Mutlu Aile Defteri (2012)

Daha çok televizyona yaptığı işlerle tanınan ve 2006’da ilk sinema filmi “İlk Aşk”a imza atan yönetmen Nihat Durak, 7 yıllık aradan sonra ikinci filmi “Mutlu Aile Defteri” ile “komedi sineması”na adım atıyor. Mutlu Aile Defteri’nin, “G.D.O Karakedi”, “Celal ile Ceren” ve “Hükümet Kadın” gibi vasat komedi filmlerinin vizyonda olduğu bir dönemde aranılan tatta sıcak, samimi ve zeki bir film olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle küfürden ve belaltından uzak yapısıyla tam bir “aile komedisi” sıfatını hakeden film, ülkemizde son yıllarda ardı arkası kesilmeyen içi boş ve güldürü ögelerinden uzak komedilerle kıyaslandığında taze bir soluk niteliğinde.

mutlu aile defteri 1

Hayatı boyunca oldukça sert ve otoriter bir baba olan Emekli Albay Yıldırım Taşyumruk (Tuncel Kurtiz), bir gün çatıdan düşer ve hastaneye kaldırılır. Yıllar önce babalarının yanından ayrılıp kendilerine ait bir hayat kuran  Kudret (İlker Aksum), Cevdet (Bülent Parlak) ve İsmet (Büşra Pekin), babalarının hastaneye kaldırıldığını öğrenince tekrar aynı çatı altında bir araya gelirler. Yıldırım, çocuklarının düzenli bir hayatı olduğunu zannetmektedir fakat her birinin kendine ait bir sırrı vardır ve bu yalanlar ortalığı fena halde karıştıracaktır.

Mutlu Aile Defteri için “dramatik yapısı olan bir komedi filmi” demek doğru cümle olur sanırım. Her şeyden önce karakterlerin üzerinde itinayla durulmuş, küfür ve argo sayısı yok denecek kadar minimuma indirilmiş ve “dış ses anlatımı” hikaye örgüsüne başarılı bir şekilde yedirilmiş. Özellikle dış sesin kime ait olduğunun anlaşıldığı sürpriz final, Yıldırım Taşyumruk’un beyninin anatomisinin animasyon ile verilmesi gibi detaylar, üzerine düşünülmüş bir hikayenin ürünü olduğunu belli ediyor.

mutlu aile defteri 3

Fakat Mutlu Aile Defteri’nin en büyük başarısının, böyle bir “aile komedisi”nde “kötüler cezasını bulur” demeyip, “aldatma” ile ilgili ahlakçılığa soyunmaması olduğunu düşünüyorum. Bu tip filmlerin %99’unda verilen bu “klişe hareket”i, Nihat Durak’ın uygulamaması kanımca filmi ortalama bir komediden bir tık daha yukarı çıkaran en önemli etken oldu. Yer yer absürd mizahına ve abartılı kimi mizansenlerine rağmen inandırıcı ve samimi olmayı başarabilen filmde gözüme çarpan tek gereksiz sahne ise “uçak sahnesi” oldu. Haliyle hikayenin gerçekçiliği biraz zedelenmiş oluyor bu sahneyle fakat filmin “iyi niyet”i bu tarz şeyleri görmezden gelmemizi sağlayabiliyor.

Oyuncu kadrosu kuşkusuz filmin bu başarısında büyük pay sahibi. Tuncel Kurtiz, çocuklarına asker-i nizam işleten, sert mizaçlı huysuz ihtiyar rolünde adeta döktürerek aynı anda hem sempatik hem itici bir karakter kimliğini büyük bir ustalıkla üzerine giymeyi başarıyor. İlker Aksum ve Binnur Kaya her zamanki gibi kendilerine has mimikleriyle ve duruşlarıyla ön plana çıkarken, Öner Erkan, Büşra Pekin ve Bülent Parlak da başarılı performanslarıyla onlara eşlik ediyorlar.

mutlu aile defteri 2

Mutlu Aile Defteri, günümüzdeki kaba ve güldürmeyen komedilerin içerisinde mutlaka şans verilmesi gereken bir yapım. Belki “kusursuz” değil fakat küfürle güldürmeye çalışmıyor, “yellenme” ve “tükürük” gibi şeylerin “güldürü ögesi” olmadığını biliyor ve seyircinin “zeka seviyesi”ni düşük görmüyor. Dolayısıyla bize de bu tür yerli komedileri desteklemek ve devamının gelmesini ümit etmek kalıyor.

3 / 5

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s