Wild Tales (Relatos Salvajes)

Damian Szifron’un geçen yıl Kış Uykusu ile birlikte Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasında yarışan, bu yıl ise “En İyi Yabancı Dilde Film” dalında 5 Oscar adayından biri olmayı başaran Wild Tales, birbiriyle konu olarak bağlantısız fakat intikam fantezileri konseptiyle bağlantılı olan, altı farklı kötülük hikayesi anlatan etkili bir kara mizah örneği. Hepimiz zaman zaman kontrolü kaybedebiliriz, sinirlerimize hakim olamayız ya da haksızlığa tahammül edemeyiz. Bunun sebebi her şey olabilir. Kıskançlık, sosyal adaletsizlik, iktidar baskısı, kibir, ego, aşağılanmak, iftira atmak, aldatmak ve daha bir sürü şey. İşte, Wild Tales tam olarak bu gibi sebepler aracılığıyla insanoğlunun kontrolden çıktığı anları belgeleyerek, olayların nasıl trajikomik boyutlara varabileceğini gözler önüne seriyor.

wildtales3

İntikam üzerine şekillenen ve bir uçakta geçen ilk hikaye, adım adım sürprizlerini artıran, merak duygusu ve mizahi yapısını tavan yaptıran, etkili bir açılış sekansı aynı zamanda. Diğer hikayelere göre daha absürt ve gerçekdışı ama sevginin önemine ve sevgisizliğin oluşturduğu nefret duygusuna işaret ediyor. İkinci hikaye, bir restoranı odak noktasına alarak geçmişle hesaplaşma ekseninde adalet ve intikam duygularını tartışmaya yatırıyor. Heyecan verici ve en keyifli hikayelerden biri olan üçüncü bölüm, yolda arabalar üzerinden başlayan bir atışmayı nefret, hırs, sınıf çatışması ve gurur mücadelesine dönüştürüyor, gazetelerin üçüncü sayfa haberlerine malzeme olabilecek türden vahşi ama aynı zamanda komik bir anı belgeliyor.

Dördüncü ve beşinci hikayeler filmin en politik ve aynı zamanda ülkemizle paralellikler kurabileceğimiz kısımları. Ricardo Darin’in başrolde yer aldığı dördüncü hikaye, “araba çekme” mevzusu üzerinden ülkedeki sömürü düzenini gözler önüne seren, bireyin sisteme karşı mücadelesini esas alan ve doğrudan devlete eleştiri oklarını yönelten, yine intikam soslu bir hikaye. Beşinci öykü ise zengin bir ailenin çocuğunun gece yarısı arabayla kaza yaparak hamile bir kadının ölümüne sebep olduğu (bir yerlerden tanıdık geldi mi?), olayın üzerinin polisler ve avukatlar aracılığıyla örtbas edilmeye çalışıldığı, güçlünün güçsüzü ezdiği, çıkar ilişkilerinin, pazarlıkların cirit attığı bir adaletsiz sistem panoraması. Son hikaye ise aşk, aldatma, evlilik, nefret ve intikam duygularına odaklanan bir düğün atmosferi yaratıyor. Özellikle bu bölümün hem mizah hem tempo açısından oldukça eğlenceli ve hareketli olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda sinema tarihi, akıllardan çıkmayacak çılgın bir düğün sahnesi kazanmış oluyor.

wildtales1

Damian Szifron, her biri başlı başına kısa film sayılabilecek güçteki bu altı hikayeyi, ilerledikçe süresi artan bölümler olarak tasarlamış. Sırasıyla bölümlerin süresi 9, 10, 19, 23, 24 ve 30 dakika. Hikayelerin her biri Gustavo Santaolalla’nın, bölümlerin ruhuna güç katıcı ve akılda kalıcı müzikleriyle donatılırken, görsel düzenleme ve yapısı her daim seyircinin ilgisini çekecek şekilde tasarlanmış. Evet, Wild Tales kesinlikle seyirci dostu bir film. Gösterildiği her yerde seyirciden aldığı süper reaksiyonlar konuşuluyor. Özellikle Arjantin’in Oscar’larında 14 dalda 21 adaylık aldığını ve “En İyi Film” dahil bunların 11’ini ödüle çevirerek adeta esip gürlediğini belirtmek gerek. Bu durumda filmin oldukça olumlu eleştiriler almasına rağmen Cannes’dan ödülsüz dönmesi ise aslında anlaşılabilecek bir durum. Zira, geçtiğimiz yılın en seyirci dostu filmlerinden Gone Girl (2014) de beklediği ödülleri hatta adaylıkları alamamıştı. Bazı filmler çok iyi olsa da seyirci tarafından fazla benimsendiği ya da popülerleştiği zaman nedense ödül zamanları hor görülmeye başlanabiliyor. Dolayısıyla Cannes’ın ciddi havasında Wild Tales gibi eğlenceli bir filmin “salondayken kahkaha atan ama film bitince etrafına bakıp öksürerek ciddileşen” birçok ödül sezonu sevicisi yarattığını tahmin etmek zor olmasa gerek! Wild Tales’i “Ödüllü filmler mutlaka uzun planları olan sıkıcı sanat filmleridir” yargısındaki eş, dost, akraba, arkadaş, tüm tanıdıklarınıza gönül rahatlığıyla izlettirebilirsiniz. Emin olun ki, hem çok eğlenecek hem de üzerine epey düşüneceksiniz.

4 / 5

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s