“Steve Jobs” Basın Gösterimi Sonrası Eleştiriler

steve jobs

Halil İbrahim Sağlam: Steve Jobs şahane. Biyografik filmlerde David Fincher’ın The Social Network’üyle yarışır. Aaron Sorkin her zamanki gibi diyaloglarda öyle bir döktürüyor ki, senaristleri “Aaron Sorkin ve diğerleri” diye ikiye ayırmanın zamanı gelmiş olabilir. Senaryosu, castı ve üç katmanlı yapısı çok güçlü. Her bir oyuncu gayet iyi. Özellikle Michael Fassbender, Kate Winslet ve Jeff Daniels. Boyle’un kendine has yönetimi, Birdman’i hatırlatan teatral ve akıcı yapı da eklenince yılın en iyilerinden olduğunu söyleyebiliriz.

Selin Gürel: Steve Jobs’ın sorunu, Steve Jobs’ın özel ve iş hayatındaki çalkantıları çok umursadığımızı varsayması. Kusturana kadar çalkantı. Ayrıca Aaron Sorkin’in laf salatası senaryolarına katlanamıyorum. Hala kadın karakter yazamıyor, o da kronik ve apayrı bir sorunu.

İnci Tulpar:  Steve Jobs nefis bir teatral kurguya sahip. Oyunculuklar müthiş. Kulis adrenalini çok iyi verilmiş.. Oscar’da harcanmamalı.

Kerem Akça: Steve Jobs, tam bir senarist filmi. Bir ‘Sosyal Ağ’ olamamış. Ama biyografik filme getirmek istedikleriyle hatırlanacak.

Gizem Çalışır: Danny Boyle ve Aaron Sorkin ikilisinin harika bileşimi Steve Jobs’un damaklarda Birdman tadı bırakacağını söylemek de abes kaçmaz.

Başak Bıçak: Steve Jobs’ı, M.Fassbender’ın güçlendirdiğine şüphe yok. Fakat Jobs’ın yaşadığı çatışmalar ve nefes aldırmayan diyaloglar seyirciyi yoruyor.

Kemal Yılmaz: Aaron Sorkin harika bir vals bestelemiş. Böyle maestro gibi orkestrayı yönetmiş. Fassy de sürekli eş değiştirerek pistte toz bırakmıyor.

Tuğçe Madayanti: Steve Jobs biyografik film değil. “Müthiş bir beynin” “müthiş bir insan” olamayabileceğini gösteren bir kesit (6/10)

Ali Ulvi Uyanık: “Steve Jobs”:Bilişimde bir yığın dahi varken, Jobs’a bu denli ilgi duyulmasının altında yatan nedenleri zeki biçimde açıkladığı için önemli.

Banu Bozdemir: Jobs filmi fazla diyaloglu, yorucu bir biyografi filmi olmuş, pek sevemedim ama acı gerçekleri ayan beyan öğrenmiş olduk! .

Hilal Çetinder: Aaron Sorkin, Steve Jobs’un hayatını didik didik ediyor. Jobs ve kulisi -bence- kesinlikle ilgiye değer.

Mert Tanöz: Steve Jobs tam anlamıyla pazarlamayı pazarlıyor. Amerikan “sisteminin” en iyi örneğini kendi diliyle dünyaya satıyor.

Deniz Ergürel: Danny Boyle’un Steve Jobs filmini izledim. Başarılı bir film. Ama yoğun diyalogları anlamak için Apple tarihini bilmek şart.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s