L’exercice de l’Etat / The Minister (2011)

Geçtiğimiz sene İstanbul Film Festivali’nin merakla beklenen Fransız filmlerinden olan “Bakan”, tahmin ettiğim gibi çoğu kişinin festival kitapçığında filmle ilgili kareden etkilenip bilet aldığı bir filmdi. Ağzı sonuna kadar açık bir timsahın ağzından içeri giren çırılçıplak bir kadın. Film, bu sahneyle başlayıp etkileyici bir giriş yapmasına rağmen devamında aynı heyecanı ve tempoyu sağlayamıyor ne yazık ki.

Ülkede meydana gelen bir otobüs kazası, Fransa Ulaştırma Bakanı Bertrand Saint-Jean’ı gecenin bir yarısı yatağından kaldırıp olay mahalline getirir. Bu noktadan sonra iktidar çekişmelerinin, devlet politikalarının, halka oynanan oyunların, ekonomik krizin yer aldığı derin bir politik entrikanın perde arkası aralanacaktır.

Dardenne Kardeşler’in yapımcılığını, Pierre Schöller’in ise yönetmenliğini üstlendiği “Bakan”, geçen yıl Cannes Film Festivali’nde FIPRESCI ödülüne ve 11 dalda aday gösterildiği Cesar Ödülleri’nde “Senaryo”, “Ses” ve “Yardımcı Erkek Oyuncu” ödüllerine layık görülmüştü. İktidar çekişmelerini, devlet politikalarını ve halka yönelik oynanan oyunları eleştirel bir dilde ele alan film, Olivier Gourmet’in başarılı oyunculuğu ve farklı ses tasarımı / ses kurgusu ile öne çıkıyor.

Siyaset yaşamı içerisindeki dolaplar ve bürokrasi filmlerinin çok başarılı örneklerini görsek de “Bakan”, bayağı bütçe ayrıldığı belli olmasına rağmen bir türlü ayarlayamadığı temposunun ve filmin neredeyse yarısını kapsayan “bakanın şoförü” karakterinin ana konuya bir türlü etki etmemesinin kurbanı oluyor.

6.5 / 10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s