18. Gezici Festival Değerlendirmesi ve Puan Listesi

Ankara’da Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda bu sene 18.cisi düzenlenen Gezici Festival, programıyla bu sene festival severleri tatmin edecek doygunluktaydı. Dünya sinemasından bu sene çok konuşulan “Amour – Aşk” ve “Beasts of the Southern Wild – Düşler Diyarı”nın yanı sıra, “Parada – Onur Yürüyüşü”, “El ano del tigre – Kaplanın Yılı”, “The King of Pigs – Domuzların Kralı”, “No” gibi önemli ve merak edilen filmleri izleyiciyle buluşturdu. Türk Sineması 2012 bölümünde henüz vizyon yüzü görmemiş “Siirt’in Sırrı”, “Devir”, “Şimdiki Zaman”, “Küf”, “Zerre” gibi filmlerin yanı sıra “Yeraltı”, “Lal Gece”, “Araf” ve “Babamın Sesi” gibi vizyon yüzü gören fakat önemli sinema yapıtlarına ev sahipliği yaptı. Tuncel Kurtiz’in Bir Daha, Bir Daha İzlediği Filmler bölümünde ise “Nashville”,”All That Jazz”, “Her Türlü Kuşkunun Ötesinde Bir Yurttaş Hakkında Soruşturma”, “Il gattapardo – Leopar”, “2000 Yılında 25 Yaşında Olacak Jonas” gibi önemli klasikleri Tuncel Kurtiz’in sunumuyla hem dinleyip hem bu klasikleri sinemada izleme şansı tanıdı. Tüm dünyada henüz sadece 15.000 kişi tarafından görülen “Kan Akmalı – Gizlice Naziler Arasında” belgeselinin özel gösterimi ise güzel bir sürprizdi. Kısa İyidir bölümünde ise L. Rezan Yeşilbaş’ın Altın Palmiye’li kısası “Sessiz – Be Deng” başta olmak üzere önemli kısa filmleri yine festival severlerle buluşturdu.

18-gezici-festival

Küçük ama köklü bir festival olan “Gezici Festival”in daha çok samimiyetiyle dikkat çektiğini söyleyebilirim. Özellikle Tuncel Kurtiz ve Taner Birsel’in festival boyunca sürekli filmlerde olması ve insanlarla sohbet etmesinin bu festival ortamını daha samimi hale getirmesine aracı olduğu bir gerçek. Tuncel Kurtiz’in sunumuyla gerçekleşecek filmlere bilet almak isteyen bazı kişilerin “Tuncel Kurtiz salonda nerede oturuyor? Yakınına bir yere bilet alabilme ihtimalimiz var mı?” gibi soruları ise festivalin gülümseten tatlı anlarındandı. Ahmet Boyacıoğlu’nun film öncesi eğlendirici sunumları ve Tuncel Kurtiz’in, ilk filmlerini çeken yönetmenleri alkışlayıp övgüler yağdırarak destek vermesi hem festival severleri mutlu etti hem de bu sıcak tablo Gezici Festival’in diğer festivallerden farklı, samimi yapısını ortaya koydu.

tuncel

Filmlere ilginin ise oldukça yoğun olduğu söylenebilirdi. Filmlerin doluluk oranı %90 civarındaydı ve bilet bulamadığı için istediği filmlere giremeyenler yine her festivalde olduğu gibi vardı. Büyülü Fener Sineması’nın “büyülü” etkisi tam anlamıyla sinefillerin ruhuna uygun bir atmosferdi ve hem filmler, hem sohbetler bu atmosferle daha başka bir anlam kazandı. Bu sohbetler ve atmosfer eşliğinde bu yıl Gezici Festival’de gösterilen filmlere dair hem kendi kişisel beğeni listemi hem de bu filmlerin “En”lerini baz alarak bir liste oluşturdum.

Not: “Devir”, “Onur Yürüyüşü” ,”Orada Burada” ve “Perşembeden Pazara” filmleri izlenmeden bir değerlendirme yapılmıştır.

18. Gezici Festival Puan Listesi

1) Amour (Michael Haneke) : 5 / 5

2) Beasts of the Southern Wild (Benh Zeitlin): 4,5 / 5

3) Yeraltı (Zeki Demirkubuz): 4 / 5

4) Araf (Yeşim Ustaoğlu): 4 / 5

5) Lal Gece (Reis Çelik): 4 / 5

6) The King of Pigs (Sang-ho Yeon): 3,5 / 5

7) Küf (Ali Aydın): 3,5 / 5

8) Şimdiki Zaman (Belmin Söylemez): 3 / 5

9) Zerre (Erdem Tepegöz) : 3 / 5

10) No (Pablo Larrain): 3 / 5

11) Siirt’in Sırrı (İnan Temelkuran): 3 / 5

12) Kan Akmalı – Gizlice Nazilerin Arasında (Peter Ohlendorf) : 2,5 / 5

13) Babamın Sesi (Orhan Eskiköy – Zeynel Doğan): 2,5 / 5

En İyi Yabancı Film: Amour / Aşk – Michael Haneke

En İyi Yabancı İlk Film: Beasts of the Southern Wild / Düşler Diyarı – Benh Zeithlin

En İyi Türk Filmi: Yeraltı – Zeki Demirkubuz

En İyi Türk İlk Filmi: Küf – Ali Aydın

En İyi Politik Film: No – Pablo Larrain

En İyi Animasyon: The King of Pigs / Domuzların Kralı – Sang-ho Yeon

En İyi Belgesel: Siirt’in Sırrı

En İyi Sinematografi (Yabancı): Beasts of the Southern Wild

En iyi Sinematografi (Türk): Küf

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s