2012 Yılının En İyi 20 Filmi

2012’yi geride bırakmışken geleneksel listeyi yapmanın zamanı geldi. Sinema açısından oldukça verimli bir yıl olan 2012, birçok başyapıtlara ve çok iyi filmlere sahne oldu. Değerlendirmeyi yaparken 2011 çıkışlı hiçbir filmi listeye almadım. Tamamen 2012 çıkışlı filmler üzerinden genel bir değerlendirme yaparak listeyi hazırladım. İyi okumalar…

1) Holy Motors (2012) – Leos Carax

Holy Motors, hem Leos Carax’ın kariyerinin, hem de 2012’nin en iyi filmi. Milyonda bir gelecek “sinefil” bir sanat eseri olan film, ”gizem”, “drama”, “bilimkurgu”, “müzikal”, “gerilim”, “kara mizah”, “fantazya” gibi geleneksel “tür filmi” kalıplarını deneysel atmosferiyle destekleyip sinemasal bir şölene çevirmesiyle benzersiz bir “sinemasal sarhoşluk” yaratmakta.

holy

Puanı: 10/10

Eleştiri Yazısı: https://sinefilinseyirdefteri.wordpress.com/2012/12/09/holy-motors-2012/

2) The Master (2012) – Paul Thomas Anderson

Günümüzün Stanley Kubrick’i olma yolunda emin adımlarla ilerleyen genç usta Paul Thomas Anderson’un son başyapıtı olan The Master, “gerçek sinema algısı”nı diri tutan görsel yapısıyla, iz bırakan anti-kahramanlarıyla ve güçlü mü güçlü oyunculuklarıyla yılın zihinlerde en çok iz bırakan başyapıtlarından.

the master

Puanı: 9,5 / 10

Eleştiri Yazısı: https://sinefilinseyirdefteri.wordpress.com/2012/11/28/the-master-2012/

3) Dupa Dealuri / Beyond The Hills (2012) – Cristian Mungiu

Cristian Mungiu’nun “ustalık eseri” olarak adlandırabileceğimiz “Dupa Dealuri”, Romanya’nın “Bir Zamanlar Anadolu’da”sı niteliğinde. Süre, biçim ve göstergebilimsel açıdan “BZA” ile çokça benzeşen film, güçlü senaryosu ve karakterleriyle senenin unutulmayacak işlerinin başında geliyor.

dupa

Puanı: 9.4 / 10

4) Anna Karenina (2012) – Joe Wright

Edebiyat uyarlamalarının ustası diyebileceğimiz yönetmen Joe Wright, Anna Karenina’yı “müzik”, “edebiyat” ve “tiyatro”yla harmanlayarak, geçen yılki “Wuthering Heights” (2011) örneği gibi yapıbozucu, postmodern bir uyarlama şaheserine imza atıyor. Güçlü oyunculuklarıyla ve görkemli, şatafatlı, benzersiz sinemasal yapısıyla yılın en iyilerinden.

anna

Puanı: 9,4 / 10

5) Django Unchained (2012) – Quentin Tarantino

Tarantino, filmlerinin vazgeçilmez ögeleri olan “nev-i şahsına münhasır karakterler”i, “tadına doyum olmayan diyaloglar”ı ve “kan-şiddet bileşimi”ni “blaxploitation*” aracılığıyla Sergio Leone ve Sam Peckinpahvari bir “western konsepti”ne transfer ediyor. Bu da uzun süreli, lezzetli diyaloglu, enteresan karakterli, enfes müzikli Tarantino halkalarının en iyilerinden biri olmaya yetiyor da artıyor bile.

django unchained

Puanı: 9.2 / 10

6) Blancanieves (2012) – Pablo Berger

Pablo Berger, “melodramatik ögeler”in ağır bastığı bir hikaye ekseninde bildiğimiz “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” metnini, 1920′lerin İspanya’sındaki boğa güreşleri ve “sessiz sinema” ile birleştirerek yapıbozumuna uğratan bir “sessiz sinema klasiği”ne imza atıyor. Sessiz sinemaya saygı niteliğindeki günümüz filmleri içerisinde unutulmayacak bir konuma yerleşeceği şimdiden kesin.

blanca

Puanı: 9,2 / 10

Eleştiri Yazısı: https://sinefilinseyirdefteri.wordpress.com/2012/12/21/blancanieves-2012/

7) Amour (2012) – Michael Haneke

“Çocukken bir gün herkesin öleceğini duyduğumda dehşete düşmüştüm.” diyen Haneke’nin bu hissi, “yaşlılık” dönemi olarak adlandıracağımız sinemasında yüksek dozda bir duygusal-drama vadediyor. 2012’nin ödül fatihi “Amour”, güçlü oyunculukları ve tekinsiz,depresif atmosferiyle yılın en iyi işlerinden biri.

