54. Antalya Film Festivali Resmi Seçkisi – 2

Scary Mother / Anne / Ana Urushadze

Ana Urushadze’nin ilk filmi Scary Mother, Locarno Film Festivali’nden ‘en iyi ilk film’ ödülünü aldıktan kısa bir süre sonra Saraybosna Film Festivali’nden ‘en iyi film’  ödülüyle dönmüştü. Aile draması ve psikolojik gerilim faktörlerinin zorlayıcı bir karışımı olan film, ayrıca bu yıl Gürcistan’ın Oscar’a göndermeyi tercih ettiği film oldu. Henüz 27 yaşında olmasına rağmen bu ilginç filmiyle dikkatleri üzerine çeken Ana Urushadze, aynı zamanda 2013’te Tangerines filmiyle ‘yabancı dilde en iyi film’ dalında Oscar adayı olmayı başaran Zaza Urushadze’nın kızı.

scary mother

Virginia Woolf’un ‘Kendine Ait Bir Oda’ kitabındaki ‘Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın!’ sözlerini hatırlatan bir ana karaktere sahip olan film, Tiflis’te bir Sovyet sonrası betonarme apartman dairesini adeta ayrı bir karakter olarak kullanıyor. Filmin sinematografik gücü ana karakter Manana’nın psikolojik karakter tahlillerini yönlendirmede başarılı. Manana’nın aile yaşamındaki daireyi dışarıdan sıkıcı bir gri şehir manzarası olarak görürken, kırtasiyeci Nukri’nin dükkanına sığındığı yoğun kırmızı renklerle boyanmış Noe/Refn stili benzeri odayı ise bir nevi ‘yazarın/kadının/annenin kurtuluşu’ olarak görüyoruz.

Filmin ilk yarısı cinsiyet rollerinin farklılığı, baskı altındaki bir kadının çatlamaya başlaması ve feminist okumalara açık tahlillerle ilerlerken ikinci yarı daha rahatsız edici, gerçeküstücü ve kabus hali alıyor. Finale doğru devreye giren ‘aile hesaplaşması’ filmin sıra dışı yaklaşımını bir miktar klişeleştiriyor ya da Manana’nın gerçek akıl durumu –tuhaflığını korumakla birlikte- tam olarak kurulamıyor. Buna rağmen Nato Murvanidze’nin performansı ve görüntü yönetmeni Konstantin Esadze’nin kadrajları filmi taşıyan en önemli faktörler olurken yönetmen Ana Urushadze sonraki filmlerini merakla bekletmeyi başarıyor.

6,5/10

Angels Wear White / Melekler Beyaz Giyer / Vivian Qu

Venedik Film Festivali’nin ana yarışmasında ‘Altın Aslan’ ödülü için yarışan filmlerden Angels Wear White, Çinli yapımcı/yönetmen Vivian Qu’nun ikinci uzun metrajlı filmi. Qu, aynı zamanda 2014’te Berlin’de Altın Ayı ödülüne layık görülen Black Coal, Thin Ice filminin yapımcılarından biri.

angels wear white

Angels Wear White, küçük bir sahil kasabasındaki bir otelde 12 yaşındaki iki kız çocuğunun orta yaşlı ve yüksek mertebeden bir adamın saldırısına uğramasını ele alıyor. Filmin rahatsız ediciliği ve kurduğu dramatik yapı şablonu esasında Asghar Farhadi filmleri düzeyinde bir materyal içeriyor. Ayrıca filmi konusu ve kullandığı metaforları üzerinden bir nevi ‘Çin usulü Mustang’ olarak değerlendirmek de mümkün. Lakin, filmin kullandığı sinema dili ve tekniği sert hikayesini besleyemiyor, daha çok bir televizyon filmi düzeyinde kalıyor. Görüntü yönetmeni Benoit Dervaux, sahnelerin çoğunu sert konusuna tezat olarak karanlık şeyleri gizleyen, yumuşak bir ışıkla çekiyor. Beyaz elbisesinin altındaki iç çamaşırlarıyla turistlerin üzerinde gezinen Marilyn heykeli hikayeye metafor / görsel olarak hizmet ediyor etmesine ama tematik açıdan basit kalıyor.

Filmin polislerden bürokratlara, hastanedeki bekaret kontrollerinden toplumun aile yapısına, göçmen / kimlik problemlerinden adaletsizliğe kadar birçok söylemi mevcut. Özellikle son yıllarda Rus sinemasından ya Rumen sinemasından bu konularda çok iyi ve kalıcı filmler karşımıza çıktı. Qu’nun yapımcılığını yaptığı Black Coal, Thin Ice çarpıcı kara film hikayesinin altında güçlü bir sinema duygusuna da sahipti. Lakin, Angels Wear White hikaye olarak önemli olmasına rağmen sineması bakımından ülke standartları içinde dahi iz bırakacak bir yetkinliğe sahip değil.

5/10

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s