Buhar (2012)

Abdurrahman Öner’in yönettiği, başrollerinde Reha Özcan ve Banu Fotocan’ın yer aldığı “Buhar”, 12 dakikalık tek plandan oluşan siyah-beyaz bir kısa film. Katıldığı hemen hemen her festivalden adaylık veya ödüllerle dönen film, özellikle Meryem Yavuz’un görüntü yönetmenliğini yaptığı teknik başarısıyla takdire şayan bir iş. Buhar, 2 Mayıs 2013 tarihinde Fil’m Hafızası tarafından düzenlenen kısa film etkinliği Fil’m@9 kapsamında izleyiciyle buluştu.

buhar1

Tek bir evin içerisinde geçen film, bir kadının sofrayı kurmasıyla açılıyor. Arka planda televizyonda her gün defalarca karşılaştığımız evlilik programlarından biri var. Kamera evin içerisinde dolaşırken duvarda asılı olan aynadan masayı görmeye başlıyor. Adam ve kadın masaya oturduklarında ise tüm olan biteni aynadan izlemeye başlıyoruz. Buradan sonrası ise teknik gücü oldukça yüksek, “buhar” metaforunun yönetmen ve görüntü yönetmeni tarafından filmin ana merkezi haline getirildiği ve etkili bir şekilde kullanıldığı bir filmle karşılaşıyoruz.

buhar2

Zeki Demirkubuz’un “üçüncü sayfa haberleri” kıvamında bir senaryosu olan Buhar, depresif atmosferini doğru bir seçim olan “siyah-beyaz” ile destekleyerek hem kısa film mantığına uygun hem teknik olarak üst düzey bir iş olarak akıllarda kalıyor. Arka planda açık olan evlilik programının konuşmaları ise karakterlerin masadaki konuşmalarına paralel bir şekilde olmak üzere zekice kotarılıyor.

Not: Buhar, henüz internette bulunmayan kısalardan. Herhangi bir festivalde, panelde veya kısa film etkinliğinde karşılaştığınızda kaçırmamanızı tavsiye ederim. Fragmanı için; http://www.youtube.com/watch?v=Gk4ySbwrT0E

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s