Wreck-It Ralph (2012)

Popüler animasyon televizyon dizisi “The Simpsons”ın yönetmenlerinden Rich Moore, “Wreck-It Ralph” ile hem kariyerinin ilk sinema filmine hem de “yılın en iyi animasyonu”na imza atmış oluyor. Disney’in bu sene Oscar yarışındaki atı olan “Wreck-It Ralph”, hem 90’larda çocuk olup “atari kültürü”nü yaşamış olan kişiler için büyük bir “nostalji” olanağı sağlıyor, hem de yarattığı “oyunlararası evren” ile tıpkı “Toy Story” gibi bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor.

wreck it ralph2

“Tamir et Felix” adlı video oyununda 30 yıldır binaları yıkan kötü adamı oynayan 2,7 metre boyunda ve 291 kilo ağırlığındaki dev Ralph, artık kötü adam olmaktan sıkılmıştır. Yaşadığı evrende iyiler oyun sonunda madalya ile ödüllendirilmektedir ve hep beraber bir binada yaşamaktadırlar. Ralph ise kötü adam olduğundan dolayı dışlanır ve binanın karşısındaki çöplükte yaşamını sürdürmektedir. Artık “iyi adam” ı oynamak ve saygı görmek isteyen Ralph, bu kendi oyununda mümkün olmayınca başka oyunların evrenine kaçak girerek madalya kazanmaya ve kendini ispatlamaya çalışır.

Wreck-It Ralph, güçlü görsel dünyasını günümüzdeki çarpık düzen ve adaletsiz sisteme dayalı bir “altmetinler geçidi” olarak sunuyor. Bir zamanın popüler atari oyunlarının gün geçtikçe ve tüketildikçe “eski model”e dönüşmesinin ardından yerlerini daha çok pikselli, üç boyutlu ve kaliteli oyunlara bırakıp yok olması, günümüzde hemen hemen her şeye uyarlayabileceğimiz bir “popüler kültür” gerçeği. Tıpkı günümüzde “Beyoğlu Sineması” ve “Emek Sineması” gibi değerlerin AVM sinemalarına, “35 mm filmler”in, “3 boyutlu filmler”e yenik düşmesi gibi. Filmdeki oyun karakterleri de yok olma tehlikesi geçiren evrenlerini korumak için sistemle bir mücadeleye girişiyorlar ve “ötekileştirme” yapmadan herkesin birlik olduğu takdirde hep bir “umut” olduğunu müjdeliyorlar.

wreck-it-ralph-background-05

Her atari oyununun kendisine ait bir evreni var. Oyun saatleri geldiğinde yani atari salonundaki dükkanlar açıldığında, atari evrenindeki tüm oyunların karakterleri “büyük oyun istasyonu” adı verilen mekanda yerlerini alıyorlar. Bir nevi havaalanı gibi. Oyun makinesiyle elektrik fişi arasındaki kablo ise, atari evreninde karakterlerinin ulaşım istasyonu aracılığıyla mesafe kat ettikleri yol miktarı. “Street Fighter”, “Pacman”, “Super Mario” gibi 90’ların çocukları için “efsane” olan atari oyunları filmde de mevcutken,  genel olarak “Fix it Felix”, “Hero’s Duty” ve “Sugar Rush” oyunları ekseninde olaylar gelişiyor. Tüm oyunların kötü adamlarının terapi yaptığı sahne fikri ise muazzam. Sırf bunlar gibi düşünülmüş zengin ve zeki detaylar bile senaryo bazında Wreck-It Ralph’ı bu yılki türdeşlerinden kat ve kat üste çıkarıyor.

Filmin görsel dünyasına geldiğimizde ise “oyunlararası evren”lerin yapısına göre “pembe”, “gri” ve “mavi” tonları arasında değişen rengarenk bir görsel cümbüşle karşılaşıyoruz. “Atari oyunları evreni”nin sinemasal bazdaki karşılığını yaratmak için adeta en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş büyük bir “tasarım başarısı” söz konusu. 165 milyon dolarlık bütçesini ele aldığımızda “Wreck-It Ralph”in, “oyun içinde oyun”, “evren içinde evren”, “sistem içinde sistem” şeklindeki zincirleme yapısıyla bu “alternatif dünya tasviri”nin hakkını fazlasıyla verdiğini söyleyebiliriz.

WRECK-IT RALPH

Wreck-It Ralph, zeki senaryosuyla ve güçlü görsel tasarımıyla bence “Wall-E” (2008)’den bu yana çekilmiş en iyi Hollywood animasyonu. Oscar yarışındaki rakipleri “Brave” (2012) ve “Frankenweenie” (2012) den her alanda daha güçlü ve daha başarılı. Ödül sezonunda genelde “Brave” karşısında mağlup düşmesi ise anlaşılmaz bir durum, zira “Animasyon Oscarları” olarak nitelendirilen “40. Annie Ödülleri”nden “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Senaryo” ödülleriyle ayrılan bir film var karşımızda.

Not: Wreck-It Ralph’in öncesinde gösterilen Disney yapımı “Paperman” isimli kısa film ise yılın en iyi kısa animasyonu olabilir. Konusu itibariyle ülkemizde de çok bilinen “Signs” (2008) isimli kısa filmi andıran “Paperman”, çizimleriyle, siyah-beyaz yapısıyla ve görsel-müzik bileşiminden doğan etkisiyle muazzam bir iş.

4.5 / 5

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s