“Ali Baba ve 7 Cüceler” Basın Gösterimi Sonrası Eleştiriler

ali baba 7 cüceler

Ahmet Kamil Taşkın: Ali Baba ve 7 Cüceler için “tatlı bir film” diyebilirim. Barış Manço’ya saygı duruşu güzeldi. Ve evet fragmandan daha çok güldüm, gülümsedim.

Alper Turgut: Ali Baba ve 7 Cüceler filmi, eğlenceli, göndermeli bir iş olmuş. Ve Can Yılmaz, bence gardaşı Cem Yılmaz’dan daha komik.

Burak Göral: “Ali Baba ve 7 Cüceler” fragmanından daha iyi… James Bond parodisi türevi casus komedileriyle “Açlık Oyunları” parodilerinin arasında bir yerde mevzilenmiş… İlk yarıdaki mizahını ‘Avrupa’da ticaret arayan küçük esnaf’ esprisine yaslıyor ve büyük oranda güldürüyor ama konu ormanda geçen insan avına yönelince hikayenin komedisi de omurgası da zedeleniyor… Çünkü karakterler fazla yüzeysel kalıyorlar ve oradan oraya savrulan hikayeyi taşıyamıyorlar… Yine de çok güldüğüm sağlam espriler var, küçük sosyolojik göndermeler de yakalayabilenler için keyifli… Bence en kötü Cem Yılmaz filmi olan “Yahşi Batı”dan iyi.. Ama ben “Her Şey Çok Güzel Olacak” ve “Hokkabaz” gibi trajikomik filmler beklemeye devam edeceğim ondan..

Dilek Karataş: Ali Baba Ve Yedi Cüceler filmi de Cem Yılmaz’ın bildiğimiz formülüyle hikayeleşmiş, tiplemeler açısından başarılı ve eğlenceli bir film olmuş. Cem Yılmaz yine komedi filmini hafife almamış. Sanat yönetimine ve ayrıntılara verdiği önemle övgüyü ve desteği hak ediyor.

Gözde Özen: Ali Baba ve 7 Cüceler’i beğendim. Cem Yılmaz’ın sinemaya bakışını ve sinema sevgisini seviyorum. Yolu hep açık olsun.

Haktan Kaan İçel: Cem Yılmaz, Ali Baba ve 7Cüceler’de kendi kitlesi için fazla zeki espriler yaparken,konu bakımından çok zorlamadan ZAZ ekolüne kafayı yaslıyor

Mert Tanöz: Ali Baba ve 7 Cüceler, Cem Yılmaz’ın da dediği gibi bir komedi filmi, izleyiciyi birlikte gülmek için salona çağıran bir yapım. Yılmaz yine en iyi yaptığını yapıp bizleri bize ait değerlerle güldürüyor, yeri geldiğinde de lafını esirgemiyor.

Murat Ata: Ali Baba ve Yedi Cüceler filmi için ilk elden Cem Yılmaz’ın en iyileri arasında yer almadığı yorumu yapılabilir. Yılmaz sıkça kullandığı Türklük hallerini Avrupa’ya ve ardından doğa şartlarına taşıyor. Karakterler belki çok güçlü değil ama akılda kalıcı, yer yer vurucu olabiliyorlar. Özellikle Can Yılmaz ve Zafer Algöz’ün can verdiği yan karakterler renkli oldukları kadar ciddi sosyolojik alt metinlerle zenginleşiyor. Pek Yakında kadar olmasa da yine uzun süre sıkıntısıyla cebelleşiyor film. Cem Yılmaz’ın retroya olan düşkünlüğünün çok zeki göndermeler ve güncel vurgularla desteklenmesi ise kesinlikle filmin başarılı olduğu noktaların başında geliyor…

Ömür Gedik: Cem Yılmaz fena geldi. Yan karakterlere, müziklere bayıldım. Heyecan,aksiyon hız kesmiyor. Bolca güldük de. Gişede uçar.

Serdar Akbıyık: Ali Baba ve 7 Cüceler, Hokkabaz’dan daha çok Yahşi Batı’ya yakın duran bir komedi. Absürd komediyi severim.

Utku Ögetürk: Ali Baba ve 7 Cüceler, Cem Yılmaz filmografisinin dibinde bulunan Yahşi Batı’dan daha iyi ama diğer filmlerinden daha kötü bir noktada konumlanıyor. AROG da dahil. Gülmedim mi? Yer yer çok güldüm – fragmana aldanmayın – ancak genel tabloya baktığımızda ne yazık ki vasatı aşamıyor. Ancak, Cem Yılmaz tam bir sinefil. Sinemayı en çok seven yönetmenimiz olabilir. Bu sebeple her filmi damakta ayrı bir tat bırakıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s