American Hustle (2013)

Geçtiğimiz yıl Silver Linings Playbook (2012) ile büyük çıkış yapan yönetmen David O. Russell, aynı çıkışı bu yıl American Hustle ile sürdürüyor. Silver Linings Playbook, birçok dalda ödül törenlerinde adaylık alsa da genel anlamda Jennifer Lawrence’ın oyunculuğu dışında bu adaylıkları ödüle dönüştürmeyi başaramamıştı. Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Robert De Niro ve Jacki Weaver’dan oluşan dörtlünün oyunculukları Oscar’a aday olarak büyük bir iş başarmıştı. Bu yıl da Amy Adams, Christian Bale, Jennifer Lawrence ve Bradley Cooper’dan oluşan dörtlü oyunculuğun tüm dallarına aday olarak aynı başarıya ulaştı. Fakat geçen yıldan farkı American Hustle’ın sinemasal özellikleri çok güçlü bir yapım olması. Bu da geçen yıldan farklı olarak kostüm tasarımı, sanat yönetimi, kurgu gibi dallarda daha iddialı ve şaşaalı bir yapım olduğunu gözler önüne seriyor.

american hustle

American Hustle, 1978’de geçen bir FBI operasyonu kapsamında arzuların, tutkuların, aşkın, hırsın yoğun şekilde yaşandığı bir kara komedi. Silver Linings Playbook’a göre görsel olarak çok daha iddialı ve şaşaalı, kurgusal olarak çok daha dinamik ve akıcı, oyunculuklar açısından çok daha güçlü ve yönetmenlik açısından çok daha sinemasal beceri taşıyan bir yapım. 70’ler ruhunu ve atmosferini, sinematografisinden sanat yönetimine kadar başarıyla yansıtan film, polisiye-suç-gangster-köstebek filmlerinin klasik formülünü kullanıyor. Fakat bu klasik formül Russell’ın elinde salt bir tür filmine dönüşmüyor, aksine tür filmlerinin çoğu alt katmanlarını barındırıp bunları görsel şatafatıyla harmanlayarak izlemesi oldukça eğlenceli bir karakterler galerisine imza atıyor.

american-hustle

Filmin başındaki dış ses anlatısı, Martin Scorsese’nin destansı-suç filmleri kalıbında bir hava yaratıyor. İlk sahnedeki flashforward kullanımı ve sonrasında kurgunun daha çekici hale gelmesini sağlayan flashback sahneler filme ayrı bir dinamizm katıyor. Akıcı kurguya akıcı senaryo ve güçlü oyunculuklar da eklenince tadından yenmez bir tablo ortaya çıkıyor. Akılda kalıcı sahne sayısı o kadar fazla ki… Bradley Cooper’ın canlandırdığı karakterin yaşadığı çelişki ve karmaşaya büyük katkı sağlayan ve her seferinde kesilen “balık tutma hikayesi” oldukça zeki işi. Jennifer Lawrence’In “Live and Let Die” şarkısı eşliğinde bir anda müzikale kayan sahne şovu, filmin yapısı içerisinde kısa süreli bir sinemasal şok yaratıyor. Tıpkı Lawrence ve Adams’ın tuvalette geçen sahnelerinin finalinde olduğu gibi! Christian Bale’ın kıyafetleri döndürüp ortasına geçerek Amy Adams’ı hatırladığı sahnenin duygusu ya da Bradley Cooper’ın operasyonun başarısını kutlarken koltukta amirinin tavırlarını taklit ettiği sahnenin komedisi. Hepsi, filme fazlasıyla güç katıyor.

jennifer lawrence amy adams american hustle

Geçen yıl Silver Linings Playbook, dört oyunculuk dalında da aday olmasına rağmen sadece en iyi kadın oyuncu (Jennifer Lawrence) dalında ödüle uzanmıştı. American Hustle’da da durum dörtte bir ya da dörtte sıfır olacak gibi gözüküyor. Kadın oyuncu dalında Blue Jasmine (2013) ile Cate Blanchett’ın ve yardımcı erkek oyuncu dalında Dallas Buyers Club (2013) ile Jared Leto’nun ödüllerinin garanti olduğunu düşünürsek Amy Adams ve Bradley Cooper’ın Oscar yarışından eli boş döneceklerini tahmin etmek hiç de zor değil. Christian Bale ise beş aday içerisinde en güçsüz olanı ki, beşinci aday olarak yerine Her (2013) ile Joaquin Phoenix’in aday olmasını tercih ederdim. Jennifer Lawrence ise kuşkusuz filmin en güçlü performansını sergiliyor. Buna rağmen 12 Years a Slave (2013) filmindeki performansıyla Lupita Nyong’o ile gireceği yarıştan galip çıkıp çıkmayacağı merak konusu. Aynı kişiye bol adaylık vermeyi seven ama bol ödül vermeyi sevmeyen Oscar jürisinin henüz 23 yaşında birine iki sene içinde iki Oscar vermesi zor gözüküyor. Nitekim, Jennifer Lawrence her defasında çok daha güçlü performanslar sergileyerek ileride unutulmaz bir oyuncu olacağının sinyallerini vermeye başlıyor.

4 / 5

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s