Zarafa (2012)

Fransız sinemasının “kendini iyi hisset” filmleriyle tanınan yönetmenlerinden Remi Bezançon, kariyerinde ilk defa bir animasyon film yönetmeye kalkıyor ve yanına animasyon konusunda hayli tecrübeli bir isim olan Jean-Christophe Lie’ı da alarak “Zarafa”ya imza atıyor. “Zarafa”, bazı sitelerde “İslami çizgi film” adıyla anılmaya başlanmış. Film, işin “dini öğreti” kısmına pek girişmiyor fakat hayat, doğa, hayvan sevgisi, dostluk, sevgi, barış gibi tüm öğretileri bir bir sıralayarak Bezançon’un “kendini iyi hisset” filmografisine farklı türden fakat aynı temadan bir halka daha ekliyor.

01zarafa_d

10 yaşındaki bir köle olan Maki, sahibi olan kötü adamdan kaçarak kurtulur ve ormanda tanıştığı “Zarafa” adlı zürafa en yakın arkadaşı olur. Çöl bedevisi Hasan ise Mısır Paşası tarafından “Zarafa”yı Fransız Kralı’na teslim etmesi için görevlendirilmiştir. Amacı yardım istemek ve karşılığında hediye olarak bu zürafayı sunmaktır. Maki, Zarafa’nın götürülmesini istemez ve yol boyunca Hasan’ın peşine düşer. Beraber onca yol sarfedecek, çeşitli maceralara sürüklenecek ve hayata dair tüm öğretileri öğreneceklerdir.

“Zarafa” öncelikle kaliteli çizimlere sahip bir animasyon. Elbette Hollywood’un stüdyo animasyonlarının kalitesinde bir yapım değil fakat 78 dakikalık kısa süresini farklı sahne geçişleriyle, başından sonuna dek koruduğu renk skalasıyla ve bazı zeki detaylarla şekillendirerek kendisini kolayca izlettiriyor. Ailelerin çocuklarını rahatlıkla bu filme götüreceği ve zaten film boyunca yapılan “öğreti patlaması”nın ardından bir de ebeveynlerin çocuklarına film çıkışı bu “öğretiler”in devamını getireceği bir gerçek. Hangimiz çocukken bu duyguları yaşamadık veya öğrenmedik ki?

zarafa

Zarafa’nın esas sorunları ise fazla iyi niyetli olması uğruna yer yer inandırıcı olamaması ve “iyiler kazanır” üslubunun biraz olsun bile dışına çıkmayı hiç düşünmemesi olarak özetlenebilir. “Filmde karşılarına çıkan kötü kalpli korsan kadının, bir anda “melaike”ye dönüşmesi ne kadar inandırıcıdır?” gibi soruları düşündükçe filmin çocuklara göre olduğunu tekrar hatırlıyoruz. Fakat özellikle Fransız Kralı’na hayvanların sunulduğu sahnelerdeki kimi esprilerin yetişkinlerin anlayacağı dilde olduğunu da belirtelim.

Yaşlı bir adamın etrafındaki çocuklara anlattığı bir hikaye olarak gördüğümüz bu “dostluk hikayesi”, yaşanılan her türlü zorluklara rağmen sevginin her şeyin üstesinden geleceğini ve kötü adamların daima kaybetmeye mahkum olduğunu milyonuncu defa çocuklara anlatıyor. Çocuklara ise büyüyünce “gerçek hayat”ın hiç de “öğreti animasyonları”ndaki gibi olmadığını anlamak kalıyor.

zarafa (1)

Not: Burak Özçivit ise sesiyle hayat verdiği “Çöl bedevisi Hasan” karakterini başarılı bir şekilde seslendiriyor. Ayrıca Muhteşem Yüzyıl’da canlandırdığı “Malkoçoğlu” tiplmesiyle filmdeki “Hasan” karakterinin tip olarak benzeşmesi de hoş bir ayrıntı olmuş.

2.5 / 5

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s