Amour (2012)

“Çocukken bir gün herkesin öleceğini duyduğumda dehşete düşmüştüm.” diyen Haneke’nin bu hissi, “yaşlılık” dönemi olarak adlandıracağımız sinemasında yüksek dozda bir duygusal-drama vadediyor.

80’li yaşlardaki George ve Anne, yaşlarına rağmen kültürel ve sanatsal etkinliklere katılmaktan geri kalmayan bir çifttir. Anne, bir gün yaşlılığın etkisiyle hastalanmaya başlar. Ağır ağır ölüme giden bu yolda George, en büyük dayanağı olan “aşk”la Anne’e bakmaya başlayacaktır.

Ülkemizde 11. Filmekimi kapsamında gösterilen ve Cannes Film Festivali’nden “Altın Palmiye” ödülüyle dönen film, yaşlı bir çift olan George ve Anne’i “aşk”, “sevgi,” ölüm” ve “yaşlılık” temaları üzerinden merkeze alıyor. Haneke’nin önemli eserleri arasında adını anabileceğimiz Amour, Haneke’nin de sinemasal olarak “sadelik” dönemecine girdiğinin bir kanıtı.

Ağırlıklı olarak bir evin içerisinde geçen film, “sıkışmışlık”, “hapsolmuşluk”, “çaresizlik” hissini ölümü andıran tekinsiz ve depresif atmosferiyle yoğun bir şekilde hissettiriyor. Jean Louis – Trintignant ve Emmanuelle Riva’nın kusursuz oyunculukları ise kuşkusuz “Amour”un etkisini onlarca kat yükselten en büyük etken. Güvercin sahnesi ise şimdiden hafızalara kazınmış durumda.

9 / 10

Reklamlar

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s