Argo (2012)

Argo fuck yourself! ( Argo )

“Gone Baby Gone” ve “The Town” filmleriyle oyunculuktan yönetmenliğe geçen isimlerin yüzakı haline gelen Ben Affleck, 3. ve son yönettiği film “Argo”da politik ve milliyetçi dehlizlere dalarak sürükleyici bir kurguyu da yanına alıyor ve yılın kayda değer politik gerilimlerinden birine imza atıyor.

argo

Türkçe’ye çevrilen adıyla “Operasyon:Argo”, 4 Kasım 1979’da Şah’ın devrildiği İran Devrimi zamanında militanların Tahran’daki Amerikan  Büyük Elçilik binasına girip 52 Amerikalı’yı rehin almasıyla başlıyor. 6 Amerikan vatandaşı ise Büyükelçilik binasından kaçıp Kanada Elçiliği’ne sığınıyorlar. Çok geçmeden militanlar, 6 kişinin “kayıp” olduğunu farkediyor ve her yerde bu 6 Amerikalı’yı aramaya çıkıyorlar. Bu 6 Amerikalı’yı kurtarmak için güçlü bir plan gerekiyor, işte tam bu sırada CIA ajanı Tony Mendez ( Ben Affleck ) devreye giriyor. Bir gün oğluyla telefonda konuşurken televizyonda “Planet of The Apes” (1968)’i izleyen Mendez’in aklına bir fikir geliyor. Başta kendilerinin bile inanmadığı, oldukça uçuk gibi gözüken bir planda karar kılıyorlar: Sahte bir bilimkurgu filmi yaratıp, egzotik mekanlar bakmak için İran’a gitmek ve 6 Amerikalı’yı film ekibi olarak sahte kimliklerle tanıtıp İran’dan çıkarmak…

Ben Affleck’in bugüne kadar yönettiği 3 filmin 3’ünün de kayda değer başarılı işler olması takdir edilesi. Üstüne üstlük her filminde yönetmenlik çıtasını daha da yükseltmesi onu yavaş yavaş eski “kötü oyuncu” imajından çıkarıp her filmi merakla beklenen “başarılı bir yönetmen” kıvamına getiriyor. Argo’da politik olarak klasik Amerikan milliyetçiliğini kullansa ve klişelerden güç alsa da, bunu oldukça sürükleyici bir kurguyla, hareketli sinematografisiyle, ince mizahlarıyla ( bir şempanzeye bile 1 saatte yönetmenliği öğretebilirsin!) ve güçlü oyuncu kadrosuyla ( Bryan Cranston, John Goodman, Alan Arkin) destekleyerek ortaya güçlü bir film çıkarıyor.

argo_2332534b

Filmin eğlence ve mizah kısmını oluşturan makyaj uzmanı John Chambers rolünde John Goodman’ın ve film yapımcısı Lester Siegel rolünde Alan Arkin’in oynadığı bölümler unutulmayacak cinsten. Bu bölümlerde özellikle Hollywood’a yüklenilen mizah anlayışı hem unutulmaz replikler oluşturma konusunda hem de özeleştiri mahiyetinde çok iyi.

Filmin İran’da geçen çoğu sahnesinin İstanbul’da çekilmesi de kesinlikle sırıtmıyor. Bu sahnelerde fazla genel plana oynamayarak İran-Türkiye arasında benzer mekanlar seçip oralarda çekim yapan Affleck zekice bir işe imza atıyor. Açılış – kapanış sekanslarındaki milliyetçi oyunlar da filmin Amerikan halkı tarafından bu derece sahiplenilmesinde etkin rol oynuyor, ki bu da Affleck’in zekasını ortaya koyuyor.

bryan-cranston-cia-director-in-argo-with-ben-affleck-images

Argo’nun bu yıl Oscar Ödülleri’nde “En İyi Film” dahil olmak üzere birkaç dalda adaylık alacağı muhtemel. Fakat diğer filmlerle kıyaslandığında şimdilik “En İyi Kurgu” dalında şansının yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ben Affleck’in yönetmenlik yolunda doludizgin ilerlemeye devam etmesi ise en büyük dileğimiz.

7.9 / 10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s