Chappie

2009’da District 9 ile bilimkurgu sinemasına mockumentary tarzında unutulmaz bir şaheser armağan ederek sinema dünyasına giriş yapan Güney Afrikalı yönetmen Neill Bloomkamp, 2013’te ilk filmine oranla bütçesinin dört katına çıktığı Elysium ile ciddi bir hayal kırıklığına imza atmıştı. Bloomkamp’ın Hollywood macerasında neler olacak diye merakla beklerken yönetmen Chappie ile tekrar çıkageldi. District 9’in uzaylı motifini Chappie’de robotlara uygulayan Bloomkamp, yetkin olduğu alanda bu sefer daha mizahi yanı ağır basan ve eğlenceli bir filme imza atmış.

Neill Bloomkamp, kısa filmlerini uzun metraja dönüştürmeyi seven bir yönetmen. District 9, yönetmenin 6 dakikalık kısası Alive in Joburg (2006)’tan uyarlamaydı. Chappie’yi ise 1,5 dakikalık Tetra Vaal (2004)’in 2 saate uzatılmış hali olarak düşünebiliriz. Bilmeyenler için filmin adı Chappie olsa da Tetra Vaal filmin içindeki şirketin adı. İstikrarlı yönetmen – oyuncu ortaklıkları arasına adını yazdıran Bloomkamp – Sharlto Copley işbirliği ise yönetmenin üçüncü filminde de devam ediyor. Fakat bu sefer Copley’i fiziksel olarak görmek isteyenler göremeyecekler, çünkü Copley sesiyle Chappie’ye hayat veriyor.

chappie-1

Güney Afrikalı müzik grubu Die Antwoord’un üyelerinden Ninja ve Yo-Landi Wisser’in yardımcı karakterler olarak (aslında başrol bile denebilir, rolleri çok fazla) yer aldığı film, robotların polisler olarak kullanıldığı bir yakın gelecek tasviri yaratarak teknoloji ve insani duygular yaşayan bir robot ekseninde hikayesini konumlandırıyor. Diğer tüm robotlar gibi sadece suçlu yakalamaya programlanmış bir robot iken, yeni bir yazılım sayesinde insani duyguları hissedebilen ve öğrenerek belleğini oluşturmaya başlayan “Chappie”ye dönüşen “İzci 22”, dramatik yapısı izleyicide empati duygusu uyandıracak şekilde yazılan bir karakter. Bu bağlamda robotun kötü adamların eline düşmesi, kötü insanların annesi ve babası olduğuna inandırılması, kötü bir amaç uğruna duygularının sömürülerek kandırılması, kolunun koparılması, dayak yemesi, kafasına taş atılması, yakılması gibi durumların bol acılı Yeşilçam melodramlarını anımsattığını söylemek gerek. Üstüne hayatı öğrenmeye çalışan Chappie’nin “Bana niye bunu yapıyorsunuz abi?”, “Size baba diyebilir miyim amca?” ya da Dev Patel’in Chappie’ye “Ben seni böyle mi yetiştirdim terbiyesiz” tadındaki repliklerinin ister istemez güldürttüğü aşikar. Fakat film ilerledikçe Bloomkamp’ın zaten District 9 gibi bir başyapıta imza atmadığının farkında olduğunu anlıyoruz. Mizahi durumların fazlalığı eğlenceli bir aksiyon içerisinde seyrederken buna zaman zaman Die Antwoord grubunun aykırı müzik tarzı da eşlik ediyor. Hugh Jackman ve Dev Patel’in karakterlerinin çatışması aksiyon sekanslarını beslerken, bu noktada Hans Zimmer’ın aşina olduğumuz müzikleri devreye giriyor. Böylelikle 120 dakikalık süre, her saniyesinde ilgiyi diri tutan, aksiyon ve mizah soslu eğlenceli bir bilim kurgu içerisinde akıp gidiyor.

chappie-movie-poster-18

Chappie’nin birçok filme dair referanslar barındırdığını ya da eğlenceli bir bileşke yarattığını söyleyebiliriz. Yapısal olarak District 9’nin robotlu ve daha eğlenceli versiyonu olduğunu, konusuyla Robocop izlenimi verdiğini, finaliyle I, Robot’a selam çaktığını, Patel’in evindeki robotun görünümüyle Wall-E’ye gönderme yaptığını, Hugh Jackman’ın robotun hareketlerini yönlendirmesiyle Real Steel’i hatırlattığını, bilinç transferi ve farklı beden üzerinden Inception – Avatar karışımını andırdığını düşünmek mümkün. Filmin en radikal tercihi ise bariz şekilde kötü adam oldukları belli olan gangster grubunu yavaş yavaş “Aslında iyi insanlar” kıvamına getirerek izleyiciyle empati kurdurmak. Hatta Hugh Jackman’ın karakterini Elysium’daki Sharlto Copley’e benzer bir şekilde konumlandırarak esas gangsterleri filmin kahramanları haline getirmek. Eğer gangsterleri Die Antwoord müzik grubunun oyuncuları canlandırmasaydı, bu tercih hala geçerli olur muydu tartışılır. Zira, finalde Yo-Landi Wisser’e epey torpil geçildiğini düşünmek mümkün.

3 / 5

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s