2012 Yılının En “Kült” 10 Sahnesi

1) Killer Joe (2011) – Tavuk buduyla oral seks sahnesi

Kuşkusuz Killer Joe’da, Matthew McConaughey’nin Gina Gershon’a tavuk buduyla uyguladığı oral seks sahnesi bu seninin en şaşırtıcı ve”kült” sahnesiydi. Sinemasal bir şok yaratan sahnenin uzun yıllar akıllardan çıkması mümkün değil.

killer joe

2) The Master (2012) – Sorgu sahnesi

Joaquin Phoenix ve Philip Seymour Hoffman’ın 10 dakika civarında göz kırpmadan hızlı bir şekilde yaptıkları sorgu sahnesi şimdiden sinema tarihine geçmiş durumda. İleride çok bahsedilecek, örnek gösterilecek “kült” bir sahne olacağına şüphe yok.

master

3) Holy Motors (2012) – Akordiyon sahnesi

Leos Carax’ın, yılın en aykırı filmlerinden birine imza attığı Holy Motors, sahne sahne birçok akıldan çıkmaz görüntüler yaratırken kuşkusuz şimdiden “kült”leşen akordiyon sahnesinin sinema tarihindeki yeri farklı olacaktır.

holyaccordian2

4) The Cabin in the Woods (2011) – Bütün korku filmi yaratıklarının toplandığı sinefil sahne

Yılın en zeki senaryolarından birine sahip olan The Cabin in the Woods, kuşkusuz “korkunun filmi” olarak yer ettiği bütün korku filmi yaratıklarını toplayıp bir anda ortaya çıkardığı “sinefil” sekansıyla akıllardan çıkmayacak derecede “kült” bir sahneye imza atıyor.

cabin-in-the-woods-monsters-attack

5) La Leggenda di Kaspar Hauser (2012) – Şerif ve torbacı olarak iki farklı Vincent Gallo’nun düello sahnesi

Bu yıl kuşkusuz çok az kişinin haberdar olduğu ve izlediği postmodern Kaspar Hauser uyarlamasının başında Vincent Gallo’nun biri torbacı diğeri şerif olmak üzere canlandırdığı iki karakterin, karşılıklı söz ve müzik eşliğindeki düellosu filmin kendisi gibi “kült” kabul edilecek bir sahne.

kaspar

6) Amour (2012) – Güvercin Sahnesi

Amour’un en can alıcı ve metaforik sahnesi olan “güvercin sahnesi” kuşkusuz kült olacak bir başka sahne. İlkinde güvercini kovmaya çalışıp, ikincisinde güvercine karısıymış gibi sarılıp koklayan Jean Louis-Trintignant’ın görüntüsünün göz önünden gitmesine imkan yok.

amour6

7) Yeraltı (2012) – Yemek masası sahnesi

Engin Günaydın’ın nefret ettiği arkadaşlarına yemek masasında kin kustuğu sahne, sinemamızda unutulmayacak derecede güçlü ve gerilimli bir sahne. “Real Madrid” otel tezahüratları içerisinde arka planda kendi başına kimseyi tınlamayıp dans edip türkü söyleyen Engin Günaydın unutulacak gibi değil. Kuşkusuz tekrar tekrar izlenecek “kült” bir sahne.

yeraltı

8) Tepenin Ardı (2012) – Tartışmalı müzik eşliğinde dağa çıkış sahnesi

Tepenin Ardı’nın yılın en iyi Türk filmlerinden biri olmasının yanında,finalinde izleyiciyi ve eleştirmenleri ikiye bölen, tartışmalı bir müzik eşliğinde karakterlerin dağa çıktığı son sahne, sinemamızda “kült” olma potansiyeli taşıyor.

tepenin

9) Skyfall (2012) – Javier Bardem’in ortaya çıkış sahnesi

Daniel Craig’in elleri kolları sandalyeye bağlıyken geniş kadrajda yavaş yavaş ekrana yaklaşarak gelen Javier Bardem’in ilk göründüğü sahne ise birçok hayran kitlesi kazanmış durumda. “Kült” olma potansiyeli taşıyan bir duruş, mimik ve sahne kompozisyonu örneği.

skyfall

10) Passion (2012) – Ekranın ikiye bölündüğü bale sahnesi

Brian De Palma’nın eski güçlü günlerine geri döndüğünün kanıtı olan Passion, kuşkusuz ekranı ikiye böldüğü aykırı bale sahnesiyle hatırlanacaktır. Yakın zamanda De Palma’nın “kült” sahneleri arasında yer alacağından şüphemiz yok.

passion

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s