Alpeis / Alps (2011)

“Köpek Dişi” adlı filminin başarısıyla kısa zamanda yükselişe geçerek Yunan sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri haline gelen Giorgos Lanthimos’un yönettiği, Venedik Film Festivali’nden “En İyi Senaryo” ödülüyle dönen “Alpler”, “Köpek Dişi”yle sürekli karşılaştırılmasına rağmen “Köpek Dişi”nden bir gömlek daha üstün bir film.

Senaryosunda “Köpek Dişi”nde olduğu gibi yine Lanthimos – Filippou ortaklığı bulunan film, farklı işlerde çalışan dört insanın “Alpler” adında gizli bir grup kurmasıyla birlikte, ölen insanların yerine belirli bir ücret karşılığında “yedek” olarak geçip “onlarmış” gibi davranarak ailelerinin acısını hafifletmeye çalışmalarını ele almaktadır. Bu fikir ise Efthymis Filippou’nun bir gün evinin önünde “Her ihtiyacınızı karşılarım, kimi istiyorsanız onun yerine geçebilirim” yazılı bir ilan görmesiyle ortaya çıkmış.

Yeni Yunan Sineması’nda oluşmaya başlayan “ilginçlik filmleri” türünün yeni örneklerinden olan Alpler, “zeka kokan” ilmik ilmik örülmüş güçlü senaryosuyla, üzerinde düşünmeye sevk edecek derin alt metinleriyle, açılış-kapanış sekansı uyumuyla ve görsel açıdan başarılı yoğun yabancılaştırma efektleriyle son dönemin en dikkat çekici yapımlarından biri olmayı başarıyor.

Adeta 70-80 yaşındaki bir ustanın sinema klasiğini izliyor hissiyatı veren “Alpler” sinema tarihinde mutlaka yerini alacak bir başyapıt olarak kendini ispatlıyor.

9.1 / 10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s