15. Uluslararası Randevu İstanbul Film Festivali’nde Görülmesi Gereken 10 Film + Bonus

14 Aralık – 20 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da “Levent Cinemaximum Kanyon”, “Beyoğlu Cinemaximum Fitaş” ve “Fransız Kültür Merkezi”nde gerçekleşecek olan 15.  Uluslararası Randevu İstanbul Film Festivali’nin yaklaşmasıyla birlikte “yılın son film festivali” heyecanı sardı. Bu yıl Randevu İstanbul’da “Gala İstanbul”, “Sinema Tarihi Yazıyor”, “Haklarınız İçin Savaşın!”, “Dünya Dönüyor”, “Film Bağımlıları İçin Bağımsız Filmler”, “İlk Randevu”, “Pelikül Kabuslar”, “Acı Gerçek” ve “Avrupa Film Akademisi: Kısa Şart!” bölümleri bulunmakta.

Randevu İstanbul Film Festivali’ne gitmek isteyenler için yol gösterecek bir rehber olmasını amaçlayarak program içerisinde “kesinlikle görülmesi gereken 10 film” listesini ele aldım.

1) Blancanieves / Pamuk Prenses (2012) – Pablo Berger (104 dk) 

blanca

2003 yılında çektiği ilk filmi “Torremolinos 73” (2003) ile çok sayıda ödül kazanıp sinemaya iyi bir başlangıç yapan İspanyol yönetmen Pablo Berger’in 9 sene aradan sonra sinemaya yapıbozucu – kült bir Pamuk Prenses uyarlamasıyla geri dönüşünü görmek için izlenmeli. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’i, sessiz sinema ve boğa güreşleri ile birleştirip Bunuelvari bir saygı duruşunda bulunan film, sinefiller için kaçırılmaz bir nimet gibi duruyor. Blancanieves ayrıca, San Sebastian Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ve “Jüri Özel Ödülü”ne layık görülmüştür.

Gösterim Tarihleri: 15 Aralık Cumartesi 19.00 (Beyoğlu Cinemaximum Fitaş), 18 Aralık Salı 16.00 (Levent Cinemaximum Kanyon)

2) Anna Karenina (2012) – Joe Wright (130 dk) 

anna

Bugüne kadar sayısız uyarlaması çekilen Tolstoy şaheseri Anna Karenina, bu sefer “Pride & Prejudice” (2005) ve “Atonement” (2007) filmleriyle hem dönem filmi hem de roman uyarlaması konusunda rüştünü ispatlamış yönetmen Joe Wright ile sinemada yerini buluyor. Festivalin açılış filmi olan Anna Karenina’da, Keira Knightley, Jude Law ve Aaron Taylor’ın, Tolstoy karakterlerine uyum sağlayıp sağlayamadığını, kostüm tasarımı ve sanat yönetimi gibi dallarda görkemli bir hale gelip gelmediğini ve Oscar yarışındaki iddiasının ne durumda olduğunu görmek için izlenmeli.

Gösterim Tarihleri: 14 Aralık Cuma 21.00 (Festival Açılış Filmi)

3) Killing Them Softly / Kibarca Öldürmek (2012) – Andrew Dominik (97 dk) 

killing

2000 sonrası ortaya çıkan en yetenekli yönetmenlerden biri olan, “Chopper” (2000) ve “The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford” (2007) filmleriyle kendine has bir hayran kitlesi yaratan Andrew Dominik’in 5 yıl aradan sonra sinemaya geri dönüşü için izlenmeli. Brad Pitt’in akıllarda kalacak bir karakter oyunculuğu çıkarma ihtimali, fragmanında görülen uzun tek plan sekansları ve uzun diyalog çalışmaları nedeniyle yine bir Andrew Dominik klasiğinin ortaya çıkması an meselesi gibi gözüküyor.

Gösterim Tarihleri: 15 Aralık Cumartesi 19.00 (Levent Cinemaximum Kanyon), 16 Aralık Pazar 19.00 (Beyoğlu Cinemaximum Fitaş)

4) Lawless / Kanunsuzlar (2012) – John Hillcoat (116 dk) 

lawless

“The Proposition” (2005) ve “The Road” (2009) filmleriyle dikkat çeken, filmleri beklenen bir yönetmen olmaya başlayan John Hillcoat’ın yönetmenliğiyle ve yıldızlarla dolu oyuncu kadrosuyla (Shia LaBeouf, Tom Hardy, Guy Pearce, Jessica Chastain, Mia Wasikowska, Gary Oldman, Ryan Gosling) gangsterlerle dolu bir “crime/drama” için izlenmeli.

Gösterim Tarihleri: 20 Aralık Perşembe 19.00 (Levent Cinemaximum Kanyon), 20 Aralık Perşembe 21.30 (Levent Cinemaximum Kanyon)

5) The Lines of Wellington / Wellington Hatları (2012) – Valeria Sarmiento (151 dk) 

wellington

Şilili usta yönetmen Raoul Ruiz’in geçen yıl hayatını kaybetmesinin ardından hazırlık aşamasında kalan bu projesini, Ruiz’in eşi ve iş ortağı yönetmen Valeria Sarmiento yönetiyor. 2,5 saatlik süresiyle 19.yy’da geçen bir “dönem-savaş-drama” epiği izlenimi veren film, Sarmiento’nun eşi Ruiz’in tüm filmografisine kişisel bir saygı niteliğinde sunduğu hüzünlü vedasını görmek açısından izlenmeli.

