“Dunkirk” Basın Gösterimi Sonrası Eleştiriler

dunkirk54

Ali Ulvi Uyanık: Dunkirk/ Beklenmedik hikaye yapısı ve kurduğu azami gerçeklik, aksiyon ilerledikçe dramı şekillendiriyor. IMAX’te seyretmek şart!

Burak Göral: Bir İngiliz eleştirmen olsaydım “Dunkirk”e ben de haykırarak “best ever war film” filan diyebilirdim. Ama adamın yönetmenliğine laf yok, mühendis gibi düşünüp analitik becerisi çok yüksek Nolan’ın. Bu da öyle zor sahnelerin altından o kadar güzel kalkmasını sağlıyor ki hiçbir karakteri derinleştirmeden ilgiyle izlettirebiliyor. Sırf kullandığı açılar, H.Zimmer’in müziği ve dramatik etki yaratma kabiliyetiyle üç farklı zaman dilimini paralel kurguyla öyle cazip bir şekilde iç içe geçiriyor ki.. Ama keşke sonundaki o muhabbete hiç girmeseymiş.

Kerem Akça: Dunkirk, saat gibi işleyen, tüyler ürpertici ve hipnoz etkisi yaratan bir savaş filmi. Savaş atmosferi Nolan’a iyi gelmiş.

Halil İbrahim Sağlam: Görsel, işitsel ve kurgusal açıdan her Nolan filmi gibi kusursuz. Fakat ben tekniğinin yanında Nolan’ın senaryolarına da bayılırdım. Dunkirk’i yönetmenin filmografisinde nerede konumlandıracağınız senaryoyu ne kadar seveceğinizle alakalı. Nolan dünyanın en iyi yönetmenlerinden. Çektiği her türde de farkını çok bariz belli ediyor. O yüzden çıtası aşırı yüksek olduğundan Dunkirk filmografisi içerisinde biraz aşağıda kalıyor. Kendi başına gayet başarılı bir yapım ama yabancı basında sıklıkla çıkan “Nolan, bugüne kadar hiçbir savaş filminin yapmadığı şeyi yapıyor” ya da “masterpiece” gibi bir durum olduğunu söylemek fazla hayalci bir yaklaşım olur.

Kaan Karsan: Dunkirk, İngilizlikten aldığı tadı başka hiçbir şeyden almayan bir film. Nolan’ın reji şaheseri yeni filmi 110 dakikalık epik bir savaş sahnesinden ibaret. Evde kalmış fazla övgülerinizi toplamaya gelmiş bu kez. Atonement’ın beş dakikalık plan sekans Dunkirk sahnesinde bunun on katı fazla çaresizlik solumuştum şahsen. Bu hamasi naiflik bana fazla.

Banu Bozdemir: Kısaca Dunkirk gayet iyi. Savaş acizlik! Yönetmenlik harika, senaryo azıcık zayıf kalsa da…

Utku Ögetürk: Dunkirk iyi film değil. Keşke “en azından” senaryo yazmayı ihmal etmeselermiş.

Erdem Tatar: Dunkirk Nolan’ı özlediğimiz günlerine döndürecek o muhteşem film.

Mert Tanöz: Dunkirk görsel ve işitsel olarak şahane. İnsanı büyüleyen, izleyenin içini ürperten bir yapım. Ama tatminkar mı, benim için soru işareti…

Tuba Büdüş: Dunkirk başyapıt değil. Ama kurgu, ses ve görüntü anlamında hakkını yemeyelim. Ama işte o kadar sanki. Dunkirk’de o kadar çok karakter var ki hiçbirini de tanımamıyor, yeterince yaşadıklarına ortak olamıyoruz. Hepsi öylesine varlar sanki.

İnci Tulpar: Dunkirk ‘ü başkalarının evlatlarını gözünü kırpmadan savaşa , askere gönderebilen dünyanın tüm siyasetçileri izlemeli. Bravo Nolan.

Serkan Baştimar: Dunkirk maalesef hayal kırıklığı. İnce Kırmızı Hat ve Er Ryan’ı Kurtarmak filmlerinin kötü yönlerinin birleşmesi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s