Trespass (2011)

Çektiği kötü film sayısı, iyi film sayısından bir hayli fazla olan yönetmen Joel Schumacher’in 2011 yapımı son filmi Trespass, ülkemizde 2013 yılında vizyona girdi! Basın gösterimi bile yapılmayan film hakkında ne yazık ki söylenebilecek tek olumlu bir söz bile yok. Trespass (Yakın Tehdit), Schumacher’in, Batman serisinin resmen ırzına geçtiği “Batman Forever” (1995) ve “Batman & Robin” (1997) dahil olmak üzere bugüne kadarki en kötü filmi.

trespass

Zenginlik, refah ve huzur! (nasıl bir huzursa görebilmek mümkün değil) içerisinde yaşayan çekirdek bir aile olan Miller ailesi’nin evi yüksek güvenlikle korunmaktadır. Evin her tarafında olan kameralar, güvenliği son seviyede olan kasalar ile kendilerini güvende hisseden Miller ailesi, bir şekilde saldırıya uğrar ve rehin alınır. Soyguncuların amacı elmas işiyle ilgilenen baba Kyle Miller (Nicolas Cage)’ın elmasların bulunduğu kasayı açmasıdır. Fakat Kyle, kasayı açmamakta kararlıdır. Bundan sonrası ise ev içerisinde bir tür fiziksel şiddet panayırına dönüşecektir.

Bundan 5 sene önce Joel Schumacher’in “The Number 23” (2007) yılın en çok mantık hatası içeren filmi seçilmişti. Trespass’ın ise The Number 23’e bu konuda fersah fersah fark atacağı ortada. Bu kadar yüksek güvenlikli bir ev içerisinde yaşayan Kyle Miller’ın güvenlik kamerasından bakıp suratı bile gözükmeyen “sözde polis”lere anında kapıyı açması ne derece mantıklı bir durumdur. Daha en başındaki kırılma noktasını bile “ilkokul mantığı”yla gerçekleştiren bir filmin devamında çok da iyi şeyler beklememek gerek, değil mi?

trespass_i2

Trespass’ı izleyen herkesin aklına gelecek ilk film usta yönetmen Michael Haneke’nin “Funny Games” (1997) i olacaktır kuşkusuz. Gerçi iki filmi aynı cümlede anmak bile mantıksız çünkü Funny Games, fiziksel şiddeti aileye uygulayıp seyirciyi diken üstünde tutarken, Trespass direk seyircinin algı seviyesine hakaret ederek işkence etmeye başlıyor. Sayısız mantık hataları içeren film, olabildiğince olabildiğince abartılı ve bağırış çağırışlı mimikler içeren yapay oyunculuklarına ve mizansenlerine bir de “Aşk-ı Memnu”vari entrikalar (“twist” demekten daha mantıklı olur) ekleyerek seyirciyi evin içerisindeki işkenceye hapsediyor.

40’lı yaşlardaki kariyerini “The Wicker Man” (2006), “Ghost Rider” (2007), “Next” (2007), “Bangkok Dangerous” (2008), “The Sorcerer’s Aprentice” (2010), “Season of the Witch” (2011), “Drive Angry” (2011), “Stolen” (2012) gibi boş filmlerle heba eden Nicolas Cage’in ciddi ciddi kumar borcu olduğunu düşünmemiz boşuna değil. İşin kötü yanı Nicolas Cage, sinemayı salt eğlence aracı olarak gören popüler kitle hayranlarının bile çoğunu kaybetmiş durumda çünkü oynadığı filmler gerçekten kötü. Trespass (2011)’ta ise muhtemelen kariyerinin en kötü, abartılı oyunculuklarından birisini sergiliyor. Geçirdiği estetik ameliyatlar sayesinde birçok eleştiri alan Nicole Kidman’ın da son zamanlarda proje seçme konusunda çok başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Dolayısıyla eskilerde çok sevilen bu iki yıldız oyuncuyu ilk defa bir arada gördüğümüz filmin “Trespass” olması müthiş bir hayal kırıklığına yol açıyor.

trespass3

Joel Schumacher, kötü film sayısı fazla olan bir yönetmen olsa da “The Lost Boys” (1987),  “Phone Booth” (2002) , The Phantom of the Opera (2004) gibi iyi filmlere de imza atmış bir yönetmen. Çok nadiren “iyi film” çekmeye başlasa da bu eski günlerine dönmesi ve “Trespass” (2011) gibi işlerden uzak durması en büyük temennimiz.

0.5 / 5

Reklamlar

One comment

  1. Ben bu filmi 14 ay önce izledim. İki büyük oyuncudan bu kadar kötü bir film tamamen hayalkırıklığıydı. Bu kadar uzun süre webde yayınlanmış, Abd de hiç iş yapamamış bir filmi hangi akla hizmet vizyona soktular anlamadım. Sinemaya gidenlerin parasına da zamanına da yazık. İlginç olan bu filmi yazdığım ilk günden beri en çok okunan yazım olmasıydı. Şaşırtıcı..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s