‘Doctor Sleep’ Basın Gösterimi Sonrası Eleştiriler

doctor sleep

Halil İbrahim Sağlam: Mike Flanagan’ın en iyi filmi olması haricinde The Shining’i atmosfer ve hikâye olarak farklı perspektiften devam ettiren bir kurgu. Elbette bir Shining olması mümkün değil ama iki film arka arkaya izlendiğinde tutarlı bir bütün oluşturuyor. Ayrıca Rebecca Ferguson’lu astral yolculuk sekansı enfesti. 7,5/10

Haktan Kaan İçel: Doctor Sleep hipnotik bir atmosfer içerisinde seyircinin beynine işliyor. Hikaye yapısı olarak kendinizi bir cadı kazanının içinde buluyorsunuz. Kubrick’in değil de Flanagan’ın zihnine girdiğinizde filmden tatmin olmanız olasıdır. Filmin The Shining’e göndermelerini de olumlu buldum. Tüm filmi kaplamaması hoşuma giden unsurların başındaydı. Eski dostla yeniden buluşup farklı şeyler yapmak gibi bir duygu..

Aslı Ildır: Hem Kubrick’in, hem de King’in dünyasından beslenmeye çalıştığı için olsa gerek, biçimsel olarak biraz tutarsız buldum. Çok keyifle izledim ancak keşke karakterlere ve olaylara bu denli odaklanmak yerine, sondaki güçlü atmosferi filmin tamamına yaysaymış Flanagan. Flanagan’ın mekanı nasıl bir ustalıkla kurduğunu The Haunting  Hill House’da görmüştük zaten. Keşke King’in anlatıcı üslubuna sadık kalmaktansa ara ara beliren o anlatıcı kameraya ve konuşan mekana ağırlık verseymiş. Sıkıştırılmış bir dizi izlemiş gibi hissettim biraz…

Kerem Akça: Hollywood, tür sinemasından umudu kestiğimiz zamanlarda beklenmedik bir şekilde ters köşe yapabiliyor. Doctor Sleep, heyecan verici bir seri üretim hamlesi. Büyük bölümüyle nostalji hissi yaratırken ‘The Shining’in etrafında da keyifli göndermelerle cirit atıyor.

Burak Göral: Bir devam filminden ziyade bir spin-off gibi. King’in değil Kubrick’in “The Shining”inin de mirasından yararlanıyor, merakla izlenmesine rağmen etkileyici ve kalıcı değil. Romanı okumadım ama Danny’nin hikayesinin bir x-men varyasyonuna çevrilmesini beğenmedim. Mike Flanagan’ın “The Haunting of Hill House”da kamerasını olay örgüsüne ustaca dahil edişi, karakterlerin birbirleriyle ve ana mekanla kurdukları psikolojik bağlar o kadar sağlamdı ki “Doctor Sleep” bunlardan yoksun; parladığı kimi anlara rağmen düz bir gerilim filmi olmuş.

Murat Tolga Şen: Doctor Sleep taş gibi Amerikan gotiği… Langoliers’dan Dreamcatcher’a nefis göndermeler de var. Shining’le kıyas yapacağına izle, keyif al işte…

Müjde Işıl: Ya ne olur bir rahat bırakın The Shining’i. Otursun kendi zirvesinde tüm haşmetiyle. Doctor Sleep için diyeceğim bu. Onun denediklerini Heroes dizisi seneler önce layıkıyla yapmıştı zaten.

Banu Bozdemir: Shining ilhamı ve devamı niteliğindeki Doctor Sleep gotik bir anlatımla, astral tatlar barındıran keyifli bir film.

Ertan Tunç: “Doctor Sleep”i beğendim. Kendi içinde tutarlı, dengeli bir öykü izleği var. Planlar iyi tasarlanmış, oyuncular da fena değil. Astral yolculuğu kullandığı kapışma sahneleri favorim. Mike Flanagan sadece görsel açıdan değil, içerik açısından da Kubrick’in uyarlamadaki yorumuna sadık kalmış. O bakımdan düzgün bir devam filmi.

Başak Bıçak: Doctor Sleep’i beni yeniden Overlook Oteli’nde yolculuğa çıkardığı ve The Shining’deki o hafızalara kazınan finalden sonra ne oldu sorusuna yanıt verdiği için bile sevebilirdim; öyle de oldu.

Emre Zabunoğlu: Shining’in mirasının altında ezilmemesi önemli bir iş. Tabi ki Shining seviyesinde değil ama Mike Flanagan iyi iş çıkarmış. Shining göndermeleri ve bağlantıları yerinde. Ortalarda biraz dağılmasa daha iyi olurmuş. 7.5/10

Serkan Çellik: The Haunting of Hill House ile gönlüme taht kuran ve irili ufaklı her filmiyle de bugüne dek takdirimi kazanmış Mike Flanagan’ın nazar boncuğu olmuş Doctor Sleep ve içimden bütün suçu Stephen King’in metnine atmak geliyor. Filmi tek kelimeyle anlat deseniz GEREKSİZ derdim. 5,5/10

Tuğçe Madayanti Dizici: The Shining’in ruhları ile hiç baş edememiş. Keşke hiç denenmeseymiş dedim hatta. Kubrick’in atmosferinden eser yok tam tersi dağınık, karışık yeni nesil süperkahraman dizi/filmlere daha yakın.