bir film olmaya çalışması konuyu dağıttıkça dağıtıyor.

“Red Lights” klasik bir Hollywood yönetmeni filmi değil. Bunda Rodrigo Cortes’in payı yadsınamaz. Fakat tam tatmin sağlanamıyor. Aslında ilk 45 dakika “kusursuz” bir gidişe sahipken, ne oluyorsa 45. dakikadan sonra oluyor ve film garipleştikçe garipleşiyor. Bu yüzden çok önemli bir film olabilecekken, “garip bir deneme” olarak hafızalara kazınacaktır. Fakat sağlam yazılmış diyalogları hala aklımda.

6.4 / 10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s