“Macbeth” Basın Gösterimi Sonrası Eleştiriler

macbeth7

Batu Anadolu: Macbeth, ana eseri yansıtma açısından o kadar çekingen ki görsel dokunuşları normalden de abartılı geliyor. resimli roman hissi uyandırıyor.

Busem Soydeğer: Macbeth müthiş. Hail, Fassbender!

Gizem Çalışır: Lady Macbethsiz bir Macbeth orijinal eseri hatmetmiş arkadaşları asla ama asla tatmin etmeyecek bir film olarak tarihe geçti. Böyle biline.

Halil İbrahim Sağlam: Macbeth’in izleyiciye nefes aldırmayan bir kurgusal düzlemi var. Hapsediliyorsunuz. Filmden zevk almak ya da içinde boğulmak size kalmış. Justin Kurzel’in birçok yenilikçi dokunuşu var. Etki ettiği/etmediği alanlar var. En karanlık Macbeth uyarlaması mı? Evet. En iyi mi? Hayır. Michael Fassbender, Macbeth olarak gayet iyi. Çok hisli oynuyor. Gözümüzün önünde şeytana dönüşüyor resmen. Marion Cotillard’ın hem senaryodan hem performanstan kaynaklı Fassbender’ın yanında epey ezildiğini söylemeliyiz.

Kemal Yılmaz: Instagram fotolarıyla süslenmiş Shakespeare.

Mert Tanöz: Macbeth salondaki seyirciyi susturmayı başarıyor.Bu bir yorum değil, görünen gerçek. Film boyunca kimseden çıt sesi dahil ses çıkarmadı.

Serkan Çellik: Başrollerini sis makinesiyle rengarenk filtrelerin paylaştığı Macbeth cuma sinemalarda. 4/10

Tanju Baran: “Macbeth”, Baz Luhrmann’ın “Romeo+Juliet”inden bu yana çekilen “en doğru” Shakespeare uyarlaması olmuş. Biçim ve içeriğin kusursuz uyumu. Macbeth’i makaslamadan veya Lady Macbeth’e alan açarak uyarlamak imkansız gibi, min. 170-180 dakikaya ihtiyaç var. Bu estetikle olmaz o iş.

Tuğçe Madayanti: Macbeth ekibi çekimden önce toplanıp ve “çekseydik mükemmel çekecektik ama gerek yoktu” diyip, tüm bütçeyi bir Afrika köyüne bağışlamalıydı.

Utku Ögetürk: Macbeth, her şeyden önce görsel bir şölen sunuyor. Filmi seyredip de büyüsüne kapılmamak imkansız. Özellikle ilk 10 dakikası nefes kesiyor. Uyarlama olarak ise senaryonun zayıf kaldığı noktalar var. “Seyirci nasılsa bu eseri biliyor boşlukları doldurur.” havası hakim. Fassbender müthiş, Cotillard en olmayanı.

Yazgülü Aldoğan: Savaşların tek nedeni var: iktidar ve dolayısıyla maddi manevi güç kavgası!Yüzyıllardır..Filmi harika! Macbeth’in Kral olmak için çevirdiği kanlı oyunların ortaya çıkması korkusu yüzünden nasıl zalimleştiği çok güzel anlatılıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s