Yaşam Merkezi (2013)

4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Kısa Film Yarışması bölümünde “En İyi Kısa Film” ödülüne layık görülen 20 dakikalık “Yaşam Merkezi”nin yönetmenlik koltuğunda Ömer Günüvar otururken, başrolünde Mehmet Kireçtepe yer alıyor.

yaşam merkezi

Malatya’da izleme şansı bulduğum “Yaşam Merkezi”, AVM’de temizlik işçisi olarak çalışan yaşlı ve yalnız bir adamın işten çıkarılmaya kadar giden süreç içerisindeki hayatını ele alıyor. Filmin açılışında genel planda bir AVM görüntüsünün üzerine oldukça basit ve sade fontlarla “Yaşam Merkezi” yazısının gelmesi, amatör bir kısa filmle karşılaşacağım hissi uyandırmıştı bende. Çünkü çok fazla kısa film izleyen biri olmama rağmen, kötü kısa filmlerin bile açılış jeneriği yazısına çok fazla özendiğini, en azından profesyonel bir iş gibi gözükmeye çalıştığını gözlemlemişimdir hep. Fakat bu basit ve sade fontun amacını film bitince daha iyi anladım doğrusu. Film, sinematografik olarak da açılış jeneriğinin izlediği yolda giderek mümkün olduğunca iddiasız bir tutum sergiliyor.

yaşam merkezi2

Ömer Günüvar’ın yaklaşımını Zeki Demirkubuz arabeskliğinde ve gerçekçiliğinde bulduğumu söyleyebilirim, zira Demirkubuz’unda “Yeraltı” filmine kadar sinematografiyi ikinci planda bırakıp karakterin içinde bulunduğu drama ve olay örgüsüne yüklendiği bilinen bir gerçektir. Ömer Günüvar da “Yaşam Merkezi”nde aynı formül üzerinden giderek karakterini müthiş bir doğallıkla canlandıran Mehmet Kireçtepe’ye ve onun çevresinde gelişen olay örgüsüne odaklanıyor. Filme cep telefonu vesilesiyle dahil olan arabesk şarkı, “Üçüncü Sayfa” filmini anımsatırken, kırık dökük, yaşanmışlık akan mekan ve eşya seçimleri de Demirkubuz filmlerinin sahiciliğine uyum sağlıyor. Mehmet Kireçtepe’ye burada ayrı bir parantez açmak gerekiyor, zira orijinal bir ekran personasına sahip olduğunu düşündüğüm oyuncu, yüzü itibariyle de Tuncel Kurtiz’i anımsatıyor. Karakterin içinde bulunduğu ruh halini, çıkmazı keskin yüz ifadesiyle doğal ve etkili bir şekilde hissettiriyor. Kireçtepe’nin, “Hak İş”in düzenlediği “emek” temalı kısa film yarışmasında “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü aldığını da belirtelim.

yaşam merkezi 2

Açılış jeneriğindeki basitlik ve doğallık böylelikle film içerisinde tutarlı bir şekilde kendini göstermiş oluyor. AVM görüntüsüyle başlayan film, karakterin AVM’den çıkmasıyla bitiyor ve filmin bütününde kurduğu tutarlılık, açılış-kapanış sekansı dengesinde de uyum sağlamayı başarıyor.

Yaşam Merkezi, bildiğim kadarıyla en son geçtiğimiz günlerde İstanbul Kısa Film Festivali kapsamında gösterildi. Başka festivallerde gösterimine denk gelirseniz filme bir şans vermenizi öneririm.

Reklamlar

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s