2014 Yılının En İyi 15 Yerli Filmi

2014′ü geride bırakmaya az bir zaman kalmışken geleneksel listeyi yapmanın zamanı geldi. Değerlendirmeyi yaparken 2014′de Türkiye’de vizyona giren 109 yerli yapım arasından en iyi olduğunu düşündüğüm 15 filmi listeye aldım. Yılın en başarılı yerli yapımlarından birini ise Türkiye’de vizyona girmemiş ve muhtemelen girmeyecek olması sebebiyle listenin sonuna bonus olarak ekledim. 26 Aralık’ta vizyona girecek olan Kuzu filmini ise henüz izleyemediğimden şimdilik değerlendirmeye almadım. Geçen yıl yaptığım 2013 Yılının En İyi 10 Türk Filmi listesine ulaşmak için; https://sinefilinseyirdefteri.wordpress.com/2014/01/06/2013-yilinin-en-iyi-10-turk-filmi/ Keyifli okumalar.

1) Kış Uykusu (2014) – Nuri Bilge Ceylan

Ülkemize 32 yıl aradan sonra Altın Palmiye ödülünü getiren Kış Uykusu, hiyerarşik yapıya, mülkiyet ilişkilerine ve kapitalist sisteme dair güncel siyasi yapıyla paralel giden politik göndermeleri ekseninde esas yapısını şehirli entelektüelin taşradaki bunalımı ve egosantrik kişiliği üzerine kuruyor. Çehov esintilerine bolca yer veren Ceylan, ahlâk, namus, gurur, kibir, kader, vicdan, adalet, fedakârlık gibi kavramlar ekseninde derin bir insan analizi yapıyor ve sınıfsal farklılık başta olmak üzere birçok meseleye eleştiri oklarını yöneltiyor.

winter sleep1

Puanı: 4.5 / 5

Eleştiri Yazısı: https://sinefilinseyirdefteri.wordpress.com/2014/06/13/insan-ruhunun-karanlik-dehlizlerine-yolculuk-kis-uykusu/

2) Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku (2014) – Çiğdem Vitrinel

Çiğdem Vitrinel’in erkeğin dünyasına son derece hakim gözlemleri, orta yaş bunalımındaki yalnız ve henüz romanı çıkmamış bir yazar karakterin içsel dünyasında yaratıcı hamlelerle şekil buluyor. Bir aşk filminde başrol olarak Erdal Beşikçioğlu tercihi,  dış ses kullanımının karakterin duygu dünyasını çeşitlendirecek şekilde kurulması, akıcı kurgusu, başrol oyuncularının mükemmel uyumu gibi faktörler özlemini duyduğumuz türde bir aşk filmine zemin hazırlıyor.

fakat müzeyyen bu derin bir tutku

Puanı: 4 / 5

Eleştiri Yazısı: http://www.paralelsinema.com/movies/fakat-muzeyyen-bu-derin-bir-tutku/

3) Ben O Değilim (2014) – Tayfun Pirselimoğlu

Roma Film Festivali’nden “En İyi Senaryo”, İstanbul Film Festivali’nden “En İyi Film” ve Barcelona Bağımsız Filmler Festivali’nden “En İyi Film” ödülleriyle dönen Ben O Değilim, aynı yıl içinde “doppelganger” temasını işleyen Enemy ve The Double filmleriyle yarışacak kadar güçlü bir film.Tayfun Pirselimoğlu’nun halüsinatif etki bırakan atmosferi, yer yer kahkaha attıran kara mizah anlayışı ve Ercan Kesal’in iki karaktere birden can verdiği etkili performansıyla akıllarda kaldı.

benodegilim

Puanı: 4 / 5

4) Kusursuzlar (2013) – Ramin Matin

İlk filmi Canavarlar Sofrası ile bir sonraki filmlerini fazlasıyla merak ettirecek bir işe imza atan yönetmen Ramin Matin, Kusursuzlar’da iki kız kardeşin geçmişleriyle nasıl baş ettikleri üzerine sinemasal yönü çok kuvvetli bir filme imza atıyor. Yönetmenliğiyle, yenilikçi ses tasarımı – kurgusuyla, sinematografisiyle ve kadın oyuncuların güçlü performanslarıyla öne çıkan film, yer yer Ingmar Bergman’ın “Persona”sına ve David Lynch’in “Mulholland Drive”ına göz kırpıyor, akıllara da Robert Aldrich’in “What Ever Happened to Baby Jane?”ini getiriyor.