amour-4DD2-BC80-3B60

Puanı: 9 / 10

Eleştiri Yazısı: https://sinefilinseyirdefteri.wordpress.com/2012/11/20/amour-2012/

8) La Leggenda di Kaspar Hauser (2012) – Davide Manuli

Ülkemizde çok az kişi tarafından görülen bu postmodern Kaspar Hauser uyarlaması’nı Davide Manuli, zeki bir sinemasal yetkinlikle ele alarak unutulmayacak bir “kült” ortaya çıkarıyor. Fellinivari gerçeküstücülüklerle donatılan “Kaspar Hauser Efsanesi” absürdlükte sınır tanımayan siyah-beyaz yapısıyla kuşkusuz yılın en önemli filmlerinden biri.

la leggenda

Puanı: 8,8 / 10

Eleştiri Yazısı: https://sinefilinseyirdefteri.wordpress.com/2012/11/17/la-leggenda-di-kaspar-hauser-2012/

9) Cloud Atlas (2012) – Andy Wachowski, Lana Wachowski , Tom Tykwer

Birbirinden farklı altı zaman diliminde geçen hikaye örgüsünü temasal bir bütünlükte birleştiren Cloud Atlas, 172 dakikalık bir “paralel evren bilimkurgusu”nu “destansı blockbuster yapısı”yla birleştirerek “sanatsal izleyici” haricinde “popüler kitle”yi de su gibi akıp geçen bir “dünya atlası”nın içerisine almayı başarıyor. Yılın en zor kurgu çalışmasına da imza atarak bilimkurgu sineması içerisinde önemli bir konuma yerleşiyor.

Cloud Atlas

Puanı: 8,7 / 10

Eleştiri Yazısı: https://sinefilinseyirdefteri.wordpress.com/2012/11/12/cloud-atlas-2012/

10) Laurence Anyways (2012) – Xavier Dolan

Henüz 24 yaşında olmasına rağmen 3 harikulade film ortaya çıkaran Xavier Dolan’ın en uzun ve en iyi filmi olan Laurence Anyawys, LGBT sineması içerisinde biçimsel ve estetiksel açıdan çok farklı bir yeri hakediyor. Video/reklam/klip estetiğini moda katalogu gibi görseller ve enfes müziklerle süsleyen Dolan, Suzanne Clement gibi harikulade bir oyuncuyu da tanımamızı sağlıyor.

laurence anyways

Puanı: 8.6 / 10

11) Life of Pi (2012) – Ang Lee

Ang Lee filmografisinin kuşkusuz en özel işlerinden biri haline gelecek olan “Life of Pi”, büyüleyici sinemasal bir şölen niteliğinde. Claudio Miranda’nın yarattığı eşsiz güzellikteki sinematografi harikası kareler akıllardan çıkacak gibi değil. Ayrıca, son yılların klişesi olan “dostluk hikayesi”ne evrilmediği için de büyük bir saygıyı hakediyor.

life-of-pi-3d-poster

Puanı: 8.6 / 10

12) Wreck-It Ralph (2012) – Rich Moore

“Wreck-It Ralph”, hem 90′larda çocuk olup “atari kültürü”nü yaşamış olan kişiler için büyük bir “nostalji” olanağı sağlıyor, hem de yarattığı “oyunlararası evren” ile tıpkı “Toy Story” gibi bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor. Rich Moore, “oyun içinde oyun”, “evren içinde evren”, “sistem içinde sistem” şeklindeki zincirleme yapısıyla bu “alternatif dünya tasviri”nin hakkını fazlasıyla vererek yılın açık ara en iyi animasyonuna imza atıyor.

wreck it ralph2

Puanı: 8.6 / 10

13) Tabu (2012) – Miguel Gomes

Eskiden bir sinema eleştirmeni olan sonradan yönetmenliğe dönen Miguel Gomes’in yönettiği Tabu, senaryo ve kurgunun bildiğimiz tüm kurallarını tersyüz ederek “sinemaya getirdiği yeni bakış açısı” ile senenin en sıradışı filmlerinden biri olmayı başarıyor. Sinema tarihinin usta yönetmenlerine yaptığı “usta işi göndermeler” ile de “sinemaya saygı duruşu” açısından “Holy Motors” ile akraba oluyor.

