‘The Lion King’ Basın Gösterimi Sonrası Eleştiriler

lion king

Halil İbrahim Sağlam: 25 yıl önceki bir film için plan plan aynı sekansları çeksen, sahne sahne aynı senaryoyu uyarlasan, kelimesi kelimesine aynı şarkıları kullansan ve teknolojinin getirdiği tüm imkanlardan faydalansan bile orijinalinin ruhunu, duygusunu yakalayamıyorsun. Sinema böyle bir şey.

Kerem Akça: 2019 model The Lion King, Disney’in bayağıdır gördüğümüz en zeki ‘nostaljik yeniden çevrim/seri üretim’ hamlesi… Jon Favreau’nun The Jungle Book’taki radikal tekniğindeki detaycılığın tesir ettiği yepyeni ve gerçek bir Aslan Kral yaratma fikri büyük oranda tutuyor.

Müjde Işıl: 1994 yapımı The Lion King, kendi dönemine ve o dönem izleyenlerin yaşına göre etkileyiciydi. Bugün izlendiğinde senaryosunun aceleci kaldığı yerler hayli bariz. 2019 model The Lion King senaryodaki o kısımları, özellikle hesaplaşma bölümünü olgunlaştırmış. Teknolojisi üst düzey.

Serkan Çellik: The Lion King kesinlikle yeniden çekilmemesi gereken filmlerdendi, nitekim güncelleme de yapılmadığı için ortaya berbat bir şey çıkmış. 1994’te tamam ama 2019’da bu eski kafalılığı satmaya çalışmak aptalca. Ayrıca duyduğum en kötü Disney seslendirmesiydi sanırım.

Banu Bozdemir: Aslan Kral yeni versiyonunda teknik olarak çok değişti, gelişti ama aynı duygusallıkla izleyenleri kucaklayacağına inanıyorum. Kötü hırs, dayanışma, dostluk ve özgüven duyguları yine zirvede.

Gözde Hatunoğlu: Teknoloji falan bir yere kadar. Ruh başka şey. 2019’un Aslan Kral’ında 1994’ün ruhu yok. İzlenmez mi? İzlenir elbet. Ama izlemezseniz de bir şey kaybetmezsiniz. Orijinali hep elimizin altında zaten.

Yahya Baş: Aslına sinematografi olarak çok sadık kalmışlar. Animasyon tekniği çok iyi. Görsel açıdan neredeyse belgesel izliyormuş hissi verecek kadar başarılı bir CGI var. Müzikler ve şarkılar da aslında olduğu gibi müthiş keyifli. Yine de filmin orijinal animasyondan çok geri kalan yönleri de yok değil. Bir defa hayvanların vücut hareketleri tamamen aslına sadık kalınarak yapılmış, daha önemlisi hayvanların mimikleri hiç yok. Ancak öfkelendiklerinde anlayabiliyoruz bunu. Halbuki animasyonda endişe, sevgi, hüzün, hatta Scar’ın sinsi ifadesi çocukken bu filmi unutulmaz kılmıştı. Sonuç olarak başarılı bir film ama size tavsiyem, çocukluğunuzun Aslan Kral’ının hissiyatını yaşamayı beklemeyin, büyük ihtimalle o tadı alamayacaksınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s