Project X (2012)

“It was the most epic party of all time!” ( Project X )

“The Hangover” ve “Road Trip” filmlerinin yönetmeni Todd Phillips’in yapımcılığını üstlendiği “Project X”, tek derdi cinsellik olan ergen karakterleriyle “Neşeli Gençlik”i (2007), “found footage”i ele alış tarzıyla “The Blair Witch Project”i (1999), süresi boyunca yaşattığı “parti kafası”yla “American Pie”ı (1999) ve film bittikten sonra akan jenerikteki görüntüleriyle de “The Hangover”ı (2009) anımsatarak ortaya bir karma çıkarıyor.

3 çılgın ama ezik lise öğrencisi, bu “loser” hallerinden kurtulmak, eğlenmek ve statükolarının yukarısındaki kızlarla sevişmek için büyük bir doğum günü partisi düzenlerler. Tomas, evin zarar görmemesi ve tatildeki ailesinin durumu çakmaması için partiyi 50 kişiyle sınırlandırmıştır. Fakat gece ilerledikçe binlerce kişi partiye akın edince işler çığrından çıkacak, durdurulması çok zor bir hal alacaktır.

“Handycam” ile çekilen bir film olmasına rağmen Warner Bros’un da desteğiyle bütçesi 12 milyon doları bulan “Project X”, lise – üniversite gençlerinin parti kafasına hizmet ederek “seks”, “küfür”, “uyuşturucu”, “alkol” ve “çıplaklık”ın kol gezdiği “unutulmayacak bir gece” yaratma peşinde.

Özellikle lise – üniversite öğrencilerinin günümüzdeki yansımasına bakılırsa büyük bir çoğunluğun alkol ve çıplaklığın kol gezdiği, okulun en güzel kızlarıyla dolu bir parti fikrine hayır demeyeceği ayan beyan ortada. Yine büyük bir çoğunluğun maddi, kültürel ve statüko farkı gibi nedenlerle hayatları boyunca böyle bir partide yer alamayacağı ve sadece hayallerinde yaşatacağı da aşikar. Project X’in, bu hayali “found footage” tekniğinin de katkısıyla olabildiğince gerçekçi bir şekilde sunabilmesi de “efsanevi bir parti kafası” yaşamak isteyen gençleri, karakterlerle çok rahat bir şekilde özdeşleştirerek en çok etkileyen “gençlik filmi” olmayı büyük oranda başarıyor.

Project X, elbette sinemasal anlamda güçlü ve önemli bir film değil. “The Hangover”daki senaryo, oyunculuk ve sinema başarısının yarısı bile “Project X”de yok. Buna rağmen filmin, rottentomatoes’da %28 olan “eleştirmenler” ortalamasına karşılık %63’e tekabül eden bir “izleyici” ortalaması var. Ayrıca filmin imdb notunun da 6.6 ( bazı Türk sitelerinde bu puan 8.8’e kadar çıkıyor!) olması “Project X”in hedeflediği kitleye fazlasıyla ulaştığının bir göstergesi.

88 dakika süreye sahip olan film, ilk 68 dakikası boyunca başarıyla sürdürdüğü “gençlik filmi ve parti kafası” misyonunu, son 20 dakikasında “dozaj patlaması” yaşayarak hem abartının sınırlarında gezdiriyor, hem de türe “polisiye”yi de sokarak iyice “raydan çıkan” bir filme dönüşüyor.

12 milyon dolarlık bütçesine karşın tüm dünyada 100 milyon dolar hasılat yapan filmin, The Hangover’ın formülünü izleyerek bir üçlemeye dönüşeceğini tahmin etmek zor değil. Almanya, Avustralya ve ABD gibi ülkelerde Project X t-shirtleriyle binlerce kişilik parti düzenleyip ortalığı birbirine katan gençlerle ilgili haberleri gördükçe bu furyanın çokça serileştirilerek sinema sektöründen bayağı bir ekmek yiyeceğini söyleyebiliriz.

6 / 10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s