Headshot (2011)

Pen-Ek Ratanaruang’ın filmi, oldukça melankolik bir kiralık katil filmi olsa da bir “kült” olma yolunda hayatının fırsatını kaçırmış.

Polis, siyaset, yeraltı dünyası ve karma, hepsi uzman katil Tul’un peşindedir. Ne var ki Tul bir iş sırasında başından vurulur ve üç ay komada kalır. Uyandığında gözlerine bir şey olmuştur ve artık yalnızca altı üst, yani ters görebilmektedir. Sonrasında aydınlanma yoluna koyularak “Dört Yüce Gerçeğin” peşine düşen Tul, bitmek tükenmek bilmeyen şiddet döngülerini ve karanlık tarafa geçişini anımsayarak ideallerini ve adalet anlayışını sorgular.

“Headshot”ın hikaye kurgusunu belleksel bir süzgece oturtma süreciyle 2000 ruhuna adapte olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Fakat Pen-Ek Ratanaruang, entrikalara değil de daha çok “beyninden vurulduktan sonra her şeyi tersten görme” olayını filmin ana zeminine oturtup, hatta büyük bir risk alıp ana karakterin bulunduğu her sahneyi öznel açıdan alarak filmi “ters görüntülerle” ilerletse her yönden yapı bozucu, zorlayıcı ve kült bir klasik haline gelebilirmiş. Bu haliyle sadece iyi bir “melankolik kiralık katil filmi” olarak akıllarda kalacaktır.

Not: Filmin müziklerine ayrı bir parantez açmak gerekiyor, çünkü Vichaya Vatanasapt’ın yaptığı müzikler aradan uzun süre geçse de insanın zihnine yerleşip kalıyor.

6.8 / 10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s