27. Ankara Film Festivali Değerlendirmesi

28 Nisan – 8 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenen 27. Ankara Uluslararası Film Festivali, yılın merakla beklenen filmlerini bir araya getirdiği programıyla her yıl olduğu gibi Ankaralı izleyicilere festival coşkusunu yaşatmaya devam etti.

foto11

 45 ülkeden toplamda 213 filmin gösterildiği festivalde Love 3D’den Auf Einmal’a, Hail Caesar!’dan Chevalier’e, Embrace of the Serpent’tan Arabian Nights’a, Francofonia’dan Fire at Sea’ye, A Dragon Arrives!’tan A Monster with a Thousand Heads’e kadar birçok önemli uluslararası film izleyiciyle buluşurken, bu yıla özel “Hamlet” seçkisinin önemi ise büyüktü. Laurence Olivier, Claude Chabrol, Aki Kaurismaki, Krsto Papic ve Metin Erksan’ın Hamlet uyarlamalarıyla bu büyük filmleri beyazperdede izleyip nostalji yaşama şansını yakalarken, Benedict Cumberbatch’in oldukça ses getiren 200 dakikalık “Hamlet” oyununu sinemada bile olsa izleyebilenler epey şanslıydı.

Ankara’da festival denildiğinde kuşkusuz akla ilk gelen sinema salonu olan Kızılay Büyülü Fener, yine kendine has büyüsüyle birçok sinemasevere ev sahipliği yaptı. Önceki yıllarda Ankara Film Festivali ve Gezici Festival kapsamında gittiğim Büyülü Fener’de bu yıl salonun doluluk oranının azaldığını görmek üzücüydü. Bazı yarışma filmleri haricinde genel olarak salonlarda büyük boşluklar görmek  büyük emeklerle oluşturulan festivale haksızlık gibiydi.

büyülü fener

Festivalin bu yıl organizasyon olarak başarısı kendini belli ediyordu. Özellikle son yıllarda bazı festivallerde sıklıkla karşılaşmaya başladığımız karanlık projeksiyon, altyazı sıkıntısı, basın mensuplarıyla ilgili yer problemi gibi sorunların hiçbiriyle karşılaşılmadı. Güler yüzlü, ufak tefek sorunlara karşı seri çözümler üreten, rahat ve keyifli bir festival geçirmeniz için elinden geleni yapan festival ekibinin tutumu takdire şayandı. Ah bir de o ödül töreninde videoların zaman zaman donması yaşanmasaydı!

Festivalin merakla beklenen “Ulusal Yarışma” bölümüne film, yönetmen, senaryo, görüntü yönetimi ve kurgu ödüllerinin hepsini toplayan Senem Tüzen imzalı Ana Yurdu damga vurdu. Emre Konuk’un ilk filmi Çırak ise umut vadeden kategorisinde aldığı yönetmen, senaryo, erkek oyuncu ödülleri ve  ana yarışmada aldığı yardımcı kadın oyuncu ödülleriyle gecenin ikinci kazananıydı. Kendi adıma ve birçok eleştirmen arkadaşımın düşüncesine göre Tolga Karaçelik’in yönettiği Sarmaşık yarışmanın açık ara en iyi filmi olmasına rağmen jüriden sadece Nadir Sarıbacak ve Kadir Çermik’in aldığı oyunculuk ödülleriyle yetindi. Bunu Sarmaşık’ın 2 yıl önce Sundance Film Festivali’nde gösterilmesi, ödüllere ambargo koyduğu ve vizyona girdiği tarihin geçen yıl olması sebebiyle eskimesine bağlamak mümkün. O yüzden Sarmaşık’ın yeni filmler arasında ana yarışmada yer alması zaten biraz garip kaçıyordu.

