“Abluka” USCFF Gösterimi Sonrası Eleştiriler

abluka 3

Dilek Karataş: Abluka, başarılı oyunculukları ve atmosfer yaratma başarısıyla son derece etkileyici bir film. Filmdeki karakter çözümlemesi sinemamızda son yıllarda neredeyse hiçbir filmde görmediğim kadar başarılı.

Rıza Oylum: Abluka’da atmosfer, oyunculuk, kurgu unutulmaz. Flu, net sonu olmayan filmlere alışmak lazım. Abluka’nin kusatilmis mahalle atmosferi etkileyici. Hele ki yaşamışlar için.

Halil İbrahim Sağlam: Abluka, ülkede bitmek bilmeyen politik şiddetin insanda yarattığı cinnet duygusuna gerçek – rüya ikileminde değinerek topu yine izleyiciye atmış ama bunu yaparken fazla örtük bir anlatım kullanmış. Bu anlatım biçimi filmin siyasi söylemlerini flu hale getirirken, Mehmet Özgür’ün canlandırdığı karakterle özdeşleşmeyi de neredeyse imkansız kılmış. Sahi, sizce hem her cümlede “Allah” diyip besmele getiren, hem de kızlı erkekli sofrada rakıları, biraları lüp lüp götüren, polis devleti haline gelen ülkeye söven ama aynı zamanda her gün yüzüne baktığı komşusunun sevişme seslerini dinleyerek orgazm olan ana karakterin siyasi görüşü neydi?

Güzin Tekeş: Abluka çarpıcı bir film olmuş.. Tepenin Ardı ile kıyaslanınca biraz dağınık ve sarkan bir yapım ama söylediği şeyler dikkate değer.. Ama doğruyu söylemek gerekirse Tepenin Ardı’ndaki olgunluk yok Abluka’da.. Sanki biraz aceleye gelmiş gibi..

Ferhat Karaman: Abluka’nin Kafkaesk atmosferi,gerçekle-hayalin iç içe geçtiği kurgusu ve alaycı sistem eleştirisi Terry Gilliam’ın Brazil filmini animsatti. 90’ların siyasi olaylarını merkezine alarak bugünün Türkiye’sinin alegorisini yaratmak.Abluka için başarılı,ülke için içler açısı bir durum.

Emel Karakaş: Abluka’yı sevdim mi sevmedim mi bilemiyorum..Tuhaf bir his yarattı..

Mert Ünal: Abluka büyük hayal kırıklığı.

Serkan Çellik: Abluka üzdü.

Tanju Baran: Emin Alper iyi de minimalizm kötü.

Nihan Falan: Politikayı filmlerinde sıklıkla kullanan Emin Alper yine şahane bir iş çıkarmış Abluka ile, Venedik’ten ödülle dönmesi tesadüf değil.

Yılmaz Temizkan: Abluka. Koltuğa mıh gibi çakılı filmi izliyorsunuz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s