‘Joker’ Basın Gösterimi Sonrası Eleştiriler

jokermovie

Halil İbrahim Sağlam: Çizgi roman uyarlamalarının çehresini değiştirebilecek kadar radikal bir yapım. Karakter gelişimini/dönüşümünü maksimumda, aksiyonu minimumda tutup böylesi depresif, tüyler ürpertici, acımasız bir karakter filmi yaratabilmek. Joaquin Phoenix olağanüstü. Yılın en iyi filmi.

Haktan Kaan İçel: Depresifliğin ötesinde, sizi kaosa davet ediyor. Joaquin Phoenix tüylerinizi diken diken edecek kadar iyi. Karşımızda sinema tarihinin en görkemli “loser”ı var. Kalp kıran, öfkesini haykıran karşımızda harika bir “Joker” var. Çizgi roman filmlerinin Godfather 2’si karşınızda!

Ali Ercivan: Joker kolay çözümler vaat etmeyen, güçlü bir film. Aynı anda hem sorunlu bir karaktere bakış hem de toplumsal bir patlamanın portresi. İyi oynanmış, müthiş çekilmiş, provoke edici. Joker‘in şiddeti körükleyebileceği iddiaları var ya Amerika’da… Daha saçma şey duymadım. Bugüne dek ne karanlık filmler izledik. Şahsen, sinemanın böyle bir gücü olduğuna inanmıyorum. Kaldı ki film buna cevabı kendi veriyor…

Ali Ulvi Uyanık: Warner Bros.’un logosundan başlayarak… Amerikan Sinemasının, yetmişli yıllarda, toplumsal çalkantılara koşut değişiminin izinden gidiyor; zenginlerin egemen olduğu sisteme şiddetle itiraz ediyor! Seyredenlerin adrenalinlerini yükseltecek denli kışkırtıcı ve vurucu. 5/5

Alper Turgut: Yakarsa dünyayı, Joker‘ler yakar. Ağır bir dramı, keskin bir sistem eleştirisiyle harmanlayıp, derin bir karakter yaratmışlar resmen. Düzen yancısı süper kahraman yerine, deli bir anti-kahraman canımdır. Hah! İyi ve güzel film de neymiş, kült olur, klasik olur bu yapıt, o kadar!

Banu Bozdemir: Joker sen ne muhteşem bir şeysin! İzlerken duygudan duyguya zıpladım. Yalnız, dışlanmış bir karakterin toplumsal dönüşümü gerçekten de sarsıcı ve sarıcıydı! .. Joaquin Phoenix ise harika!

Çağnur Öztürk: Hayatı boyunca mutlu taklidi yapan, görünen olmayan olamayan arthur; bizi onu anlamaya davet ediyor… Travmalarının kaosuna, kötülüğün doğuşuna, ardına götürüyor… Hayatı, düzeni anlatıyor… That’s life diyor Joker komedi ve trajedi bir arada. Joaquin Phoenix müthiş ötesi.

Emre Zabunoğlu: Tek kelimeyle muhteşem. Bütün bir film boyunca tutturduğu ritim ve sonunda geldiği nokta kusursuz. Joaquin Phoenix olağanüstü. Belki bunu söylemek için erken ve iddialı ama günümüzün Taxi Driver’ı.

Gözde Hatunoğlu: Film hakkında ne dersek diyelim tarihe geçecek bir oyunculuk performansı var ortada. Joaquin Phoenix o kadar büyük ki bazı yerlerde bu ihtişam gözlerimi doldurdu. Joker oldukça serbest bir uyarlama; bugüne kadar izlediğiniz tüm Marvel&Dc filmlerinden ayrı bir yerde duracağı belli. Bahsedildiği gibi şiddeti öven, yücelten bir tarafı da yok. Aksine şiddetin kaynağını, nasıl bir toplumsal histeriye dönüştüğünü anlatıyor.

Güzin Tekeş: Tek kelimeyle bayıldım.. Çok iyi çekilmiş, çok iyi oynanmış.. Filmin mesajının sorunlu olduğu ya da Amerika’da şiddeti arttıracağı yönündeki yorumlara katılmıyorum.. Şiddetin artmak için sinemaya ihtiyacı yok..

Murat Özer: 1970’lerden bugüne ışınlanmış gibi Joker; dönemin “yeni” Hollywood sinemasının atmosferik derinliğiyle kapımızı çalıp gönül telimizi titretiyor… Joaquin Phoenix ise “ihtişam”ın tarifi adeta, hele ki o Norma Desmond halleri!!! Dâhice!!! 8/10…

Müjde Işıl: Karanlık tarafın en muhteşem filmlerinden. Joaquin Phoenix mükemmel ötesi. Evet filme bayıldım ama etik açıdan sıkıntılı olduğunu düşünüyorum. Seyirciyi kötülükle empati kurar hale getirmesi, ezilmişlerin isyanını buna bağlaması sıkıntılı. Ama filmin seyir zevki de bambaşka.

Serkan Baştimar: İncinmişin kötülüğünden uzak durun. Taxi Driver atmosferinde, The King of Comedy tadında, V for Vendetta esintili bir Joker filmi. Kara, sade ve çok beklendik bir antikahramanın doğuşu hikayesi Joaquin Phoenix’in en iyi performansı değil; yine de üstlerde.

Serkan Çellik: Joker güzel ama o kadar. Okuduğum yorumlara bakılırsa sanırım en az etkilenen benim. Hollywood’un tüm imkanlarından faydalanan bir başlangıç hikayesi ve bir sonraki adımı hep fazlasıyla tahmin edilebilir. Ben daha arthouse bir iş, karanlık bir underground yorum bekliyordum. 7/10

Tanju Baran: Joker’in esas sorunu sinirsel değil sınıfsalmış… “Joker”, “The Dark Knight”tan bu yana izlediğim en iyi çizgi roman filmi, muhteşem.

Tuğçe Madayanti Dizici: Borges, Yedi Gece’de, La Divina Commedia’yı okumamakla insan kendini büyük bir edebiyat şaheserinden mahrum bırakarak kendine ihanet etmiş olur, benzeri bir şey der. Joker izlememek de sinemanın verebileceği en büyük armağandan kişinin kendini mahrum bırakması olacaktır.

Tunca Arslan: Robert De Niro’nun her iki filmde de yer alması gibi ayrıntıların ötesinde, “Joker” ideolojik olarak “Taxi Driver”ın (1976) yakın akrabası niteliğinde. “Taxi Driver”, Vietnam Savaşı travmasını anlatıyordu. “Joker“, Amerikan Rüyası’nın çöküşünün travmatik yansımasını anlatıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s