tabu

Puanı: 8,4 / 10

14) Beasts of the Southern Wild (2012) – Benh Zeitlin

Aldığı ödüllerle hem eleştirmenleri hem izleyiciyi memnun ederek 2012’nin “hit” filmlerinden biri olmayı başaran “Düşler Diyarı”, Quvenzhane Wallis’in müthiş sempatisi ve oyunculuğuyla, akıllardan çıkmayan müzikleriyle ve en önemlisi son yılların en ustalıklı işlerinden biri olan şahane sinematografisiyle tam bir görsel ve işitsel şölen niteliğinde.

beasts

Puanı: 8,3 / 10

Eleştiri Yazısı: https://sinefilinseyirdefteri.wordpress.com/2012/11/20/beasts-of-the-southern-wild-2012/

15) Cosmopolis (2012) – David Cronenberg

Kapitalist sistemi bir nevi “laf tiyarosu” eşliğinde aktaran yapıbozucu anlatım stilini hikayenin amacına uygun kadrajlarla, ışıklarla, mekanlarla ve müzik kullanımıyla destekleyen Cronenberg, kuşkusuz “soyut sinema” kalıplarına çok yaklaşıyor ve yılın en cesur deneysel işlerinden birine imza atıyor.

cosmopolis

Puanı: 8.2 / 10

Eleştiri Yazısı: https://sinefilinseyirdefteri.wordpress.com/2012/11/12/cosmopolis-2012/

16) Yeraltı (2012) – Zeki Demirkubuz

Ruhsal ve sinemasal olarak tam “bir Zeki Demirkubuz filmi” gerekliliklerini yerine getiren film, insanın karanlık ruhu olan -kötülük- tarafından ele geçirilip kendi kendini yok etmesini “evrensel” normlarla anlatmayı başarıyor. Demirkubuz sinemasının görsel gücü en yüksek filmi olan Yeraltı, “Yılın En İyi Türk Filmi” ünvanını da yanına alarak listeye girmeyi başarıyor.

yeralti-afis-300x400

Puanı: 8.2 / 10

Eleştiri Yazısı: https://sinefilinseyirdefteri.wordpress.com/2012/11/17/yeralti-2012/

17) Les Miserables (2012) – Tom Hooper

İlk filmi “The King’s Speech” (2010) ile haksız bir Oscar galibiyetine uzanan Tom Hooper, “Les Miserables”de hem en iyi filmine, hem de bugüne kadarki en iyi Sefiller uyarlamalarından birine imza atıyor. Diyalogların baştan sona şarkı sözü olarak dizayn edildiği 2,5 saatlik bu müzikal şölende sanat yönetimine, kostüm tasarımına ve şarkılara adeta doyuyoruz. Hugh Jackman ve Anne Hathaway’ın mükemmel performansları da bu etkileyiciliğe büyük katkı sağlıyor.

les miserables

Puanı: 8.2 / 10

18) Zero Dark Thirty (2012) – Kathryn Bigelow

Bigelow’un 2000 sonrası çektiği filmler içerisinde “sinema duygusu”, “teknik altyapısı” ve “siyasi tutumu” bakımından açık ara en iyi filmi olan “Zero Dark Thirty”, işkence tartışmalarıyla konuşuladursun, güçlü bir “CIA filmi” ekseninde ilerleyip son yarım saatinde gerilimi doruk noktasına çıkaran müthiş bir “yönetmenlik” ürünüydü.

zero dark thirty

Puanı: 8.2 / 10

19) Skyfall (2012) – Sam Mendes

“Casino Royale” (2006) dan sonraki en iyi Bond filmine imza atan Sam Mendes, 15 dakikalık İstanbul’daki harikulade açılış sekansıyla başlayıp, western filmlerini andıran karanlık bir atmosferle sonlandırdığı Skyfall’da birçok “Bond filmi kuralı”nı yıkıp yenilikçi bir çizgi oluşturuyordu. Roger Deakins’in üstün sinematografisi ile hiçbir Bond filmi bu denli sinematografik olmamıştı. Adele’nin harika Skyfall şarkısı ile akan başlangıç jeneriği unutulacak gibi değil.

skyfall2

Puanı: 8.1 / 10

20) Jagten / The Hunt (2012) – Thomas Vinterberg

Dogme 95 kurucularından Thomas Vinterberg’in ilk filmi “Festen”den bu yana çektiği en güçlü film olan Jagten, oldukça sarsıcı ve vurucu bir “Vurun Kahpeye” temsili sunarak hem Vinterberg’in geri dönüşünü müjdeliyordu, hem de Mads Mikkelsen’in mükemmel performansıyla hafızalarda yer ediyordu.

jagten

Puanı: 7.9 / 10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s