‘Once Upon a Time in Hollywood’ Basın Gösterimi Sonrası Eleştiriler

once-upon-a-time-in-hollywood-1200-1200-675-675-crop-000000

Halil İbrahim Sağlam: Tarantino’nun bana göre kötü filmi yoktu (yine kötü diyemem) ama en az sevdiğim filmi bu oldu. Kurgusu bir Tarantino filmine yakışmayacak derecede akıcılıktan ve çılgın dokunuşlardan uzak, Tarantinovari diyaloglar çok az. Sharon Tate’in öykü/karakter olarak ana hikâyeye entegresi ise hiç başarılı değil. Tate’i bir karakter olarak kullanmayacaksa Tate filmde niye var? Eski Tarantino olsa Tate’in karnındaki bebeğiyle katledilişi gibi acı bir olayı hiçbir politik duyarlılık gözetmeden en şok edici biçimde izleyiciye aktarırdı, romantizm yapmazdı. Sanırım sinemanın yaramaz çocuğu artık uslandı.

Ali Ulvi Uyanık: Yaşı en az Tarantino kadar olup altın çağı Beyoğlu sinemalarında tanımış… Diğer yandan da sinema kültürünü geliştiren her yaştan seyirci, baştan sona keyif alır. Eğlenceli, komik, vahşi, ırkçı, seksi, ön yargılı… Aynen sere serpe Hollywood!

Haktan Kaan İçel: Tarantino kendince Hollywood’un kapitalist tutumu üzerinden umursamazlığına, her olayın gelir geçerliği üzerinden eleştirmek istemiş. Ama bunu ne yazık ki Tarantino kural tanımaz cesurluğundan uzak bir parodi şeklinde sunmuş. Kurgu ve hikaye anlamında sıkıntıları da cabası!

Burak Göral: Önceki filmlerinin gücünde bir senaryo varlığına ve bizi alıştırdığı kurgusal bir üstünlüğe sahip olmasa da “Bir Zamanlar… Hollywood’da” yı Tarantino’nun önceki iki filminden daha çok sevdim. Seyircisini 1969’un Hollywood’unda ‘roller coaster’a bindirmiş gibi gezdiriyor. Eski kurgucusunun (Sally Menke) hayatta olsaydı büyük ihtimalle atacağı bazı hantallıklar var. Ama bir oyuncu ve dublör arkadaşının hem ortasında (hem de kıyısında) dolaştığı bu vahşi dünyanın içinde, hiçbir gelişmeyi kolay tahmin edemediğiniz bir 160 dakika geçiriyorsunuz.

Müjde Işıl: ‘Bak ne anlatacağım’ diye parmak şıklatan, geveleye geveleye hikayeyi lastik gibi uzatan, anlatıcının da izleyenin de dikkatini boşa harcadığı bir film. Ayrıca Sharon Tate’in trajedisinin alaycılığa yem olması bana komik gelmedi. Yazık sana Tarantino.

Murat Özer: Quentin Tarantino, kurduğu sacayağın yolculuğuna bir miktar aksayarak başlasa da, devamında eski alışkanlıklarıyla birlikte kolayca toparlıyor ve enfes bir finalle “büyümesi”ne son noktayı koyuyor, hüzne de kapıyı ardına kadar açarak…

Serkan Çellik: Tarantino’nun amacı nostaljiyse diyebilirim ki baktığınızda eski fotoğrafların bile daha çok hikayesi var. Referansları, tarihi yeniden yazışı falan zerre umrumda olmadı. En iyisini bilmem ama filmografisinde 9.sıraya yazdım. Sevdiğine bağışlasın.

Çağnur Öztürk: Tarantino filmografisinin en zayıfı olmuş. Paralel hikaye anlatımı ve kurguda çok saçmalamış, dengesi yok… Margot Robbie’nin Brad ve Leo ile yolu bir kesişse diye bekledim film boyunca… Ama Robbie’ninkine karakter bile denemez.

Emre Zabunoğlu: Tarantino’nun en az sevdiğim filmlerinden biri oldu. İlk kez hikayesini iyi anlatamayan bir Tarantino izledim. Yan rollerin bile tadını çıkarmamıza izin vermemiş. Daha keyif almayı bekliyordum. İyi yanları tabi ki var. Özellikle Brad Pitt çok iyi.

Duygu Kocabaylıoğlu Arazlı: Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood’ta belli ki çekmelere doyamamış, 1960’lar LA güzellemesi yapma uğruna gereksiz sahnelere kıyamamış. İçindeki en iyi şey Brad Pitt olan bi’şey seyrettik. Bir de bu şu çıplak uzun bacak/çıplak ayak fetişi ne zaman bitecek? Bitmeyecek mi? Peki…

Metin Kaçar: Tarantino‘nun Tarantino olmadığı ilk filmi. Özlenilen Tarantinovari diyalogların eksikliği ve aksayan hikayesinden dolayı etki bırakmaktan uzak. Bu durum onun mevcut tarzını zaten sevmeyenler ve “sadece” nostalji yaşamak isteyenler için avantaj olabilir.

Hande Kara: Tarantino sıralamasında hayli geride kalan bir film oldu benim için. Özlenen hareketleri saymazsak, dağınıklık, kopukluk beni zorladı. Elbette Leonardo ve Brad’i izlemek çok keyifli, ama maalesef o kadar.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s