Flight (2012)

“Back to the Future”, “Forrest Gump” ve “Cast Away” gibi filmlerle büyük çıkış yaptıktan sonra “The Polar Express”, “Beowulf” ve “A Christmas Carol” gibi animasyonlara ağırlık verip kariyerinde bir düşüş dönemine giren usta yönetmen Robert Zemeckis, “Flight” ile animasyonu terk ederek drama sularına geri dönüyor.

flight

Alkol ve kokain bağımlısı bir uçuş pilotu olan Whip Whitaker (Denzel Washington), uçuş esnasında gerçekleşen bir felaketin ardından yaptığı manevralarla uçaktaki 102 yolcunun 96’sını kurtarmayı başarır. Birkaç yara bereyle uçaktan sağ kurtulan Whip, habercilerden ve yoğun ilgiden kaçarak kimsenin bilmediği babasının çiftliğinde saklanır ve alkol tüketmeye devam eder. Fakat hastanede yapılan kontrolde Whip’in kanında alkol ve uyuşturucuya rastlanması büyük bir ahlakçı mücadeleyi de beraberinde getirecektir.

Flight, özellikle ilk yarısında oldukça gerilimli ve dinamik bir şekilde ilerliyor. Akıllardan çıkmayacak şekilde kotarılan uçak kazası sahnesi, uçağın içerisindeki tüm klostrofobi hissini, gerilimi, yaşam ve ölüme dair ince çizgiyi iliklerimize kadar hissettiriyor. Whitaker’ın uçağı kurtarmaya çalışmasıyla birlikte gelişen aksiyon esnasındaki bol diyaloglar da oldukça gerçekçi bir şekilde kotarılmış. Kaldı ki, Denzel Washington rolüyle adeta bütünleşmiş oyunculuğunu filmin son karesine kadar büyük bir inandırıcılık hissiyatıyla başarılı bir şekilde kotarıyor.

flight_2012-3-600x337

İkinci yarıda ise, alt metinlerinden adeta fırlayarak filmin ana meselesi haline gelen “Tanrı”, “inanç”, “ahlak”, “Hristiyanlık” gibi faktörler baş gösteriyor ve tempo da bu noktadan sonra düşmeye başlıyor. Denzel Washington’un karakter draması oyunculuğuna ultra eğlenceli bir John Goodman’ın eşlik etmesi filmi yer yer oldukça eğlenceli ve izlenilebilir kılıyor kılmasına fakat, dramanın “olmazsa olmazı”ymış gibi birden ortaya çıkan aşk hikayesine bir de “ahlakçı senaryo” motifleri eklenince, klişelerin esiri haline gelen basit bir “aydınlanma” hikayesiyle karşı karşıya kalıyoruz.

Uçak sahnesi dışında  ilgi çekici hiçbir görsel yapısı bulunmayan Flight, sinematografik olarak ani ve sert geçiş yapan bazı sahnelerinden medet umuyor gibi duruyor. (Nicole’in kokain çekerken ani hızdaki göz küçülme sahnesi ve kadrajda kalan içki şişesinin oldukça hızlı biçimde el tarafından kapılması) gibi sahneler, biçimci bir arayıştaki bu durumu kanıtlar nitelikte.

flight-2012-denzel-washington-kelly-reilly

Peki, Flight’ı ortalama bir film haline getiren John Gatins’in “ahlakçı senaryo” sorunsalı mı? Geçtiğimiz yıl Steve Mcqueen’in “Shame”i (2011) birçok eleştirmen ve izleyici nezdinde yılın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edildi ve filmi “başucu filmi” olarak görenler azımsanmayacak çoğunlukta. Abi Morgan gibi tutucu bir senaristin imzasını taşıyan Shame, özellikle final sahnesiyle oldukça “ahlakçı” bir tavıra imza atıyordu. Fakat bu “Shame”in değerini düşüremedi, çünkü Shame, hem sinematografik, hem senaryo, hem oyunculuk anlamında çok güçlü bir işti. Flight’ta ise bu faktörlerden tek güçlü olanı Denzel Washington’un oyunculuğu.

Flight ise, bu tutumu sadece finalinde değil, ikinci yarısından itibaren birçok sahnesinde kör göze parmak misali yaparak niyetini çok fazla belli ediyor. İki yarı arasındaki amaç farklılıkları, Nicole karakterinin filme bir etki etmeyişi ve uçak sahnesinden sonra sinematografik anlayışı terk edip mesaj odaklı bir yapıya bürünmesi filmin gücünü azaltıp ortalama bir dramaya kaydıran etkenler.

6.3 / 10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s