The Conjuring (2013)

2004’te Testere (Saw) ve 2010’da Ruhlar Bölgesi (Insidious) ile korku türünde önemli yapıtlar vermeye devam eden yönetmen James Wan, bu sefer özellikle ABD’den gelen olumlu eleştiriler ve “Yılın en iyi korku filmi!” gibi yorumlar ile büyük beklenti yaratmayı başardığı Korku Seansı’na imza atıyor. Ruhlar Bölgesi’nde birlikte çalıştığı Patrick Wilson’ı bu filmde de başrolde oynatan Wan, kadın oyuncu olarak ise büyük hayran kitlesi bulunan Vera Farmiga’da karar kılıyor.

the conjuring

Carolyn ve Roger Perron çifti, beş kızlarıyla beraber yeni bir hayata başlamak amacıyla ıssız bir yerde, büyük bir malikaneyi kiralarlar. Başlangıçta mutlu olan ailenin yaşantısı her geçen gün evde garip, paranormal olayların yaşanmasıyla kabusa döner. Paranormal olaylar ve şeytan çıkarma gibi konular üzerinde uzman evli bir çift olan Ed Warren (Patrick Wilson) ve Lorraine Warren (Vera Farmiga), o sırada kasabada konferans vermektedirler. Warrenlar, Perron ailesine yardım etmeyi kabul ederler, fakat bugüne kadarki en zor ve korkutucu vakaları olacaktır.

“Gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır” cümlesi kuşkusuz artık çoğu korku filminin ağzına sakız olmuş bir cümle. Fakat James Wan, bunu mümkün olduğunca verilerle destekleyerek filmin lehine kullanıyor. Özellikle yazılarla birlikte giren açılış jeneriğinin gerçekçi ve ürkütücü bir filme hazırlık mahiyetinde olduğunu söylemekte yarar var. Kapanış jeneriğinde ise olaydaki tüm karakterlerin gerçek halini ve haber metinlerini göstererek açılış-kapanış uyumu açısından orijinal bir denge kurmayı başarıyor.

IMG_0278.dng

Korku Seansı’nın bir miktar hayal kırıklığı yarattığını söyleyebiliriz, zira yurt dışındaki eleştirmen yorumları ve IMDB puanını baz aldığımızda, yarattığı büyük beklenti, korku türüne yenilik getirecek post modern bir film isteğiyle örtüşüyor. Wan, Ruhlar Bölgesi’nde böyle yapmıştı, fakat Korku Seansı’nda olabildiğince geleneksel bir tavrı benimsiyor ve bilindik öğelerle ilerliyor. The Ring (2002) ve Mama (2013) gibi filmlerdeki “kötü ruhun hikayesi” şablonu ve The Exorcist’in (1973) bir nevi öncül olduğu şeytan çıkarma ayini, filmin ritmine göre yer alıyor. Filmin en büyük artıları ise 70’ler dönemini yansıtmaktaki başarılı atmosfer, dönemin ruhuna uygun müzik kullanımı ve James Wan gibi nitelikli bir yönetmene sahip olması.

3 / 5

Reklamlar

One comment

  1. Bu film de beğendiğimiz filmlerden oldu, özellikle o merdivendeki alkış sahnesi yok mu, hala aklımdan çıkmıyor

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s