De Rouille et d’Os / Rust and Bone (2012)

“Sur mes levres”, “De battre mon coeur s’est arrete” ve “Un prophete” gibi filmleriyle Fransız sinemasının en önemli yönetmenlerinden olan “Jacques Audiard”‘ın New York Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülüne layık görülen son filmi gücünü daha çok Marion Cotillard’ın bacakları kopuk halinin gerçekçi bir şekilde görselleştirilmesinden alıyor.

Katil balina eğitmeni olan Stephanie ile 5 yaşındaki oğluyla birlikte kimsesiz, evsiz ve parasız kalan Ali’nin yolları bir gece kulübünde çıkan kavga sonrası tesadüfen kesişir. Aslında tamamen ayrı dünyaların insanı olan Stephanie ve Ali’ye kader bir oyun daha oynar. Ali’nin gözünde ulaşılmaz gibi görünen Stephanie’nin akvaryumdaki bir kaza sonucu iki ayağının kesilmesinin ardından, hiçbir baltaya sap olamayan Ali ile hayattan umudunu kesmiş Stephanie arasında bir ilişki başlayacaktır.

dredo1

“Le scaphandre et la papillon” ve “Intouchables” gibi “fiziksel engellilik” temalı filmlerle akrabalık bağı bulunduğunu söyleyebileceğimiz “De rouille et d’os”, sinematografi ve hikaye anlatısı açısından Audiard’ın “De battre mon coeur s’est arrete”ine daha yakın duruyor.

Marion Cotillard ve Matthias Schoenaerts’in kendilerini izlettiren güçlü performansları filmi taşıyan en büyük etken. Ve tabii ki filmin büyük bir bölümünde gördüğümüz Marion Cotillard’ın kesik bacaklarının gerçekçiliği. Bir gün önce bacaklarına bakıp “anlık sevişme” hissi kurduğunuz kadının, bir gün sonra bacaklarının kesilmesi gibi güçlü dramatik karşıtlıklar ve filmdeki “Dardenne Kardeşler sadeliği” hissi filmi “küçük ama aynı zamanda büyük” yapan sinemasal ögeler.

Buna rağmen filmde bir şeylerin eksik olduğu hissi yer yer kendini oldukça belli ediyor. Detay çekimlerin fazlalığı sinematografik anlamda  unutulmayacak bazı görsel “an”lar bıraksa da, birbirinden kopuk gibi duran konu akışı ve “fiziksel engellilik” konusunda filmin yeni bir şey söylememesi “De Rouille Et D’os”un daha büyük bir film olmasını engelliyor.

7.4 / 10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s