Godzilla (2014)

1954’te Japon yapımı Gojira ile başlayan ve bu yıl 60. yılını kutlayan Godzilla serisi sinema tarihinin en uzun serilerinden biri olma özelliğini taşıyor. Japon toplumunun yaşadığı atom bombası ve nükleer yıkımın sinemada dışavurumu olarak nitelendirebileceğimiz Gojira, ülkedeki nükleer denemelerin yarattığı radyasyonla 2 milyon yıl sonra canlanan efsanevi canavar Godzilla‘yı ortaya çıkardı. Daha önceki Godzilla filmlerinin 28’i Japon yapımıydı, tek Hollywood yapımı olanı ise 1998 tarihli Roland Emmerich’in “Godzilla“sıydı ve bir re-make faciası olarak tarihe geçti. Fantastik bir hikaye olmasına karşı zamane boyunca hep ciddiyetle ele alınan seriyi anlamsız bir mizah anlayışıyla donatan Emmerich, Amerikan milliyetçiliğiyle dolu felaket filmleri türüne bir yenisini eklemekten başka bir şey yapmamıştı. Gareth Edwards’ın 2014 tarihli Godzilla‘sının ise bir anlamda köklere dönüş olduğunu söyleyebiliriz, zira hem 1954 tarihli Gojira‘nın ciddiyetini taşıyor hem de görsel tasarım alanında ihtişamlı bir Godzilla portresi çizmeyi başarıyor.

godzilla

2010 yılında çektiği Monsters ile 800.000 dolar gibi oldukça düşük bir bütçeyle kayda değer bilim kurgu filmi çekilebileceğini kanıtlayan yönetmen Gareth Edwards, bu başarısını devasa bütçeli Godzilla‘nın yönetmenliğine atanarak taçlandırdı. Büyük bütçe ünlü oyuncuları da beraberinde getirdi ve Aaron Taylor Johnson, Bryan Cranston, Elisabeth Olsen, Juliette Binoche, David Strathairn, Ken Watanabe, Sally Hawkins gibi oyunculardan kurulu dikkat çekici bir kadro oluşturuldu.

Godzilla‘nın 60 yıllık tarihindeki otuzuncu filmi olan yeni Godzilla geniş bir karakterler geçidi sunuyor fakat bu karakterlerin dramatik yapısını genelde blockbuster filmlerde üzerinde durulmayan klişe “aile dramı” formülünde tekrarlıyor. Misal, Gojira‘da hayati bir öneme sahip olan Japon bilimadamı Serizawa karakteri bu filmde de bulunuyor fakat etrafı izlemekten, şaşkınca bakmaktan ve “Hiroşima göndermesi” gibi beylik laflar etmekten başka bir şey yapmıyor! Bryan Cranston ve Juliette Binoche’un oynadığı karakterler belirli oranda filmin dram yükünü yükseltse de, Aaron Taylor Johnson ve Elisabeth Olsen ikilisinin aynı oranda başarılı olduğunu söylemek zor. David Strathairn ise karizmatik ses tonuyla kuşkusuz tüm Godzilla filmleri içerisinde en akılda kalıcı amiral karakterine imza atıyor.

godzilla1

Filmin Gojira‘dan ve Emmerich’in Godzilla‘sından ayrıştığı temel nokta ise, esas düşmanın Godzilla olmaması. Japon sinemasında Godzilla‘nın başka yaratıklarla savaştığı kaiju filmlerindeki gibi bir yapı kurulduğunu söylemek mümkün. Bu noktada filmin savaş katmanını askerler ve Godzilla savaşı, askerler ve kaijuların savaşı, Godzilla ve kaijuların savaşı olarak üçe ayırmak gerekiyor. Filmin içerisinde Godzilla‘nın açıkça “doğanın dengeleyici gücü” olarak ifade edilmesi ve finalde kahramanlaştırılması ise filmin esas tartışılması gereken meselesi.

Godzilla‘nın görsel efekt alanında Guillermo Del Toro’nun Pacific Rim’i (2013) ile çokça benzeşmesi şaşırtıyor, zira devasa yaratık tasarımları, iki tarafın savaşında ortaya çıkan hasarların detaylı görsel karşılığı efektlerin aynı ekibin elinden çıkmış izlenimi uyandırıyor. Gojira‘nın (1954) canavar kostümü giydirilmiş insanlardan oluşan Godzilla‘sından detaylarla donatılmış bir görsel efekt şaheseri olan Godzilla tasarımına gelen süreç kuşkusuz önemli. Özellikle askerlerin paraşütle bulutların üzerinden şehre atladığı sahnenin Godzilla evreninde kült bir sahneye dönüşeceği neredeyse kesin.

godzilla2

Gareth Edwards’ın filmi otuz filmlik Godzilla serisinin en iyi filmlerinden biri olarak hatırlanacaktır. İlk göz ağrımız Gojira‘dan biraz daha aşağıda, Emmerich’in Godzilla‘sından kat kat yukarıda olarak. Adeta yeni King Kong ya da Jurassic Park kıvamına getirilecek yapısıyla Hollywood yapımcılarının ağzını sulandıracağı ve Japonlarla yarışacak şekilde seri bir devam filmleri furyasına dönüşeceğini öngörmek zor değil. Temennimiz en fazla Gareth Edwards gibi nitelikli yönetmenlerle seriye devam edilmesi yönünde olur.

3/5

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s