Gösterim Tarihleri: 16 Aralık Pazar 21.30 (Levent Cinemaximum Kanyon), 17 Aralık Pazartesi 16.00 (Levent Cinemaximum Kanyon), 20 Aralık Perşembe 16.00 (Beyoğlu Cinemaximum Fitaş)

6) A.C.A.B: All Cops Are Bastards / Bütün Polislerin Canı Cehenneme (2012) – Stefano Sollima (112 dk) 

all cops

İtalyan yönetmen Stefano Sollima’nın ilk filmi olan “Bütün Polislerin Canı Cehenneme”, üç zorba polisin çevresindekilere yaşattığı “polis terörü”nü karanlık yanlarıyla sunmaya çalışan gerçekçi yapısı için izlenmeli.

Gösterim Tarihleri: 15 Aralık Cumartesi 16.00 (Levent Cinemaximum Kanyon), 19 Aralık Çarşamba 13.30 (Beyoğlu Cinemaximum Fitaş), 20 Aralık Perşembe 16.00 (Levent Cinemaximum Kanyon)

7) Emperor / İmparator (2012) – Peter Webber (98 dk) 

emperor

“Girl with a Pearl Earring” (2003) ve “Hannibal Rising” (2007) filmleriyle çıkış yapan İngiliz yönetmen Peter Webber’ın sinemaya geri dönüşünü görmek ve hem Amerikan hem Japon oyuncuların yer aldığı bir savaş ve aşk hikayesi görmek için izlenmeli. Lost dizisiyle parlayan Matthew Fox ve usta aktör Tommy Lee Jones’un başrollerinde yer aldığı film 2. Dünya Savaşı sonrasındanda geçen bir uzlaşma ve anlayış öğretisi.

Gösterim Tarihleri: 14 Aralık Cuma 19.00 (Beyoğlu Cinemaximum Fitaş), 16 Aralık Pazar 16.00 (Levent Cinemaximum Kanyon), 20 Aralık Perşembe 13.30 (Levent Cinemaximum Kanyon)

8) Hotel Noir / Suç Oteli (2012) – Sebastian Gutierrez (97 dk) 

hotel_noir

Venezuelalı yönetmen Sebastien Gutierrez’in son filmi olan “Hotel Noir”, Alfred Hitchcock’un “The Birds” (1963) ünden, Fritz Lang’ın “M” (1931) ine, Otto Preminger’in “Anatomy of a Murder” (1959) ına kadar dedektif kovalamacılarına, femme-fatale’lere ve o dönemin gizem içindeki atmosferlerine bir saygı duruşunda bulunduğu için izlenmeli. Üstelik Malin Akerman, Danny DeVito ve Rosario Dawson da cabası.

Gösterim Tarihleri: 15 Aralık Cumartesi 16.00 (Beyoğlu Cinemaximum Fitaş), 16 Aralık Pazar 13.30 (Levent Cinemaximum Kanyon), 19 Aralık Çarşamba 21.30 (Levent Cinemaximum Kanyon)

9) Atomic Age / Atom Çağı (2012) – Helena Klotz (67 dk) 

atomic

Cahiers du Cinema dergisinin web sitesinde ve oyuncu seçiminde çalışan Fransız yönetmen Helena Klotz’un ilk filmi “Atom Çağı”, 67 dakikalık kısa süresi içerisinde, ilerleyen gençlik çağının değişen tüm dinamiklerine dikkat çeken yapısı ve fragmanındaki görsel açıdan çekici atmosferi nedeniyle izlenmeli. Cahiers du Cinema ile içli dışlı olan bir yönetmenin ilk işi olması da filmi merak etmenin ayrı bir nedeni. Film, Berlin Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’ne layık görülmüştür.

Gösterim Tarihleri: 17 Aralık Pazartesi 11.30 (Levent Cinemaximum Kanyon), 19 Aralık Çarşamba 13.30 (Levent Cinemaximum Kanyon)

10) Robot & Frank (2012) – Jake Schreier (89 dk) 

robot

Sundance Film Festivali’nde “Alfred P. Sloan En İyi Film Ödülü”ne layık görülen film, robot ve insan ilişkisini modern ve bir o kadar da sci-fi bir Bonnie & Clyde hikayesi şeklinde sunduğunu iddia etmesiyle izlenmeli. Peter Sarsgard’ın sesiyle robota can verdiği filmde, Frank Langella, Liv Tyler, Susan Sarandon, James Marsden gibi oyuncular yer almakta.

Gösterim Tarihleri: 14 Aralık Cuma 21.30 (Levent Cinemaximum Kanyon), 17 Aralık Pazartesi 16.00 (Beyoğlu Cinemaximum Fitaş), 18 Aralık Salı 21.30 (Levent Cinemaximum Kanyon)

BONUS:

Une journee particuliere / Özel Bir Gün (2012) – Gilles Jacob (53 dk) 

une_journee_particuliere

Cannes Film Festivali’nin 12 yıldır başkanlığını üstlenen Gilles Jacob’un festivale bir saygı duruşu olarak bir araya getirdiği bu 53 dakikalık anı defteri niteliğindeki dokümanterde neler yok ki! “Chacun son Cinema” (2007) filmiyle sinemayla ilişkilerini anlatan 33 yönetmenin Cannes serüveninde kamera yeri geliyor, Jane Campion’la Roman Polanski’yi kadeh tokuştururken yakalıyor. Alejandro Gonzalez Inarritu konuşuyor, Gus Van Sant dinliyor. Kırmızı halıda Takeshi Kitano kimonosuyla gözüküyor. Rüya gibi bir derleme olan “Özel Bir Gün” kesinlikle izlenmeli.

Gösterim Tarihleri: 15 Aralık Cumartesi 16.00 (Fransız Kültür Merkezi), 18 Aralık Salı 19.00 (Fransız Kültür Merkezi)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s