18. London Turkish Film Festival 4. Gün

18. Londra Türk Film Festivali’nin 4. günü itibariyle Türk filmlerinin gösterimine tam gaz devam ediliyor ve her geçen gün festival daha da kalabalıklaşıyor. Günün programında “Saklı Bahçede Aşk”, “Ben Uçtum Sen Kaldın”, “Pina Bausch ile Bir Nefes”, “Bir Hayatı Masal Gibi Anlatmak”, “Tepenin Ardı”, “Kelebeğin Rüyası”, “Katırcılar” ve “Jin” filmleri vardı. Özellikle son 4 filme ilgi had safhadaydı ve sanatsal yapısıyla Beyoğlu Sineması’nı anımsatan bağımsız Rio Cinema adeta doldu taştı.

DSCN3031

Ayrıca SİYAD Ödülleri’nden “En İyi Belgesel” ödülüyle ayrılan “Ben Uçtum Sen Kaldın” filminin öncesinde Murat Bayramoğlu’nun yönettiği “Türkçe: Pekiyi” isimli kısa film de gösterilerek Londra’daki sinemaseverlere uzun metrajların yanında Türk kısaları da tanıtılmaya devam edildi.

TEPENİN ARDI, LONDRA’DA MERAK EDİLEN TÜRK FİLMLERİ ARASINDA

SİYAD tarafından “ 2012 Yılının En İyi Türk Filmi” seçilen “Tepenin Ardı”nın gösterimine filmin görüntü yönetmeni George Chiper – Lillemark katıldı ve filmden sonra gerçekleştirilen “soru-cevap” etkinliğinde izleyicilerin sorularını yanıtladı.

george chiper lilemark 2

Geçtiğimiz yıl “Bir Zamanlar Anadolu’da”  yabancı izleyicilerin açık ara en çok merak ettiği Türk filmi iken, bu yıl “Tepenin Ardı”, “Kelebeğin Rüyası”, “Lal Gece” ve “Jin” in çok rağbet gördüğü gözlemlendi.

KADİR İNANIR’IN KATILDIĞI “KATIRCILAR” FİLMİ GÖSTERİMİNE ÖZEL İLGİ VARDI

Tepenin Ardı’ndan sonra ise Şerif Gören’in yönettiği ve Kadir İnanır’ın başrolünde yer aldığı 1987 yapımı “Katırcılar” filmi gösterildi. Festival açılışında kendisine “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” verilen İnanır, film sonrası “soru-cevap” etkinliğine katılarak Türk ve yabancı birçok hayranının sorularını yanıtladı, keyifli bir sohbet eşliğinde önemli sözler söyledi.

kadir inanır

“Katırcılar, tarihsel özellikleriyle Türkiye’nin siyasi tarihi üzerine önemli bir film. Sinema kariyerimin en önemli filmlerinden biridir. 9 metre karın altında -25 derece soğukta çekimleri yapılan, teknik açıdan yurtdışına göğsümüzü gere gere gösterebileceğimiz bir film”.

“Londra’ya geldiğim için çok mutluyum. Buradaki Türkleri “Londra Türk Filmleri Festivali”ne davet ediyorum. Sinemamızı yurtdışına tanıtma görevi için Türklere büyük görev düşüyor.”

“Katırcılar’ın bütçesi 300.000 – 400. 000 doları geçmemiştir. O zamana göre çok paradır. Aynı filmi şimdi çekmeye kalksanız 7 milyon dolardan aşağı çekemezsiniz.”

“Biz ölümsüz filmler yapıyoruz. 10 yıl sonra çocuğunuz izlediğince bu filmlerden yine etkilenecek”.

“Kariyerimde 9 tane televizyon dizisinde oynadım. Bomboş diziler çekmedim. “Dizi film”, “reklam filmi”, “sinema filmi”, sinemacının görevi “film” çekmektir.”

“Bir oyuncunun en büyük gücü, yarattığı karakterin zenginliğidir. Karakteri seçerken dikkat ettiğim nokta toplum içinde fazla olan, “gerçek” olan kişilerdir. Oynayacağım karakter önemli şeyler söylüyor, bir şeyleri çözüyor olmalıdır.”

“187 tane sinema filmim var. Hiçbiri tesadüf değil, hepsi bilinçli filmler. Anadolu’nun her bir köşesinde çekilmiş filmler.”

“Benim filmlerimin %80’i sansürlendi. Ülkeyi yönetenlerin siyasi anlayışları buna sebepti, yaptığımız işler ters gelebilir. Eleştiri, red, tartışma, kavga bunlar hep olacaktır. Hayatın tadı da buradadır. İyi-kötü, ezen-ezilen. Her şey güllük gülistanlık olsa intiharlar başlar.”

kadir inanır 2

 “JİN” FİLMİ İZLENİMLERİ 

jin

Katırcılar filminin gösteriminin ardından yine büyük bir kalabalık Reha Erdem’in merakla beklenen filmi “Jin”in Londra’daki ikinci gösterimine akın etti. Reha Erdem filmografisinde daha farklı, daha siyasi bir yerde bulunduğu gözlemlenen film, hem ele aldığı konuyla, hem de Florent Herry’nin üstün sinematografisiyle izleyenleri etkilemeyi başardı. Terrence Malick filmlerinin kalitesinde doğa görüntüleri bulunan film, Erdem’in dün gerçekleştirdiği “Masterclass”ta da söylediği gibi “herkesin fikir sahibi olduğu bir konuyu farklı bir perspektiften masalsı bir şekilde” ele almış. Gerek film çıkışında, gerekse filmin ilk gösteriminin ardından Reha Erdem’le yapılan söyleşideki tepkilere bakarsak, “Jin”in bu yıl verilecek olan “İzleyici Ödülü”ne bir adım daha yakın durduğunu söyleyebiliriz. Film çıkışında gösterilen Türk filmlerine 10 üzerinden verilen oylar hala devam etmekte.

DSCN3034

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s