18. London Turkish Film Festival 1. Gün

DSCN2929

DIGITURK DIGITAL DAĞITIM ÖDÜLÜ “LAL GECE”NİN OLDU

Türk sinemasının başarılı örneklerini Londra’daki sinema seyircisiyle buluşturmayı, tanıtmayı ve yurtdışına dağıtmayı amaçlayan “London Turkish Film Festival”in 18.si, dün akşam “Odeon West End” sinemasında “Kelebeğin Rüyası” filminin prömiyeri ile başladı. Diğer festivallerden farklı olarak her yıl verdiği “Digitürk Digital Dağıtım Ödülü” ile birinci seçilen filmi Britanya ve İrlanda’daki sinemalara dağıtan ve pazarlayan festival komitesi, bu yıl Reis Çelik’in “Lal Gece”sini ödüle layık gördü. Araf, Tepenin Ardı, Can ve Jin gibi filmlerin arasından sıyrılıp ödüle uzanan Lal Gece’nin yönetmeni Reis Çelik, “Ülkemizin renklerini, seslerini, hikayelerini, acılarını ve tatlarını uluslararası ortamlarda paylaşma olanağı sağlayan bu festivale ve jüriye teşekkür ederim. Barışa en çok ihtiyacımız olan bir dönemde dışarıda bütün Türkiyelilerin bir araya gelmesini, birbirlerine dokunmasını sağlayan sinema sanatına teşekkür ederim” diyerek ödülünü aldı.

_MG_6511

KADİR İNANIR “YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ”NÜ ALIRKEN DAKİKALARCA AYAKTA ALKIŞLANDI

Kariyeri boyunca 180’i aşkın filmde yer alan ve iki film yöneten usta oyuncu Kadir İnanır, bu yılki “2013 Golden Wings Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nün sahibi oldu. Odeon West End sinemasına adım attığından itibaren büyük bir sevgi gösterisiyle karşılaşan İnanır’ın mutluluğu gözlerinden okunuyordu. İnanır’ın bugüne kadar oynadığı filmlerden yer alan bir kolajın gösterilmesinin ardından başlayan alkış tufanı dakikalarca sürdü ve kendisine Festival Direktörü Vedide Kaymak tarafından “Golden Wings Yaşam Boyu Başarı Ödülü” takdim edildi. İnanır, “ 43 yıldır söyleyeceklerimi filmlerde söylüyorum. Avrupa’nın en büyük şehrinde yaşıyorsunuz ama dünyanın cennetinden mahrumsunuz. Şimdi size 75 milyonun yaşadığı cennet ülkemizden sevgi ve barış dolu selamlar getirdim.” Dedi.

IMG_8163-1

KELEBEĞİN RÜYASI’NIN LONDRA PRÖMİYERİNE YOĞUN İLGİ VARDI

Türkiye’de bugün itibariyle vizyona giren “Kelebeğin Rüyası”nın Londra prömiyeri dün akşam yönetmen Yılmaz Erdoğan’ın ve oyuncular Mert Fırat, Kıvanç Tatlıtuğ, Belçim Bilgin ve Farah Zeynep Abdullah’ın katılımıyla tam kadro gerçekleşti.  Filme olan yoğun ilgi gecenin sonuna kadar devam etti.  Oldukça heyecanlı oldukları gözlemlenen film ekibi, filmin bitiminde dakikalarca alkışlandı.  Özellikle Türk yapımı dönem filmlerinde eksikliği hissedilen sinematografi kalitesi ve başarılı sanat yönetimi ile öne çıktığı gözüken “Kelebeğin Rüyası”, festival izlenimlerine göre seyirciden tam not aldı. Film öncesinde ve sonrasında izleyiciler, film ekibiyle bol bol fotoğraf çektirdi.

DSCN2932

DSCN2926

DSCN2927

KELEBEĞİN RÜYASI İZLENİMLERİ

Fragmanı ortaya çıktığı andan itibaren büyük bir merak duygusu oluşturan “Kelebeğin Rüyası”, fragmanının hakkını sonuna kadar vermiş gözüküyor. Türk sinemasının dönem filmlerindeki temel sorunlar olarak algılanan “genel plan eksikliği”, “sinematografi ve sanat yönetmenliği yetersizliği”, “didaktik diyaloglar” gibi sorunların başarıyla çözüldüğü ve sanat filmi aşılanan bir popüler film kimliğine kavuştuğu gözlemlendi. Özellikle Yılmaz Erdoğan’ın, Nuri Bilge Ceylan ve Bahman Ghobadi gibi yönetmenlerle çalıştıktan sonraki edindiği sanatsal birikimlerin filme yansıması görsellikte kendini belli ediyordu ki, Erdoğan’ın bir önceki filmi Neşeli Hayat (2009) ile karşılaştırıldığında büyük bir “sinemasal gelişim” öne çıkıyordu. Özellikle Kıvanç Tatlıtuğ’un başarılı performansıyla öne çıktığı film, 140 dakikalık süresindeki bazı aksamalarına rağmen sonuna kadar kendini ilgiyle izlettiren şairane bir dönem filmi olmayı başarmış.

ltffphoto

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s