Restless (2011)

“Restless”ı Filmekimi’nde izlediğimde festivalin en büyük hayal kırıklığı ve şakası! olduğunu düşünmüştüm. “Milk” gibi bir filmden sonra gerçekten Gus Van Sant filmografisi için korkunç bir adım olsa gerek. Hollywood’un her sene 1500 defa çektiği 3. sınıf video-aşk filmlerinden ne farkı vardı diye düşünmeden edemedim.

Ölümcül bir hastalığı olan genç kız, cenaze törenlerine gitmekten hoşlanan genç bir çocukla arkadaşlık etmeye başlar. Bu genç adamı diğerlerinden ayıran “ilginç!” bir özelliği vardır; o nereye giderse yanında 2. Dünya Savaşı’nda kamikaze pilotu olan Japon bir adamın hayaletini de beraberinde gitmektedir. Ne klişedir ki, pilotun adı tam tahmin ettiğiniz gibi “Hiroshi”…

İlk 15 dakikasından itibaren farklı anlatı yapısıyla dikkati çeken ve gerçekten komik olduğu için güldüren film, bir süreden sonra sanki nabzımızı yoklamaya çalışıyor ve insanları bu sefer sinirden güldürmeye başlıyor. Gerçekten de filmin ortalarında ekrandan birden Gus Van Sant’ın belirip “hahaha nasıl da kekledim sizi” diyeceğini düşündüm bir an.

Komedi drama arasında gidip gelen filmin birden, ergenlik çağını yaşayan bir çocuğun 3. sınıf bir aşk masalına dönüşmesinin şokunu yaşadım resmen. Gerçekten de izlediğimiz şeyin, her sene yığınla vizyona giren ve sonra dvd raflarına kaldırılan basit aşk filmlerinden hiç farkı yoktu.

Gus Van Sant’ın filmi Cannes’a göndermesine karşı şaşkınlığım hala bitecek gibi değil. Gerçekten ödül falan mı bekliyordu yoksa diye düşünmüyor değilim. Sonuç olarak, ilk 15 dakikadaki materyal çok farklı bir konuyla harmanlanıp yönü değiştirilebilir ve ortaya ilginç bir film de çıkabilirdi, ama sanırım bu filmle Gus Van Sant’ın canı biraz Twilight’çılık oynamak istemiş.

3.5 / 10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s