kusursuzlar

Puanı: 4 / 5

5) Yağmur: Kıyamet Çiçeği (2014) – Onur Aydın

Her biri ünlü oyuncularla dolu zengin kadrosuyla öne çıkan film, Türkiye’de gişe sinemasında, üstelik bir ilk filmde görülmemiş bir prodüksiyon kalitesine sahip. Kazım Koyuncu’nun hayatı, Çernobil faciası ve Trabzonspor üçgeninde geçen film, Türk sinemasında genelde sınıfta kalınan “kesişen hayatlar” filmlerinin en güzel örneklerinden birini sergileyerek bol karakterler ve bol planlarla dolu dinamik bir kurgu yaratıyor.

yağmur kıyamet çiçeği12

Puanı: 3.5 / 5

Eleştiri Yazısı: http://www.paralelsinema.com/movies/yagmur-kiyamet-cicegi/

Yönetmenle Röportaj: http://www.paralelsinema.com/movies/roportaj-kiyamet-cicegi/

6) Kırımlı (2014) – Burak Cem Arlıer

Burak Cem Arlıer’ın özenli rejisiyle, Feza Çaldıran’ın Hollywood standartlarındaki görüntü yönetimiyle, Baki Davrak’ın adeta uluslararası bir oyuncu gücünde döktürdüğü Nazi karakteriyle, 2. Dünya Savaşı’nı milliyetçi duygulardan ziyade Türkler, Ruslar, Almanlar, Polonyalılar gibi çok uluslu bir hikaye örgüsüne oturtan ve birçok farklı dil kullanılan yapısıyla Kırımlı, yılın en iyilerinden.

kırımlı

Puanı: 3.5 / 5

7) Köksüz (2013) – Deniz Akçay Katıksız

Daha önce senarist kimliğiyle tanınan Deniz Akçay Katıksız’ın filmi Köksüz, tıpkı Seren Yüce’nin Çoğunluk’u gibi bir “ilk film” başarısı. “Aile kutsaldır” olgusunu deşerek anne-kız çatışmasını rekabet ve kıskançlık düzeyinde ele alıyor, anlatmaya pek cesaret edilemeyen bir konuyu çarpıcı şekilde dile getiriyor. Sinematografik anlayıştan ziyade senaryosuyla ve Ahu Türkpençe – Lale Başar ikilisinin güçlü oyunculuklarıyla öne çıkan film, Türk sineması içerisinde akılda kalıcı bir yer ediniyor.

köksüz

Puanı: 3.5 / 5

8) Panzehir (2014) – Alper Çağlar

Panzehir, çizgi roman dokusunu anımsatan bir atmosfer kuruyor ve bunu yaparken de Hollywood sinemasının bildiğimiz tüm kodlarını başarıyla kullanıyor. Aksiyon sineması içerisinde bugüne kadar hep B sınıf örnekler veren sinemamıza türün A sınıf yetkin bir örneğini kazandırırken, unutulmayacak bir intikam ve mafya filmi olmayı başarıyor.

panzehir9

Puanı: 3.5 / 5

Eleştiri Yazısı: http://filmhafizasi.com/kizin-adi-ne-panzehir/

9) Annemin Şarkısı (2014) – Erol Mintaş

Saraybosna Film Festivali’nde “En İyi Film”, ALTIN Portakal Film Festivali’nde ise “En İyi İlk Film” ödüllerine layık görülen Erol Mintaş imzalı Annemin Şarkısı, derdini epey samimi, sade ve gerçekçi bir sinema diliyle anlatan, duygusu kalıcı ve sorgulatıcı bir film. Gittikçe birbirinin kopyası olmaya başlayan Kürt sineması içerisinde kuşkusuz farklı bir soluk.

annemin_sarkisi

Puanı: 3 / 5

10) Silsile (2014) – Ozan Açıktan

Daha önce iki BKM komedisini yöneten Ozan Açıktan’ın kendisini ilk ispat ettiği film olarak akıllarda yer eden Silsile, güçlü sinematografi çalışması, açılıştaki video klip estetiğinde kotarılan etkileyici sekansı, her biri ilgi çekici olan karakterler geçidi ile ön plana çıkıyor ve yer yer kara komediye evrilen “çıkmaz” odaklı bir yapı kuruyor.

silsile2

Puanı: 3 / 5

Eleştiri Yazısı: https://sinefilinseyirdefteri.wordpress.com/2014/03/22/silsile-2013/

