Rough Cut (2008)

Yönetmenliğinde Hun Jang, senaryosunda ise Kim Ki-Duk imzasıyla dikkat çeken “Rough Cut / Kaba Kurgu”, orijinal senaryosu, renkli karakterleri ve stilize dövüş sahneleriyle Kore sinemasının seçkin örnekleri arasında yer alıyor.

Lee Kang-Pae bir mafya örgütünün üst düzey elemanıdır. Aktör olmak istemiştir fakat şartlar olmasına engel olmuştur. Dövüş filmlerinin yıldızı Jang Soo-ta’nın ve onun oynadığı filmlerin büyük bir hayranıdır. Film yıldızı Jang Soo-ta ise şöhret olmanın getirdiği baskılar sebebiyle gerçek hayatta çok sinirli bir kişilik haline gelmiştir. Son filmlerinin çekiminde sinirlenip filmin diğer oyuncusunu döverek hastanelik edince, hiçbir aktör onunla çalışmak istemez. Son filmi yarıda kalmıştır ve başka bir oyuncuyla baştan çekilmek zorundadır. Tesadüfen bir barda olaylı bir şekilde Lee Kang-Pae ile tanışan Jang Soo-ta, ondan kendisiyle filmde oynamasını ister. Lee Kang-Pae, setteki dövüş sahnelerinin tamamında gerçekten dövüşmeleri şartıyla kabul eder. Jang Soo-ta’nın seçim şansı yoktur ve kabul etmek zorundadır.

Filmin senaryosuna ve genel yapısına baktığımızda, senaryonun Kim Ki-Duk’tan çıkması aslında şok edici bir şey. Çünkü “eğlencelik film”, “güldürü ögeleri” ve “bol aksiyon!?” Kim Ki-Duk’un kendi sinemasıyla uzaktan yakından alakası olmayan şeyler. Bu da minimalist yönetmen Kim Ki-Duk’un aklında kendi tarzı dışında popüler sinemaya dair fikirler de olduğunu fakat bunu kendi sinemasına uyarlayıp risk almaktansa başka yönetmenlere çektirdiği fikrini akla getiriyor. 2011 yılında “Poong-san-gae” adlı bir filmin daha sadece senaryosunu ele alması da bu fikri güçlendiriyor.

Ülkemizde !f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali kapsamında da gösterilmiş olan “Rough Cut”, Kim Ki-Duk’un asistanlığı yapmış Hung Jang’ın ilk yönetmenlik denemesi. İlk yönetmenliğinde ustasının bir senaryosunu filme çekmesi de güzel bir his olsa gerek. Zira “Rough Cut” çoğu kişiyi memnun eden, kimi zaman eğlenceli, kimi zaman hüzünlü, kimi zaman ise aksiyona doyuran bir film. Hun Jang, 2010 yapımı 2. filmi “Secret Reunion”da da  bu “eğlence – hüzün – aksiyon” kombinasyonunu sürdürerek bu tarzda filmler çekeceğinin sinyallerini vermeye devam ediyor.

7.5 / 10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s