Dead Man Down (2013)

2009 yılında “Milenyum Üçlemesi”nin ilk kitabı olan “The Girl with the Dragon Tattoo”yu sinemaya uyarlayan Danimarkalı yönetmen Niels Arden Oplev, bu filmle dikkatleri üzerine çekmeye başlamıştı. İzleyiciler ve eleştirmenler nezdinde çokça beğenilen bu uyarlama, Fincher’ın Hollywood’a uyarladığı filmi gölgede bırakarak dünya çapında büyük bir başarıya ulaştı. Dolayısıyla Hollywood’un Oplev’i görmezden gelmesi kaçınılmazdı ve Oplev “Ejderha Dövmeli Kız”dan 4 yıl sonra Hollywood’a transfer olan yönetmenler arasına adını yazdırarak “Dead Man Down”a imza attı.

dead man down

Victor (Colin Farrell) tarihi ve eski binalara zorla sahip olarak onları yüksek fiyatlara satan kademeli bir mafya örgütünün içinde yer almaktadır. Victor’un patronu Alphonse (Terrence Howard) kendisine gönderilen fotoğraflarla ve şifreli mesajlarla ölüm tehditleri almaya başlar. Alphonse, bu kişiyi bulmaya kararlıdır. Victor’un karşı binasındaki Beatrice (Noomi Rapace) ise yüzünün yarısı trafik kazasından dolayı izlerle kaplı bir kadındır. Beatrice, binadan binaya sadece selamlaşarak Victor ile tuhaf bir ilişkiye girişir. Victor’un dünyası ise tehlikeler ve sürprizlerle doludur. Bu üç hikaye kesişmeye başlayınca olaylar silsilesi gerçekleşmeye başlar.

Kendi ülkesinde çok başarılı filmler çekip Hollywood’a transfer olduktan sonra bu başarıyı devam ettiren yönetmenlerin sayısı oldukça az. Bunun genel sebebi olarak büyük bütçe ve Hollywood’un geleneksel kalıpların dışına çıkılmasına izin vermediği kuralları olarak görebiliriz. Bu yüzden Hollywood aksiyonları Jason Statham ya da Nicolas Cage aksiyonları gibi içi boş, karton karakterlerle bezeli, macera dozu abartılmış bir konuma gelmiş durumda. Kaldı ki, Hollywood’da bu ucuz senaryoları ve aksiyonları çekecek “nitelikli yönetmen” bulmak zor olduğu için bu tür filmler hep birbirinin aynı olmak durumunda kalıyor. Son birkaç senede farklı ülke sinemalarının başarılı yönetmenlerini Hollywood’a getirip “tür filmi” çektirmek isteyen yapımcılar, yönetmenlere kurallar koyarak destek değil köstek olduğu için bu alanda hayal kırıklığı kaçınılmaz oluyor. Fakat Oplev, bunu kendi avantajına dönüştürmenin bir yolunu bulmuş.

dead man down 2

Oplev, “The Girl with the Dragon Tattoo”nun İskandinav ülkelerine has koyu yeşil ile gri arasında gidip gelen soğuk görsel yapısını “Dead Man Down”a uyarlayarak işe başlıyor öncelikle. Her bir planda, her bir görselde renk paletinin baskın tercihlerine daha çok şaşırıyoruz. Çünkü klasik Hollywood aksiyonlarının bir türlü yarat(a)madığı görsel vizyon, bir tür filminde fazlasıyla önem taşıyor. Dramatik yapı tıpkı “Ejderha Dövmeli Kız”da olduğu gibi “kadın” ve “erkek”in hikayelerinin paralel bir öykü olarak alınıp ortalara doğru bir bütünlük kurmaya başlamasıyla oluşuyor. Bu anlatı yöntemi bir suç ve gerilim aksiyonu için ağır işleyen bir yöntem olarak düşünülebilir zira, filmde de yer yer tempoyu yavaşlatan etkenler arasında yer alıyor. Fakat film, farklı intikam hikayeleriyle örülü senaryosunu yeterli düzeyde aksiyonla birleştirerek son kertede tatmin etmeyi başarıyor.

Colin Farrell, yakın zamanda oynadığı yeniden çevrim “Total Recall” (2012)’de olduğu gibi oynuyor. Aksiyon sineması için yeterli karizma ve duruşa sahip, hafif dramatik anlarda gereğini yerine getiren fakat üzerine çok da bir şey koymayan bir performans. Noomi Rapace, farklı yüzü ve yeteneğiyle Hollywood’a çok çekici gelmiş olacak ki, artık her sene 2-3 tane Rapace filmi göreceğiz diye düşünüyorum. Terrence Howard ise “Hustle&Flow” (2005)’dan beri ilk defa üzerine oturan bir rolle karşımıza çıkıyor. Filmin müzikleri ise ayrı bir takdire şayan. Kimi aksiyon sekansları rock müzik eşliğinde stilize bir şekilde kotarılırken, kimi sahnelerde Türk işi meyhane müziği! bile kullanılıyor.

dead man down 3

Niels Arden Oplev, eli yüzü düzgün tür filmi konusunda Hollywood’a yararlı olacak bir yönetmen. Fakat Hollywood’un sevmeyeceği tercihler barındırdığından muhtemelen gişesi çok yüksek olmayacaktır ve Oplev de kendi ülkesinde film çekmeye geri dönecektir. Belki de en iyisi budur…

3 / 5

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s