11) Pek Yakında (2014) – Cem Yılmaz

Cem Yılmaz’ın sinemaya duyduğu sevgisinin yeni bir tezahürü niteliğinde olan film, Yavuz Turgul sinemasından Ertem Eğilmez filmlerine, 70’ler avantür filmlerinden blockbuster filmlere dair eğlenceli referanslar içerirken, yıldız sistemine, korsan dvd piyasasına, festival filmlerinin yapılış mantığına, basın mensuplarına ve Cihangir sosyetesine karşı zekice eleştiri oklarını yöneltiyor. Sinematografisini ve sanat yönetimini rengarenk şekilde dizayn etmesiyle ve kalabalık oyuncu kadrosuyla Wes Anderson filmlerinin izinden giden Pek Yakında, özellikle Türk sinemasının 100.yılına denk gelmesiyle ayrı bir önem taşıyor.

pek yakında3

Puanı: 3 / 5

Eleştiri Yazısı: http://www.paralelsinema.com/movies/pek-yakinda/

12) Balık (2014) – Derviş Zaim

Zaim, insan – doğa ilişkisi üzerine kurulu senaryosunu duyarlı bir şekilde işleyerek sinematografik olarak cezbedici, kurgusal açıdan algıyı diri tutan bir yapıma imza atıyor. İnsanın doğayı günden güne mahvetmesi yönetmenin çok sevdiği kurgusal karşıtlıklar eşliğinde vicdani bir dramatik yapıyı beraberinde getirirken Bülent İnal ve Sanem Çelik de iyi yazılan karakterlerini sade ama tutarlı bir şekilde canlandırıyorlar.

balık4

Puanı: 3 / 5

Eleştiri Yazısı: https://sinefilinseyirdefteri.wordpress.com/2014/09/20/balik-doga-ve-insan-catismasinda-vicdan-kavrami/

13) Deniz Seviyesi (2014) – Nisan Dağ, Esra Saydam

Türk sinemasının yakın tarihinde birbirine tamamen benzeyen aşk filmlerinin yanında doğal ve iddiasız bir geçmişle hesaplaşma filmi aynı zamanda. Damla Sönmez’in oyunculuğuyla ön plana çıkan film, kadın yönetmenlerinin dokunuşunu özellikle futbol maçı sahnesinde farklı bir şekilde hissettiriyor. Müzik kullanımı, ahtapot sahnesi ve hikayesini ele alış tarzı ise Uzakdoğu aşk filmlerinin naif yapısını hatırlatıyor.

deniz seviyesi3

Puanı: 3 / 5

14) Bi Küçük Eylül Meselesi (2014) – Kerem Deren

Dizi dünyasının başarılı senaristi Kerem Deren’in hem yazıp hem yönettiği bu ilk filmi, Türk sinemasındaki aşk filmleri içinde “platonik aşk filmi” olarak adlandırabileceğimiz farklı bir kulvara kapı aralıyor. Karakterlerin saç ve makyaj tasarımından, filmin afişinden, içerdiği minimal hikaye ve objelerden, Toygar Işıklı’nın tatlı ve hüzünlü müziklerinden Güney Kore usulü bir aşk filmi olduğunu da iddia edebiliriz.

bi küçük eylül meselesi

Puanı: 3 / 5

15) Daire (2013) – Atıl İnaç

“Zincirbozan”la siyasi film, “Kolpaçino”yla komedi türünde örnekler vererek yetenekli bir yönetmen olduğunu ispatlayan Atıl İnaç, yer yer fantastik sularda gezerek felsefe ağırlıklı bir dram filmi çıkardığı Daire’yle en iyi işine imza atıyor. Gerçeküstü sahneleri, akılda kalan replikleri, güçlü mizahi ve eleştirel yönü, Fatih Al ve Nazan Kesal’in akılda kalıcı performanslarıyla Daire, yılın en iyi Türk filmleri arasına son sıradan adını yazdırıyor.

daire

Puanı: 3 / 5

Bonus / Vizyon Dışı: Körler – Jaluziler İçin (2014) – Ozan Adam

Türkiye’de vizyona girmesi mümkün gözükmeyen, İstanbul Film Festivali’nde tek seansta gösterilen, daha sonra İstanbul Modern’in seçkisinde sınırlı sayıda kişinin izlediği Körler – Jaluziler İçin, insan ve hafıza ilişkisini kurcalayan arthouse bir bilimkurgu filmi. Türk sinemasında bugüne kadar bir tane bile akılda kalıcı bilimkurgu filmi çekilemediğini düşünürsek, Körler – Jaluziler İçin avangard yapısıyla ve oldukça zorlayıcı yapıbozumcu kurgusuyla çok az kişinin anlayacağı ve keyif alabileceği önemli bir adım. Belki de Türkiye’nin “Upstream Color”u!

körler jaluziler için

Puanı: 3.5 / 5

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s