ankara111

Kendi adıma festivalin en garip ödülleri ise yardımcı erkek oyuncu , görüntü yönetimi ve sanat yönetimi dallarında yaşandı. Daha önceki festivallerde yardımcı erkek oyuncu ödülünü Sarmaşık ekibinden Özgür Emre Yıldırım kazanmıştı. Yine Yıldırım’ın kazanmasını beklerken bu seferki jüri aynı filmden başka bir ismi, Kadir Çermik’i ödüle layık gördü. Benim bu daldaki favorim daha önceki festivallerde de hep Özgür Emre Yıldırım olmuştu, fakat Ankara’da Saklı’yı izleyince bu sefer Settar Tanrıöğen’in ödülü hak ettiğini düşünmüştüm. Bana göre Sarmaşık’tan sonra yarışmanın en iyi ikinci filmi olan Saklı’ya hiç ödül çıkmayacağı ise jürinin filmi izlerkenki ifadesizliğinden(!) belli olduğundan benim için sürpriz olmadı.

Görüntü yönetimi dalında ise kuşkusuz favori Rüzgarın Hatıraları’nda harika bir iş çıkaran Andreas Sinanos’tu. Daha önce de bu ödülü farklı festivallerde kazanan Sinanos’un en yakın rakibi ise Sarmaşık’la Gökhan Tiryaki gözüküyordu. Fakat Erden Kıral başkanlığındaki jüri belki de başka hiçbir jürinin yapmayacağı bir seçim yaparak Ana Yurdu’ndan Vedat Özdemir’i bu dalda ödüllendirdi. Kanımca festivalin en çok “Nasıl yani?” dedirten ödülü ise Misafir filminin kazandığı sanat yönetimi oldu. Özellikle bu ödülden sonra sosyal medyada bazı sinema yazarları arkadaşlarımdan bir “????” silsilesi yağmaya başladı. Dönem filmi yapısıyla Rüzgarın Hatıraları’nın neredeyse rakipsiz gözüktüğü dalda “sanat yönetimi” konusunda üstün bir başarısını göremediğimiz Misafir bu anlamda gerçek bir sürprizdi.

  1. Ankara Uluslararası Film Festivali 8 Mayıs akşamı düzenlenen ödül töreniyle birlikte son buldu ama yarattığı festival coşkusu hafızalarda yer etmeye devam etti. Gelecek yıl festivalde izleyici katılımının daha çok olması dileklerimle beraber kişisel olarak festivalin bu yılki “en”leri listemi paylaşıyorum.

Festivalin “En”leri

En İyi Film: Love 3D

En İyi Yerli Film: Sarmaşık

En İyi İlk Film: Çırak

En “Keşif” Film: Wir Monster

En “Sansasyonel” Film: Love 3D

En “Tuhaf” Film: A Dragon Arrives!

En İlgi Çekici Fikir: Chevalier

En Filmografisinde Zirve Yapan Yönetmen: Aslı Özge (Auf Einmal)

En İyi Çıkış Yapan Yönetmen: Emre Konuk (Çırak)

En İyi Oyunculuk Performansı: Nadir Sarıbacak (Sarmaşık)

En Güzel Sürpriz: Benedict Cumberbatch’lı Hamlet

En “Sinematografik” Film: Emre Erkmen (Auf Einmal)

En İyi Müzik Kullanımı: Love 3D’deki tüm müzikler

En Büyük Hayal Kırıklığı: Hail, Caesar!

En Zayıf Film: Melekleri Taşıyan Adam

En “Şok” Edici An: Saklı’da Settar Tanrıöğen’in birden üzerinde don – atletle kadraja girerek genç bir kadınla fantezi yaptığı sahne!

En “Rahatsız” Edici An: Love’da 3 boyutun kullanış amaçlarından birinin karakterin direkt olarak izleyicinin suratına boşalması olması!

En İyi Çekilmiş Sahne: Hail, Caesar!’da Scarlett Johansson’un göründüğü ilk koreografi.

En “Sinemasal Sarhoşluk” Yaratan Sahne: Sarmaşık’ın salyangozlu ve sarmaşıklı sahnelerindeki baş döndürücü kurgu

En Anlamlı Final: Saklı’nın İlhan Şeşen ve Settar Tanrıöğen’li son karesi

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s